Háború: Oroszországban megint ukrán drónok csaptak le - lángokban állt egy fontos létesítmény
HírekEz történt az ukrán háború 701-dik napján:
- Ukrán biztonsági források szerint dróntámadást intéztek egy olajfinomító ellen a dél-oroszországi Tuapsze városában, mintegy 240 kilométerre délkeletre az Oroszországhoz csatolt Krím félszigettől.
A finomító "fontos létesítmény volt az ellenség számára" - mondta egy forrás az AFP-nek.
"Két erőteljes robbanás után nagyszabású tűz ütött ki. Az elsődleges olajfeldolgozó egység megrongálódott" - közölte.
A feltételezett támadás egy brjanszki raktár elleni akciót és egy szentpétervári olajterminál elleni dróncsapást követett az elmúlt napokban. Úgy tűnik, hogy a balti-tengeri infrastruktúra az ukrán háborús erőfeszítések célpontjává vált.
- Az ukrán légierő szerint Oroszország 14 támadó drónt és öt rakétát lőtt ki a Fekete-tenger déli régióira. A légvédelmi rendszerek 11 drónt megsemmisítettek. Az ukrán belügyminisztérium közölte, hogy hat ember megsérült a történelmi Odessza városában. Több lakóház és egy raktárépület megrongálódott.
- Az ukrán Nemzeti Ellenállási Központ közölte, hogy "malajziai zsoldosokat láttak, akiket egy tolmács kísért" az orosz katonai kiképzőtáborokban az oroszok által megszállt Donyecki területen.
A figyelmeztetésük szerint, aki az oroszok oldalán harcol Ukrajna ellen, az "katonai célpont".
- Oroszország és Ukrajna továbbra is vitatja egy orosz katonai szállító repülőgép szerdai lezuhanásának körülményeit a határ menti Belgorod régióban.
A balesetben a fedélzeten tartózkodó mind a 74 ember meghalt. Oroszország azt állítja, hogy a gépen 65 ukrán hadifogoly volt, akiket el akartak cserélni, és hogy az ukrán erők lelőtték a gépet.
Ukrán tisztviselők csütörtökön nem tagadták kifejezetten a repülőgép lelövését, de azt mondták, nem tudják megerősíteni, hogy a gépen fogolycserére tartó ukrán katonák tartózkodtak.
Ukrajna emberi jogi biztosa, Dmytro Lubinets a Reutersnek azt mondta, hogy az orosz médiában megosztott utaslista az ukrán hadifoglyokról ellentmondásokat tartalmaz. "Olyan ukrán állampolgárokat találtunk a listán, akiket már korábban kicseréltek" - mondta.
Andrej Kartapolov, aki az orosz Duma védelmi bizottságát vezeti, csütörtökön közölte a törvényhozókkal: "Az ukrán felet hivatalosan figyelmeztették, és 15 perccel azelőtt, hogy a gép belépett a zónába, teljes körű tájékoztatást kaptak".
Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés szóvivője ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev sem írásban, sem szóban nem kapott kérést Oroszországtól a Belgorod környéki légtér biztosítására.
- Egy moszkvai bíróság börtönbe zárta Igor Girkint, Vlagyimir Putyin egyik prominens ultranacionalista bírálóját. Girkint, az orosz FSZB biztonsági szolgálat volt tisztjét tavaly nyáron tartóztatták le a lakásában, és "szélsőségességre való felhívással" vádolták,
miután hónapokig tartó nyilvános kritikájában azzal vádolta Putyint, hogy nem folytatja eléggé erőteljesen az ukrajnai háborút.
- Több jelentős ukrán állami szervezet is jelentette, hogy kibertámadások érik a rendszerüket, a legújabb támadáshullámban. Egy kormányközeli forrás szerint az orosz hírszerzés áll a háttérben.
- Az Európa Tanács strasbourgi parlamenti közgyűlése egyhangúlag elfogadott egy állásfoglalást az Oroszország által erőszakkal áthelyezett és deportált ukrán gyermekek sorsáról.
A határozat felszólítja a nemzeti parlamenteket, hogy fogadjanak el olyan határozatokat, amelyek "népirtásként ismerik el ezeket a bűncselekményeket", és arra kéri a nemzetközi közösséget, hogy működjön együtt Ukrajnával az eltűnt gyermekek felkutatása és hazaszállítása érdekében.