Matolcsy György: a válságok alatt is megóvtuk a pénzügyi stabilitást
HírekAz utóbbi viharos évszázadban Magyarország a 2010-es évtizedben először lépett egyszerre az egyensúly, a növekedés és a felzárkózás útjára - mondta el Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke „A második jegybanki aranykorszak 2013-2025” című eseményen.
Az első aranykorszakát a Magyar Nemzeti Bank az első elnök Popovics Sándor idején élte 1924 után. Az utóbbi évszázadban pedig ugyan többször is előfordult olyan korszak, amelyhez reformok és fordulatok kötődtek, a második aranykorszak azonban a 2010 és 2019 közötti időszakra esik, vagyis arra az évtizedre, amely elsöprő strukturális reformokkal kezdődött - mondta el Matolcsy György, „A második jegybanki aranykorszak 2013-2025” című eseményen.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke hangsúlyozta: a kormányzati és jegybanki programok sikeres felzárkózási pályára segítették Magyarországot.Emiatt hazánk relativ fejlettsége 2010 és 2019 között 65,4 százalékról 73,2 százalékra emelkedett.Az elnök felhívta rá a figyelmet: az 1930-as évtized és a 2010-es évtized közös karakterisztikákat mutatott. Ezek közé tartozik:
- az árstabilitás
- a dinamikus növekedés
- a jelentős gazdasági felzárkózás
- az egyensúly
Matolcsy György hangsúlyozta: ahhoz hogy 2040-re elérjük az EU átlagos gazdasági fejlettségét, 1,5 százalékpontos felzárkozási ütem szükséges minden évben.
A múlt kapcsán azt mondta: az utóbbi viharos évszázadban Magyarország a 2010-es évtizedben először lépett egyszerre az egyensúly, a növekedés és a felzárkózás útjára. Ebben az időszakban pedig az MNB adta a 3,9%-os GDP növekedés közel felét - hangsúlyozta a jegybank elnök.Még 2020 óta is az MNB válságkezelő programjai jelentősen növelték a GDP szintjét.Matolcsy György visszatekintve az elmúlt 15 évre négy nagyléptékű programot külön kiemelt:
- Az aranytartalék növelését
- A Növekedési Hitelprogram elindítását
- A devizahitelek forintosítását
- Az államháztartási konszolidációt
A 2010-es évek kapcsán hangsúlyozta: ha volt ilyen évtized lehetséges, hogy újra lehet hasonló. Az utóbbi évek nagy eredményei között említette a jegybanki függetlenség megőrzését és az árfolyamválság megelőzését.
Kiemelte: itthon a jegybank a válságok alatt is megóvta a pénzügyi stabilitást.
Matolcsy György előadása után a „12 év a stabilitás szolgálatában” című könyvet kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be, ahol Jelasity Radován a Bankszövetség elnöke, Virág Barnabás és Kandrács Csaba az MNB alelnökei, Szapáry György alelnöki főtanácsadó és Kuti Zsolt az MNB főközgazdásza a 2013 és 2025 közötti időszak gazdasági kihívásait és az arra adott válaszokat elemezték.
Véleményük szerint az elmúlt években olyan jelentős események befolyásolták a gazdaságot, mint a Covid-19 járvány, az energiaválság és az infláció emelkedése.
A résztvevők hangsúlyozták, hogy a jegybank számos innovatív lépést tett, például a zöld finanszírozás előmozdítása és a pénzügyi oktatás erősítése terén. Emellett kiemelték a nemzetközi trendeket, és hogy az Magyar Nemzeti Bank bizonyos területeken előfutára vált a jegybanki stratégiák újragondolásának.
A diskurzus végén a résztvevők személyes élményeiket és tanulságaikat osztották meg az elmúlt 12 év jegybanki tevékenységével kapcsolatban. Szapáry György a jegybanki épületek megmentését és a PADME oktatási és kulturális tevekénységet, Virág Barnabás és Kandrács Csaba a folyamatos tanulás és a stratégiai gondolkodás fontosságát, míg Jelasity Radován Matolcsy György karakán személyiséget méltatta.
Jelasity Radován, a Bankszövetség elnöke, Virág Barnabás MNB alelnök, Kandrács Csaba MNB alelnök, Szapáry György elnöki főtanácsadó, volt MNB alelnök
Az előadók kiemelték, hogy a jegybanknak és a gazdasági szereplőknek folyamatosan alkalmazkodniuk kellett az új kihívásokhoz, miközben hosszú távú stratégiákat is kialakítottak.
A beszélgetésben szó esett a jegybanki intézkedések eredményeiről, különösen az inflációkezelésről, a forintosításról és a gazdasági stabilitás megőrzéséről.
A résztvevők hangsúlyozták, hogy a jegybank számos innovatív lépést tett, például a zöld finanszírozás előmozdítása és a pénzügyi oktatás erősítése terén.