Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Orbán Viktor: Az AfD-nek van olyan gazdasági programja, ami a magyar érdekeket is szolgálja

Hírek5 órájaMTI

Alice Weidelről szólva Orbán Viktor elmondta: vezető és szabadságharcos, akit azért hívott meg, mert minden kancellárjelöltet szívesen lát, noha "nagy sorállás azért nem volt".

Orbán Viktor a német politikussal a Karmelita kolostorban folytatott megbeszélés után kiemelte: az AfD összes fontos programpontja, a migrációtól az energiapolitikáig, olyan, ami hasznára válna Magyarországnak.

Megjegyezte, az Alice Weidellel való találkozónak van egy pikantériája, az AfD nem az a párt, amelynek vezetőjét minden európai országban fogadni szokták a miniszterelnökök, de "épp itt az ideje, hogy ezen változtassunk".

A miniszterelnök kiemelte, a német-magyar kapcsolatok speciális kapcsolatot jelentenek Európán belül. Magyarország sokkal könnyebben boldogulna, ha Németország sikeres lenne, a két gazdaság ugyanis nagyon szoros kapcsolatban van egymással.Várjuk azt az új korszakot, amikor Németország újra sikeres lesz, és a német siker farvizén, a magyar gazdaság is extra dinamikához juthat - fogalmazott.

Orbán Viktor elmondta: beszéltek Alice Weidellel Európáról, és ebben a témában ő volt radikálisabb. A miniszterelnök meggyőződése szerint az Európai Unió nagyon nagy bajban van. Bajban van a politikája tartalma miatt és amiatt, ahogyan azt meg akarja valósítani.

"Amit ma Brüsszelben művelnek, az a világgazdasági vetélytársakkal szemben vereségre ítél bennünket" - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a mostani politikával nem lehet Európát növekedési pályára állítani.

A legfontosabb, hogy lássuk be, hogy a green deal az halott", nem lehet megreformálni, egész egyszerűen el kell felejteni

- fogalmazott.

Hozzátette: zöld megközelítésre szükség van, a klíma is fontos, de a green deal, ahogy azt összerakták, "tönkretesz bennünket", mert ennek eredménye, hogy az áramért kétszer-háromszor, a gázért háromszor-négyszer magasabb árat fizetünk, mint az amerikai versenytársaink. Ezt a versenyt nem lehet megnyerni - jelentette ki.

Orbán Viktor azon meggyőződését fejezte ki, hogy az energiaszankciókat meg kell szüntetni, az atomenergia negatív diszkriminációját fel kell számolni. Az energiaszállítási útvonalakat, amelyeket lezártak, újra ki kell nyitni, és az energiaforrások, amelyeket kiiktattak, ismét bevonandók az európai gazdaságba - sorolta.

Értékelése szerint már most is vannak látható bajai az európai gazdaságnak, de ahogy a magyarok mondják, most jön a feketeleves. Az elhibázott európai gazdaságpolitikának, különösen az elhibázott green dealnek az igazán fájdalmas következményei még csak most következnek - összegzett.

Kiemelte, az Európai Unió azért van nagy bajban, mert az emberekkel szemben próbál politikát csinálni.

Úgy fogalmazott: miközben az emberek egyértelműen nem akarnak migrációt, Brüsszel "promigráció" álláspontot képvisel. Az emberek többsége Európában békét akar, az Európai Unió meg háborút akar nyerni Oroszország ellen.Az európai emberek meg akarják védeni a fizetésük vásárlóerejét, a középosztályt támogató politikát akarnak, és amit kapnak, az ennek az ellenkezője, egyre szegényebbek lesznek.

Összegzése szerint van egy tartalmi, szakpolitikai és egy demokrácia-probléma. Ha egy uralkodó elit nem hajlandó tudomást venni arról, hogy mit várnak tőle az emberek fontos kérdésekben és nem hajlandó ezt a demokratikus akaratot beépíteni a saját politikájába, akkor ott demokrácia-probléma van.

A szakmai, tartalmi és demokratikus hatalomgyakorlási probléma ma együtt van jelen Európában, és ha ez így megy tovább, nem tudni, ki fogja megmenteni az Európai Uniót - mutatott rá a miniszterelnök.

Kitért arra is, hogy Magyarország az egyetlen ország Európában, amely az orosz-ukrán háborúban a kezdetektől fogva a béke oldalán áll, ezt a háborút mi rossz háborúnak tartjuk. Felidézte, hogy az első pillanattól kezdve a háború elszigetelését ajánlották az Európai Uniónak.

Szigeteljük el, limitáljuk és még mielőtt eszkalálódna, embrionális formájában tegyük kezelhetővé

- fogalmazott, hozzátéve: ennek az ellenkezőjét választotta az EU. Háborús ösvényre lépett, kiásta a csatabárdot, befestette magát harci színekkel, és a háborút a saját háborújának nyilvánította. Ezért számolatlanul ömlik az egyébként drága fegyverzet és nagyon drága pénzügyi forrás Európából Ukrajnába egy reménytelen háborúra - közölte.

Jelezte: megismételte az AfD társelnökének, hogy Magyarország továbbra is békepárti, és nagy történelmi változásnak tartja, hogy az Egyesült Államok is békepártivá lett. Ma már nem csak a Vatikán és Budapest képviseli a béke álláspontját, hanem Vatikán, Budapest és Washington is, hiszen az amerikai elnök békepolitikát akar megvalósítani.

Ezt az AfD társelnökének úgy interpretálta, mint egy biztatást és pozitív jelet, amely reményei szerint el is hozza a háború lezárásának minél hamarabbi időpontját. Ez a német gazdaság fölemelkedése, lendületnyerésre mellett a másik nagyon fontos előfeltétele annak, hogy a magyarok könnyebben boldogulhassanak Magyarországon - mondta.

Hozzátette: elmondta az elnöknek azt is, hogy Magyarország nem tudja megmenteni az Európai Uniót. Ezt a franciáknak és a németeknek kell megtennie, nekünk meg azon kell dolgoznunk, hogy Magyarország sikeres és erős legyen. Ha van Európai Unió, akkor úgy, ha nincs, akkor anélkül is - jegyezte meg.

Újságírói kérdésre válaszolva Orbán Viktor leszögezte: a németekről és Németországról a tisztelet hangján beszél, egyetlen kérdést leszámítva, az pedig a migráció.

Kis híján tönkretettek bennünket"

- idézte fel, hozzátéve: migráció szempontjából Magyarország úgy nézne ki, mint Németország, ha engedtünk volna annak a nyomásnak, amit 2015-öt követően a németek és a brüsszeliek együtt gyakoroltak ránk, később kiegészülve az amerikai demokratákkal.

Magyarország nagyon nehéz éveket élt át, amikor hatalmas német nyomás volt, sőt van most is rajtunk, hogy változtassuk meg a migrációs szabályokat és engedjük be a migránsokat - jelezte.

Az AfD-vel ápolt kapcsolatokra kitérve felidézte: ennek akadálya az volt, hogy Magyarországnak kulcsfontosságú érdeke a jó kapcsolat a mindenkori német kormánnyal, függetlenül annak összetételétől.

"Tehát van az államközi kapcsolatoknak a világa, ahol van egy magyar érdek. És van a pártkapcsolatok világa. És én sosem fogom megengedni magamnak azt, hogy a pártkapcsolatok érdekében leromboljam az államközi kapcsolatokhoz fűződő magyar érdekeket" - emelte ki. Elmondása szerint ezért volt óvatos az AfD-vel eddig, mostanra azonban teljesen nyilvánvaló, hogy az AfD a jövő.

Ha egy uralkodó elit nem hajlandó az emberek oldalára állni, de jön egy párt, ami az emberek oldalán áll, akkor azé a jövő. És miután az AfD támogatottsága elérte a 20 százalékot, a politikai táboruk majdnem kétszer nagyobb, mint Magyarország teljes népessége - hívta fel a figyelmet.

Összegzése szerint eljött az a pillanat, amikor az AfD-vel való kapcsolatot senki sem, így a német kormány sem büntetheti.

Az új amerikai kormányzatról szólva azt hangsúlyozta: az első és legfontosabb dolog, hogy az "amerikai liberális progresszív csizma lekerült a mellkasunkról", ezzel az a nagy nemzetközi nyomás, amellyel szemben sikerre kell vinni Magyarországot, most minimum megfeleződött.

A washingtoni kormányváltás után ráadásul kiderült, hogy az amerikai adófizetők pénzéből a magyar kormányzat összes ellenfelét finanszírozták: a progresszív baloldali médiát, NGO-kat, mindenkit. Ennek most vége van, így a politikai verseny fairebb lesz, mint korábban volt - értékelt.

Elmondása szerint Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke hat ügyben megváltoztatta, illetve meg fogja változtatni a világot: kimondta, hogy a migráció nem jó, hanem rossz, ahogy azt is, hogy a háború rossz, a béke jó.

Az új amerikai elnök megváltoztatja a gondolkodásunkat a Green Dealről is, rámutatva: a gazdaság szempontjainak figyelembevétele nélküli zöldpolitika rossz.

A negyedik pont a kereszténység. A progresszív liberálisok divatot csináltak abból, hogy gúnyt űztek a keresztény értékekből, de ennek vége van - szögezte le, hozzátéve: véget ért a család kigúnyolása is. A hatodik dolog pedig, hogy a szabad beszéd jó, a politikai korrektség rossz - összegzett.

Az európai-amerikai gazdasági kapcsolatokra kitérve abban látta a problémát, hogy az Európai Unió vezetői "mint a gyáva nyulak, ülnek a barázdában, a szántásban, mint akik várják a végzetüket", hogy mit fog csinálni az amerikai elnök.

Hangsúlyozta,

ez a legrosszabb, mert az amerikai elnök majd jön, és olyanokat csinál, hogy "bele fogunk izzadni". Európának egyetlen lehetősége van: föl kell állni bátran, erőteljesen, magabiztosan és javaslatokat tenni az amerikaiaknak.

Mivel az európai intézményeket nem lehet komolyan venni, csak két ország jön számításba, amely Európa nevében ezt meg tudja tenni. Európa jövője a franciák és a németek kezében van. Ha ők adnak Európának vezetést, lesz vezetés, ha nem adnak vezetést, nem lesz vezetés, és arra gazdaságilag rá fog fázni az egész kontinens, "mert a gyengéknek nincs kegyelem" - fogalmazott.

A miniszterelnök a német választással kapcsolatban elmondta: ebben a magyaroknak "nem osztanak lapot", ám abban reménykedik, hogy olyan kormány lesz Németországban, amelynek gazdaságpolitikája a magyar gazdaság érdekét is szolgálja.

Ma arról győződtem meg, hogy az AfD-nek ilyen programja van

- jelezte. Hozzátette: a másik reménye, hogy az új német kormány nem engedi, hogy Brüsszel visszaéljen a hatalmával; olyan német kormányt szeretnénk, amely kiáll a fair, tisztességes, a nemzeteket tiszteletben tartó bánásmód mellett.

Alice Weidelről szólva Orbán Viktor elmondta: vezető és szabadságharcos, akit azért hívott meg, mert minden kancellárjelöltet szívesen lát, noha "nagy sorállás azért nem volt".

Hozzátette, a látogatás időpontját az AfD elnöke választotta, azt azonban maga is előnyösnek tartja. Meggyőződésem, hogy a választás után az AfD-t mindenki sikerpártnak fogja látni, és akkor már sokan fognak tolongani, hogy gratulálhassanak - közölte Orbán Viktor.