Tovább bővül az egyetemi campus Kecskeméten
HírekAz Izsáki út felett átívelő gyalogos híd, egy adminisztrációs épület, egy kollégiumi épületegyüttes, valamint egy közösségi és szabadidős tér megvalósítása szerepel a kecskeméti egyetemi campus bővítése második ütemének terveiben - hangzott el a fejlesztést bejelentő pénteki sajtótájékoztatón.
Minda Imre László, a beruházás első ütemét megvalósító Kecskeméti Duális Oktatás Zrt. vezérigazgatója elmondta: a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és felügyelőbizottsága pénteki ülésén biztosította a szükséges forrást a második ütemhez, így az ajánlati dokumentáció véglegesítése után a napokban elindul az európai uniós nyílt közbeszerzési eljárás.
Hangsúlyozta: törekszenek arra, hogy a 21. századi technológiai megoldások mellett a szolgáltatóipar szereplői is megtalálhassák helyüket a régió felsőoktatási intézményében.
A korábban, 2019 szeptemberében elkészült oktatási épület mellett jön létre a több mint ötezer négyzetméter hasznos területű, kétszintes adminisztrációs épület. Itt kapnak helyet a Neumann János Egyetem központi egységei, a szolgáltatóipar vállalatai, a tudásközpontok, és itt lesz a tulajdonos, fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány székhelye is.
A két elemből álló kollégiumi épületegyüttesben 600 férőhelyet biztosítanak az egyetem hallgatóinak,
de lesznek bérbeadható helyiségek is összesen 540 négyzetméter területen, és kialakítanak egy melegkonyhás éttermet, valamint egy közösségi teret is.
Az Izsáki út fejlesztésével és négysávossá bővítésével párhuzamosan megépülő híd megoldja a GAMF műszaki és informatikai kar, valamint az új épületek közötti biztonságos átjutást, segít a forgalomszabályozásban, illetve a dugók csökkentésében.
A bejelentés után Fülöp Tamás, a Neumann János Egyetem rektora, Csizmadia Norbert, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint Csengery Zsolt, a Deltaplast Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója együttműködési megállapodást kötött.A Deltaplast Kft. a Neumann János Egyetem jogelődjével, a Kecskeméti Főiskolával még 2015-ben kötött - jelenleg is érvényben lévő - stratégiai megállapodása a duális mérnökképzésre, a gépipari és járműipari életpályák fejlesztésére, valamint a közös kutatás-fejlesztési együttműködésekre vonatkozik.
Mint elhangzott, a most szándéknyilatkozatban is rögzített együttműködés már üzleti alapon határozza meg a jövőbeli kutatási, fejlesztési és innovációs célokat az oktatástól a szervezetfejlesztésen át a közös nemzetközi kapcsolatok építésig.
Ennek az üzleti kapcsolatnak a garanciáját a közös gazdasági érdekeltség jelenti: a kecskeméti Neumann János Egyetem 5 százalékos részesedést vásárol a Deltaplast Kft.-ben.
A Neumann János Egyetemből 2019. július 1-jével kivált és a Debreceni Egyetemhez csatlakozott a szolnoki gazdálkodási kar, egy év múlva, 2020. július 31-étől pedig a pedagógusképző kar jogszabályi változás következtében a Károli Gáspár Református Egyetem szervezetébe került át.
Az egyetem jelenleg három karral, a GAMF műszaki és informatikai karral, a gazdaságtudományi karral, valamint a kertészeti és vidékfejlesztési karral működik.Az intézmény jogi státusza 2020. augusztus 1-jétől állami felsőoktatási intézményről alapítványi fenntartású közhasznú magán felsőoktatási intézményre változott. A kecskeméti egyetem fenntartói jogait ma már a Neumann János Egyetemért Alapítvány gyakorolja.
Az új kecskeméti egyetemi campus első ütemét megvalósító Kecskeméti Duális Oktatás (Kedo) Zrt. százszázalékos üzletrészét 2020 októberében vásárolta meg a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványtól (PADME).