Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Szlovákiában több mint tíz százalékkal emelik az állami alkalmazottak béreit

Hírek2023. aug. 29.MTI - Starovic Tibor, Pozsony

Szeptembertől 10-12 százalékkal emelkednek az állami alkalmazottak bérei Szlovákiában - írta a pozsonyi Pravda kedden a kormány döntésére hivatkozva. Az átfogó béremelésre egy hónappal a szeptember végére kitűzött előrehozott parlamenti választások előtt kerül sor, s ez az idén már a második ilyen intézkedés lesz.

A döntés, amelynek végrehajtásához az idén 740 millió euróra (mintegy 280 milliárd forint), jövőre pedig 1,2 milliárd euróra (mintegy 463 milliárd forint) van szükség, megközelítőleg 255 ezer állami alkalmazottat érint, ezen belül több mint százezret a közigazgatásban és mintegy százezer pedagógust is.

Az állami alkalmazottak bérét az év elején már megemelték, mértéke 7-10 százalékos volt. A két intézkedés együttvéve történelmileg a legmagasabb mértékű béremelést eredményezi Szlovákiában az állami alkalmazottak körében egy év leforgása alatt.

A szeptemberi emelés után az államigazgatásban dolgozók bére - bérosztályi besorolásuk és ledolgozott éveik függvényében - mintegy 700 euró (266 ezer forint) és 1665 euró (630 ezer forint) között mozog majd, a pedagógusoké pedig 940-től (360 ezer forint) 1700 euróig (650 ezer forint) terjed.

A szlovák pénzügyi tárca elemzői osztályának igazgatója a lapnak nyilatkozva kifejtette: az intézkedéssel arra reflektálnak, hogy a közigazgatás több szektorában már hosszú ideje alacsonyak voltak a bérek, ami megnehezítette jól képzett munkaerő alkalmazását. A szaktárca képviselője is elismerte ugyanakkor - és erről beszélt nyilatkozatában a pedagógus szakszervezet vezetője is -, hogy a béremelés szintje várhatóan ismét némileg alatta marad a szlovákiai infláció idei mértékének. Tavaly a közigazgatásban dolgozók bére 3,9 százalékkal emelkedett, míg az infláció mértéke meghaladta a 12 százalékot.

Az idei első negyedévben a reálbérek 4,5 százalékkal visszaestek. Az érintett időszakban az élelmiszerek drágulása volt a legkiemelkedőbb, éves szinten a 26,1 százalékot is elérte, ami mintegy 10 százalékponttal meghaladta az európai uniós átlagot, és a legmagasabb volt az EU-ban.