Kiábrándító gazdasági adat érkezett: nagyot estek a beruházások
HírekA beruházások éves alapon 16,8 százalékkal, negyedéves összehasonlításban 7 százalékkal zuhantak. Az uniós források késése, az állami beruházások elhalasztása, illetve törlése, az óvatos fogyasztás és a magas kamatkörnyezet egyaránt hatott a vártnál rosszabb beruházási adatokra.
2022 közepe óta csökken a beruházások volumene, de az idei második negyedéves visszaesés az eddigeknél is nagyobb mértékű volt.
A beruházások volumene idén a második negyedévében a nyers adatok szerint 16,8%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól - írja a Központi Statisztikai Hivatal.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 7,0%-kal csökkent.
- A nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,5%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
- A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint a kereskedelem járult hozzá.
- A visszaesést a közigazgatás, az energiaipar, illetve az ingatlanügyletek növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.
A visszaesés hátterében többek között
- az uniós források késése áll,
- a cégek visszafogják a beruházásaikat a lakossági fogyasztás óvatossága miatt
- még magas a kamatkörnyezet
- sok állami beruházást elhalasztottak, vagy töröltek.
Javulást az uniós források egyelőre bizonytalan folyósítása, a fogyasztás helyreállása és a hitelkamatok mérséklődése hozhat.A beruházások idén valószínűséggel lefelé húzzák a GDP-t.
Kivárás a jellemző
A mai adatok alapján a következő időszakban a beruházások éves alapon várhatóan továbbra is visszaesést mutatnak majd, ez pedig kockázatot jelent a növekedés szempontjából rövid és középtávon is.
A jelek szerint a vállalkozások nem ítélik elég jónak a gazdasági környezetet a beruházásokhoz, inkább kivárnák, illetve várják a pályázati forrásokat.
A monetáris kondíciók mérséklése önmagában tehát alig tudott csak segíteni a beruházások fellendítésén - véli Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
Bizonytalanság, gyenge számok
Egyre nagyobb tempóban esnek vissza a magyarországi beruházások a legfrissebb adatok szerint. A kormányzati kiadások visszafogása, a magánszektorban látható bizonytalanság visszafogja a beruházási kedvet, ez pedig már a középtávú GDP-kilátásokra is rossz hatással van - olvasható a K&H Bank elemzői kommentárjában.
Jelentős visszaesés történt a beruházásoknál az idei második negyedévben. A nyers adatok szerint majdnem 17 százalékkal csökkent a beruházások volumene éves szinten, a korrigált adatok szerint pedig 14,5 százalékos volt a visszaesés.
Önmagában is nagyon gyengék a friss adatok, ráadásul azt mutatják, hogy egyre rosszabb a helyzet. Hiszen az első negyedévben a nyers adatok 9,6, a tisztított számok pedig 9 százalékos visszaesést mutattak éves összevetésben. Ráadásul az első negyedévhez képest 7 százalékos volt a csökkenés, ez pedig gyorsuló hanyatlást jelent, hiszen az idei első negyedévben 2023 utolsó három hónapjához viszonyítva 5,4 százalékos volt a visszaesés. A nemrég megjelent GDP-adatok alapján számítani lehetett a gyenge beruházási számokra, ám a most megjelent tényadatok egyértelműen kedvezőtlen képet festenek a gazdaság helyzetéről
- értékelte a friss adatokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Németh Dávid közölte, hogy a beruházások csökkenésében szerepe van a kormányzati költések visszafogásának. Emellett az is látszik, hogy a magánszektor is bizonytalan a kilátásokat illetően, ezért kevesebb új fejlesztésre szánja el magát. Ezt mutatja egyebek mellett az is, hogy a hosszú távú, fixbázisú beruházási index a hat évvel ezelőtti szinten van.
Ez a folyamat a középtávú GDP-kilátásokat is rontja, mivel a beruházások hiánya visszafogja a hozzáadott érték növekedését” - tette hozzá a szakember. Szerinte éles fordulat egyelőre nem látszik a bizalmi indexekben, így a trendszerű fejlődés a beruházásoknál nem várható. “Ugyanakkor némi lendületet kaphatnak a beruházások a tervezett külföldi befektetéseknek köszönhetően. Illetve, a konjunktúra élénkülése is támaszt adhat a növekedésnek
- fogalmazott Németh Dávid.