Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Küzdelmes évet zár az építőipar

Hírek2024. dec. 12.Növekedés.hu

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szokásos évzéró közgyűlésén, december 12-én került értékelésre a 2024. év, és a 2025. évi várakozások összegzése. A közgyűlésnek ünnepi hangulatot az éves szakmai díjak átadása és az ÉVOSZ megalakításának 35. évfordulójáról való megemlékezés adott. A szövetség elnöke, Koji László arra számít, hogy 2024. év egészében az építőipar a múlt évi szinten, vagy attól 1-2 százalékkal elmaradva teljesít. A 2025. év nehezebb lesz az építésgazdasági értéklánc szereplői számára.

Folyó áron várhatóan 8.800 mrd Ft körüli építési-szerelési értékkel lehet kalkulálni 2024. évre. Vállakozói szinten nagy a szóródás, az ágazatban lévő 140.000 vállalkozás nagy többsége stagnál. A vállalkozások 20%-ánál csökken az árbevétel. A tartósan foglalkoztatottak száma az év végén az ÉVOSZ számításai szerint 30.000 fővel lesz kevesebb a múlt év végi létszámhoz mérve. Növekszik a rövidebb idejű határidős foglalkoztatottak száma a munkaellátottság függvényében.

A szakmunkásokat és mérnököket a vállakozások összességében továbbra is foglalkoztatják, átlagosan 12%-os bérfejlesztést hajtottak végre 2024. év egészében. A bértáblázatokban elsődlegesen a tudást és a cégnél eltöltött éveket értékelik a munkaadók.

Az ágazat jövedelmezősége minden szegmendben csökken. Az építőanyag-gyártók, kereskedők, tervezők, kivitelezők, mérnöki szolgáltatók egyaránt az árbevétel-arányos eredmény csökkenésével számolnak. A 2024. év hatékonyságjavításának eszköze elsődlegesen a működési költségek csökkentése volt. A 2025. év nagy kihívása, hogy az erősödő versenyben milyen árakon lehet munkához jutni, milyen további hatékonyságjavító intézkedést tudnak megtenni a vállalkozások, ami sok esetben forrásigényes. Koji László szerint kevés azon vállalkozások száma, melyek anyagi tartalékkal bírnak, hogy önerőből digitalizációs folyamatokat, technológiai fejlesztéseket és ütős felnőttképzést végezzenek. 

Erre csak a legjobbak képesek, figyelembe véve azt is, hogy tovább csökkenhet a megkötött szerződések 2025. évi volumene. Az építőipari tevékenység csak akkor tud növekedni, ha az ehhez szükséges finanszírozási háttér rendeződik. Ez 5% vagy az alatti hitelkamatokat igényel, az elhalasztott állami, önkormányzati beruházások előkészítését és fokozatos elindítását, a lakhatási krízis enyhítését kormányzati, éveken át tartó programokkal. 2025-ben el kell érni, hogy az unión kívüli magyarországi befektetések építési beruházásainál meghatározóan hazai vállalkozások dolgozhasssanak, Magyarországon gyártott építőanyagokból.