Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Még szorosabbá válik Magyarország és egy közel-keleti ország között az együttműködés

Hírek2024. nov. 28.MTI

Még szorosabbá válhat Magyarország és Katar stratégiai együttműködése, amelyból hazánk már eddig is sokat profitált - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A minisztérium közlemény szerint a tárcavezető katari kollégája látogatása kapcsán felidézte, hogy annak idején ő lehetett az első külföldi vendég, akit Mohammed bin Abdulrahman Ál Táni sejk miniszterelnöki eskütételét követően fogadott, ami mutatja Magyarország iránti feltétlen tiszteletét és barátságát is.

"Ez mindenképp fontos szerepet játszik abban, hogy Magyarország és Katar együttműködése az elmúlt években a stratégiai szintre emelkedett" - fogalmazott. Majd rámutatott: "Magyarország és Katar a világot feszítő problémák döntő többsége esetében azonos álláspontot képvisel, mindketten a béke oldalán állunk. Együtt valljuk, hogy a fegyveres konfliktusokat minél előbb le kell zárni, és tárgyalásokkal, diplomáciai úton el kell érni a békét."

A miniszter arról is beszámolt, hogy a Katarral folytatott stratégiai együttműködés a gazdaság számos területén hozott komoly hasznokat Magyarország és a magyar gazdaság számára. Tájékoztatása szerint az átfogó mezőgazdasági együttműködés keretében rendkívüli módon fellendült a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek katari exportja, ami újabb távlatokat nyit a hazai szektor számára. "Például a sajtexportunk meghaladta a 100 tonnát az idei esztendőben. A magyar premixek kiszállítása olyan mértékben nőtt, hogy havonta 200 tonna takarmányt állítanak elő belőlük Katarban, és a magyar élő baromfi és tojás exportja is nagy lendületet vett idén. Csak az idei esztendőben hárommillió tojás exportjára került sor" - sorolta. "Mindezen mezőgazdasági együttműködések folytatásáról most megállapodás született" - tudatta. Továbbá érintette azt is, hogy Katar fontos szerepet játszhat majd a jövőben a magyar energiabiztonság terén is, hiszen már megindultak a vállalatközi tárgyalások arról, hogy a katari cseppfolyósított földgázt mily módon lehetne bevonni a magyar ellátásba 2027-től.

Végezetül azt közölte, hogy Magyarország az Európai Unió soros elnökeként külön figyelmet szentel az Öböl-menti térséggel folytatott együttműködésre. "Továbbra is azt gondoljuk, hogy az Európai Unió komoly hasznot húzhatna abból, ha a világ rendkívül gyorsan, dinamikusan növekedő részével a lehető legszorosabb együttműködést építené fel, ezért továbbra is azt szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió kössön szabadkereskedelmi megállapodást az Öböl Menti Együttműködési Tanács országaival, és adjon minél előbb vízummentességet az onnan ideutazni kívánó emberek számára" - hangsúlyozta.