Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nemsokára megtudjuk, kijött-e a recesszióból a magyar gazdaság

Hírek2023. nov. 12.MTI, Növekedés.hu

A harmadik negyedéves GDP-adatok kedden jelennek meg. Elemzői várakozások szerint az idei GDP mínusz 1- 0,5 százalék körül alakulhat. Az első félévben a tavalyi magas bázis, a kereslet visszaesése és a beruházások visszafogása miatt is visszafogottabb volt a gazdasági teljesítmény.

A jövő héten teszi közzé a szeptemberi ipari termelés második becslését, az építőipar szeptemberi teljesítményét, valamint a bruttó hazai termék (GDP) harmadik negyedévi első becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Hétfőn jelenik meg második becslésük a szeptemberi ipari termelésről. Az első becslés szerint az ipari termelés volumene az első őszi hónapban 7,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,8 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás augusztushoz viszonyítva 1,2 százalékkal nőtt.

Ugyancsak hétfőn teszi közzé a KSH az építőipar szeptemberi termelését. Augusztusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 7,6 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 13,3 százalékkal nőtt. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése augusztusban 5,0 százalékkal volt kisebb az előző havinál.

Kedden jelenik meg a KSH első becslése az idei bruttó hazai termék (GDP) harmadik negyedévi alakulásáról. A második negyedévben a bruttó hazai termék volumene Magyarországon a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékkal, az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal mérséklődött. Az első fél évben a gazdaság teljesítménye a nyers, valamint a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 1,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.