Lejtőre került a forint
HírekAz Európai Bizottság idei jogállamisági jelentésének megállapításai miatt ma gyengült a forint. Estére 380 forint felett volt a forint-euró árfolyam.
A reggeli 375,5 forintos szintről délre 379 forint fölé került az euró jegyzése, estére pedig átlépte a 380-as szintet, a dollár árfolyama pedig a 350-es szintet.
Az OTP-papríok jegyzése ma 1,6 százalékot a BUX index 50 074 ponton mínuszban zárt.
A háttérben az áll, hogy az Európai Bizottság ma közölt jelentése szerint még mindig sok hiányosságot találtak a hazai jogállamiság helyzetében, bár az eddig elért eredményeket is hangsúlyozták.
A Bizottság egyik fő kifogása a korrupció elleni fellépés hiányossága több területen, ugyanakkor számos ponton előrelépést és javulást állapítottak meg.
A jelentés a következő négy fő témát tekinti át a Bizottság budapesti képviseletének sajtóanyaga szerint:
- nemzeti igazságszolgáltatási rendszerek,
- korrupcióellenes keretrendszer,
- médiapluralizmus, valamint egyéb
- intézményi fékek és ellensúlyok.
A jelentés Magyarországra vonatkozó főbb megállapításai:
- Az országban elfogadtak jogalkotási reformokat, amelyek célja a tavalyi jogállamisági jelentésben foglalt, igazságszolgáltatással kapcsolatos ajánlások, a Tanács által az európai szemeszter keretében kiadott releváns országspecifikus ajánlások és a Magyarország helyreállítási és rezilienciaépítési tervében foglalt kapcsolódó kötelezettségvállalások, valamint az EUSZ 7. cikkének (1) bekezdése szerinti, az Európai Parlament által kezdeményezett eljárás keretében megfogalmazott egyes aggályok kezelése.
- Az alsóbb szintű bíróságok tekintetében aggodalomra ad okot az ügyelosztás átláthatóságának hiánya.
- Magyarország az uniós kondicionalitási eljárásra reagálva számos releváns korrupcióellenes reformot vezetett be, például új nemzeti korrupcióellenes stratégián dolgozik a 2023–2025 közötti időszakra vonatkozóan, és létrehozta az új Integritás Hatóságot az uniós források felhasználásának hatékonyab felügyelete érdekében.
- A vagyonnyilatkozatok kapcsán csak mérsékelt előrelépés történt.
- Nem vezettek be módosításokat a lobbitevékenység reformja és a forgóajtó-jelenség (azaz a vezető beosztású személyeknek a magán- és a közszféra közötti vándorlása) kezelése érdekében, és továbbra is hiányosságok tapasztalhatók a politikai pártokat és a kampányfinanszírozást illetően.
- A korábbi jogállamisági jelentésekben kiemelt, a médiapluralizmust érintő különböző kihívások kezelése terén nem történt előrelépés.
- Aláásta a jogbiztonságot a kiszámíthatatlan szabályozási környezet, valamint a kormány veszélyhelyzeti hatáskörének széles körű és elhúzódó alkalmazása, amely az egységes piacon működő vállalkozások működését is befolyásolja.
- Nem történtek lépések a továbbra is nyomás alatt álló civil társadalmi szervezeteket érintő akadályok felszámolása érdekében.