Hatalmas rakétatámadás érte Ukrajnát - Elúszhatnak a béketárgyalások
HírekEz történt az ukrán háború 1138-dik napján:
- Zelenszkij vasárnap azt mondta, hogy Oroszország fokozza a légi bombázásokat, miután erői az éjszaka folyamán „masszív” rakéta- és dróntámadást intéztek Ukrajna ellen, amelyben két ember meghalt. „Az Oroszországra gyakorolt nyomás még mindig elégtelen” - tette hozzá az ukrán elnök.
- Emmanuel Macron francia elnök vasárnap „határozott fellépésre” szólított fel, ha Oroszország továbbra is „megtagadja a békét”, néhány nappal azután, hogy egy orosz ballisztikus rakéta 20 embert, köztük kilenc gyermeket ölt meg Volodimir Zelenszkij szülővárosában. Az ukrajnai béke biztosítására tett amerikai és európai erőfeszítések ellenére Oroszország továbbra is „gyerekeket és civileket gyilkol” - mondta Macron. "A lehető leghamarabb tűzszünetre van szükség. És határozott fellépésre, ha Oroszország továbbra is megpróbál időt nyerni és elutasítja a békét.” Macron szerint annak ellenére, hogy Ukrajna elfogadta Donald Trump amerikai elnök teljes tűzszünetre vonatkozó javaslatát, és az európai országok is a béke biztosításán dolgoznak, „Oroszország újult erővel folytatja a háborút, nem törődve a civilekkel”.
- Az ukrán elnök szerint vasárnap orosz támadások indultak a Fekete-tenger felől, ami megmutatja, hogy Moszkva miért nem hajlandó beleegyezni a feltétel nélküli tűzszünetbe: „meg akarják őrizni azt a képességüket, hogy a tenger felől támadhassák városainkat és kikötőinket”. Zelenszkij szerint a tengeri tűzszünet kulcsfontosságú az általános biztonság és a béke közelebb hozása szempontjából, és azt sugallta, hogy Vlagyimir Putyin nem akarja befejezni a háborút, hozzátéve: „Keresi a módját annak, hogy megőrizze annak lehetőségét, hogy bármikor, még nagyobb erővel újra fellángolhasson [a konfliktus]”.
- Oroszország számára nem lenne biztonságos az elfoglalt zaporizzsjai atomerőmű újraindítása, és Ukrajnának békeidőben akár két évbe is beletelik, ha visszaszerzi az ellenőrzést - mondta a létesítményt üzemeltető vállalat vezérigazgatója. Petro Kotin, az Energoatom vezérigazgatója szerint a leküzdendő „fő problémák” közé tartozik a hűtővíz, a személyzet és a bejövő áramellátás elégtelensége. A zaporizzsjai erőmű, Európa legnagyobb atomreaktorának jövője fontos szempont az ukrajnai háborút lezáró tárgyalások során.