Így néz ki a magyar ipari termelés az uniós rangsorban
HírekNőtt az euróövezet és az EU ipari termelése júniusban havi összevetésben az Eurostat szerint. Havi összehasonlításban az EU-ban 0,4 százalékkal nőtt az ipari termelés, a magyar ipari termelés 0,9 százalékkal csökkent. Éves szinten 1,2 százalékos volt az EU-ban az átlagos visszaesés, amely nálunk 3,8 százalék, munkanaphatással 6,1 százalék volt.
Júniusban az euróövezet ipari termelése 0,5 százalékkal nőtt májushoz képest, amikor stagnálást jegyeztek fel. Szakértői várakozások átlagában 0,1 százalékos csökkenés szerepelt.
Az EU-ban az ipari termelés egy hónap alatt 0,4 százalékkal nőtt júliusban a júniusi stagnálás után.Az EU-ban a tőkejavak termelése 0,7 százalékkal csökkent a májusi 1,2 százalékos növekedés után, míg az energiatermelés 0,5 százalékkal nőtt az előző havi 2,5 százalékos visszaesést követően. Eközben a nem tartós fogyasztási cikkek, illetve a tartós fogyasztási cikkek és a köztes javak termelése egyaránt 0,4 százalékkal csökkent egy hónap alatt.
Éves szinten az euróövezetben az ipari termelés visszaesése 1,2 százalékra mérséklődött a májusi 2,5 százalék csökkenésről, míg az Európai Unióban ugyancsak 1,2 százalék volt a termelés csökkenése júniusban a májusi 2,1 százalék esés után.
Egy hónap alatt az ipari termelés Írországban (+13,1 százalék) és Dániában (+6,3 százalék) nőtt a legjelentősebben és Svédországban (-5,3 százalék), illetve Finnországban és Máltán csökkent a legnagyobb mértékben, egyaránt 3,3 százalékkal.Éves viszonylatban az ipari termelés Dániában (+12,3 százalék) és Írországban (+8,3 százalék) bővült a legjelentősebben, a legnagyobb visszaesést pedig Észtországban (-12,7 százalék) és Bulgáriában (-9,3 százalék) mérték.
Magyarországon 2023 júniusában az ipari termelés volumene 3,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal csökkent.
A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2023 májusához mérten 0,9 százalékkal mérséklődött.