Orbán Viktor: A bérmegállapodás feltétele, hogy jövőre béke lesz
HírekReális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon - jelentette ki a kormányfő Budapesten.
Orbán Viktor a hároméves bérmegállapodás aláírásakor azt mondta, a megegyezés arra a koncepcióra épül, hogy a világnak és azon belül Európának sikerül 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődése is egy békeévben elvárható ívben alakul.
A miniszterelnök kifejtette, a bérmegállapodás ezen az optimista forgatókönyvön alapul, de adódhatnak nehézségek, ezért a megegyezésbe egy felülbírálati záradékot iktattak be, így ha mégsem erre kanyarodik a világ, akkor a megállapodásokat ennek megfelelően módosítani kell.A kormányfő hangsúlyozta, bízik benne, erre nem lesz szükség, mert a kormány makrogazdasági várakozásai teljesülnek.
A miniszterelnök elmondta, hogy "nagy csaták dúltak az elmúlt időszakban", és rámutatott, hogy a kormány nem irányítója ezeknek a tárgyalásoknak.
Nem akarunk változtatni azon a gazdaságpolitikai meggyőződésen, hogy a legfontosabb kérdésről, a bérek kérdéséről azoknak kell megállapodniuk, akik működtetik a gazdaságot. Ezt a szerepet az állam nem veheti át!
Orbán Viktor hangsúlyozta, azért is zajlottak nagy csaták, mert nehéz helyzetben van az európai gazdaság.
Három éve a háború árnyékában élünk - mutatott rá, hozzátéve: a háború "megrángatta" az európai gazdaságot, és súlyosan sújtja annak minden szereplőjét.
Kitért arra, hogy a megállapodás sikere a szakszervezetek és a munkaadók "államvezetési képességén" is múlik, hogy a részérdekeket az egész lerombolása nélkül tudják érvényesíteni.
Ha nincs nemzeti gondolkodásmód, előállhat az a helyzet, hogy az egyik vagy a másik fél jól jár, de a többség rosszul. Kell, hogy legyen "egyfajta nemzeti elkötelezettség az egész iránt" - mondta.
A kormányfő figyelmeztetett: a megállapodás végrehajtása nem lesz egyszerű.
Ha azon a fordulatszámon teljesít a magyar gazdaság, mint tavaly, meg tavalyelőtt, abból nem lehet kitermelni az emelést. Ehhez a vállalatok menedzsmentjének, az érdekképviseleteknek, maguknak a munkásoknak is többet kell hozzátenniük a gazdasági növekedéshez, mint a megelőző években
- magyarázta.
Orbán Viktor történelmi léptékűnek nevezte a megállapodást, ami elmondása szerint "európai összefüggésben is oda helyezi a minimálbért, ami méltó hozzá." Azt is mondta, Magyarországnak a középmezőny élén kell állnia.
Az üldözőboly élén kell lennünk, azzal az eséllyel, hogy a legjobbakat is utol tudjuk majd érni. Ez a bérszínvonal oda helyez bennünket, ahol ez a cél, ez a vágy nem irreális
- fogalmazott.
A miniszterelnök szavai szerint soha nem látott mértékű béremelés történik Magyarországon, melynek mértéke 2027-re összesen 40 százalékos lesz.
Az Európai Unióban az elmúlt 30 évben csak egyszer volt példa arra, hogy valamelyik országban megállapodtak volna ilyen mértékű minimálbér-emelésről - fűzte hozzá.
Jelezte: a minimálbér reálértéke 29 százalékkal emelkedik, és az a terv, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felét. Ha a 2025-ös év békeév lesz, akkor ez bekövetkezik, "vagy legalábbis nagyon közel leszünk hozzá" - mondta.A miniszterelnök beszámolója szerint 2025 fantasztikus év lehet, mert a gazdasági növekedéshez egy "állami beruházási bumm" is kapcsolódik. A következő évben 300 új beruházás indul Magyarországon, melyek összértéke 8100 milliárd forint. Ebből 2025-ben 450 milliárd forint meg is érkezik a gazdaságba - jelezte.
Perlusz László a Karmelita kolostorban tartott eseményen azt mondta, a tavalyi év "szörnyű inflációja" után idén nagyon szerény növekedés várható, és két ilyen nehéz év után tudtak abban megállapodni, hogy jövőre 7 százalékkal növelik a garantált bérminimumot és 9 százalékkal a minimálbért. Ez utóbbinál 2026-ban 13, 2027-ben pedig 14 százalékos emelést vállaltak.