Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Innovatív mintaházakból álló park nyílik Szentendrén

Hírek2019. júl. 13.Növekedés.hu

Július 13-tól)ó megnyílik a „Szoláris falu” a szentendrei ÉMI ipari park területén. A Duna-parti város ad ugyanis otthont a nemzetközi Solar Decathlon Europe egyetemi innovációs házépítő versenynek, amelyen a világ különböző tájairól érkező tíz – egyetemi hallgatókból álló – csapat vesz részt. Az általuk felépített innovatív, környezettudatos – többek között a napenergiára támaszkodó megoldásokat alkalmazó – mintaházakból álló park szeptember végéig fogadja majd a látogatókat.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium háttérintézményeként működő ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) 2017-ben nyerte el a nemzetközi Solar Decathlon Europe egyetemi innovációs házépítő verseny 2019-es megrendezésének jogát. Ezzel a térségbeli országok közül először hazánk ad otthont a 2002-ben, az amerikai energiaügyi minisztérium által elindított versenynek.

A kezdeményezés fő célkitűzése a napenergia, a megújuló energiák és az innovatív alkalmazásokkal összefüggő építészeti megoldások népszerűsítése, illetve a zöldtechnológiák társadalmi, piaci támogatottságának megteremtése.

A versenyre beválogatott csapatok először hazájukban építették fel a megtervezett mintaházakat, amelyekben az elérhető megújuló technológiák és rendszerek felhasználásával egyedi, innovatív és energiahatékony megoldásokat mutatnak be. Ezt követően a házak elemeit összesen 80 kamionnal Szentendrére szállították, ahol azok végső összeállítása az elmúlt két hétben történt meg. A versenyre a következő két hétben kerül sor, az eredményhirdetést július 28-án tartják. A felépült 10 mintaházból álló park azonban szeptember 28-ig várja majd a látogatókat.

Az ÉMI a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) partnerségben szervezi a versenyt, amelyen 27 felsőoktatási intézmény – köztük három magyar egyetem – csapata vesz részt.

Összességében három kontinens nyolc országának diákjai képviseltetik magukat a megmérettetésen, amely mára a legjelentősebbé vált a nemzetközi, egyetemek között megrendezett építőipari innovációs versenyek között. Magyarországot önálló indulóként a BME csapata, konzorciumban pedig a Miskolci és a Pécsi Egyetem képviseli. Rajtuk kívül, önálló csapatként vagy konzorciumi összefogásban algériai, belga, francia, holland, spanyol és thaiföldi egyetemek hallgatói vesznek részt a megmérettetésben. 

A verseny elnevezésében szereplő Decathlon szó arra utal, hogy az egyetemisták által épített házakat tíz versenyszámban (tízpróba) vetik össze: építészet, mérnöki tervezés és kivitelezés, energiahatékonyság, kommunikáció és társadalmi figyelemfelhívás, városszövetbe való integráció és hozzáadott érték, innováció és életképesség, cirkularitás és fenntarthatóság, kényelmi feltételek, lakóház-funkcionalitás és energiamérleg.

A magyar rendezés fő szakmai témáját a meglévő épületállomány felújítását célzó megoldások jelentik, de emellett kiemelt figyelem irányul többek között az újrahasznosított anyagok alkalmazására, szolár elemek magas szintű integrálására, az épületek nyári túlmelegedésének kérdésére, vagy a természetalapú megoldásokra.

Stratégiai megállapodás a Tungsrammal 

A verseny pénteki ünnepélyes megnyitóján Jörg Bauer, a Tungsram Csoport elnök-vezérigazgatója, illetve Gyutai Csaba Kálmán, az ÉMI vezérigazgatója aláírta a két társaság közötti stratégiai megállapodást, amely kutatás-fejlesztési projektekben való együttműködésre irányul. Zsivola Gabriella, a Tungsram Csoport Smart Solutions üzletágának értékesítési vezetője lapunknak elmondta: a két fél első közös kutatás-fejlesztési projektje egy intelligens épületüzemeltetési rendszer kifejlesztése lesz, amelynek első lépéseként a Tungsram egy beltéri navigációs rendszert fejlesztett ki.

Ennek prototípusát a versenyre időzítve kiépítették az ÉMI székházában. Az alkalmazás segítségével az ide látogatók könnyedén meg tudják találni az épület által bemutatott különböző innovatív, energiahatékony megoldásokat, illetve azokról az alkalmazás révén egy rövid leírást is kapnak. 

A belső navigációs rendszer alkalmazási lehetőségeiről szólva Zsivola Gabriella elmondta, hogy az igen hasznos megoldás lehet kórházakban, repülőtereken, vasútállomásokon, vagy a plázákban, ugyanis az alkalmazás gyors tájékozódást tesz lehetővé, illetve megkönnyíti az egyik pontból a másikba történő eljutást. A Tungsram egy kültéri navigációs rendszert is telepített a Solar Decathlon Europe versenynek otthont adó ipari parkban, amely az segíti elő, hogy az ide látogatók minél könnyebben tudják megtalálni a számukra érdekes mintaházakat. A kültéri alkalmazás a beltéri navigációs rendszerhez hasonlóan szintén tartalmaz rövid leírásokat, amelyek az egyes mintaházakról adnak információkat az érdeklődők számára.