Kedvezőtlen adat érkezett: kevésbé húz a magyar ipar
HírekA külföldi és a belföldi megrendelések visszaesése miatt tavaly 4 százalékkal kisebb volt a hazai ipar teljesítménye, mint 2023-ban. Decemberben az előző hónaphoz képest is csökkent a termelés. 2023-ban is zsugorodást mutatott az ipari termelés, akkor elsősorban a magas energiaárak okoztak nehézséget.
2024 decemberében az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,8%-kal kisebb volt a 2024. novemberinél. 2024-ben az ipari termelés volumene 4,0%-kal kevesebb volt, mint 2023-ban.A legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül a járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában visszaesett a termelés volumene, ugyanakkor a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt.
A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 1,8%-kal csökkent.
A decemberi ipari adattól nem vártunk erős számokat: az év végén az ágazatot az ünnepek miatt egyébként is leállások jellemzik, így a kérdés az volt, hogy ezek a leállások most a gyenge kereslet miatt hosszabbak voltak-e a szokásosnál - írja kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
Ennek kapcsán a decemberi termékkülkereskedelem alapján kedvezőbb számokat vártunk volna, mint amilyen az iparból végül érkezett: decemberben az export euróban számított értéke 0,5 százalékkal csökkent, miközben az ipar visszaesése ennél nagyobb volt, a nyers adatok szerint 5,3, munkanaphatástól megtisztítva pedig 6,4 százalék. Havi alapon a termelés 1,8 százalékkal csökkent, azaz ez alapján elmondható, hogy a leállások a korábbinál hosszabbak voltak, de nem drasztikusan. Az ipar összességében továbbra is szenved a gyenge külső kereslettől, illetve a járműgyártás (és az akkumulátorgyártás) termékei iránti alacsony kereslettől. Ez utóbbi két ágazatot a KSH gyorsjelentésében egyébként külön is kiemeli, mint amelyek visszahúzták a termelést.
Volt ugyanakkor néhány olyan ágazat is, amelyek jól teljesítettek: a számítógépgyártás és az élelmiszeripar – az utóbbi az átlagosnál nagyobb részben termel a belső piacra, így a külső kereslettel kapcsolatos problémák kevésbé érintik.
2024 nem az ipar éve volt: az év egészét tekintve a termelés 4,0 százalékkal esett vissza, ami nagyban hozzájárult a kormányzati várakozásoknál jóval kisebb gazdasági növekedéshez. Az ipari teljesítményt még az ág is húzta: az európai gazdaság és azon belül is legfontosabb exportpiacunk, Németország gyengélkedése meghatározó volt.
E mellett az ipar zászlóshajójának szánt jármű- és akkumulátorgyártás is szenvedett, részben a német járműipar problémái, részben pedig az elektromos járművek iránti kereslet vártnál alacsonyabb szintje miatt.
2025-ben az ipari teljesítményt pozitívan befolyásolhatják a csatasorba álló új gyártókapacitások – kérdés, hogy itt milyen ütemben fut majd fel a termelés. A külső kereslet és a német gazdaság helyzete továbbra is kockázatot jelent – ennek kapcsán nem vagyok optimista: bár az új választások új esélyt kínálnak Németország számára, de ha az új kormány be is tudja indítani a gazdaságot, idő kell ahhoz, hogy annak hatásai érezhetőek legyenek.
2025-ben tehát nem zárható ki egy tavalyinál jobb ipari teljesítmény (a bázis egyébként is alacsony), de az biztos, hogy diverzifikáltabb gazdasági szerkezetre van szükség akár az iparon belül, akár a többi ágazat fejlődésén keresztül.
Ami viszont biztos, az az hogy az ipari teljesítmény azonban idén is nagyban befolyásolni fogja a gazdasági növekedést – kérdés, hogy pozitív vagy negatív irányba.