Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Trump kiléptette Amerikát a globális minimumadó egyezményből

Hírek4 órájaNövekedés.hu

Donald Trump elnök bejelentette, hogy a globális társasági minimumadó-megállapodás nem hatályos az Egyesült Államokban, ezzel kivonta Amerikát a 2021-es megállapodásból, amelyet még a Biden-kormány közel 140 országgal tárgyalt le.

Trump elnöki memorandumban utasította az amerikai pénzügyminisztériumot, hogy készítse elő az olyan országokkal szembeni „védőintézkedések” lehetőségeit, amelyek olyan adószabályokat vezettek be - vagy fognak bevezetni -, amelyek aránytalanul nagy mértékben érintik az amerikai vállalatokat.

Az Európai Unió, Nagy-Britannia és más országok elfogadták a 15 százalékos globális társasági minimumadót, de az amerikai kongresszus soha nem hagyott jóvá olyan intézkedéseket, amelyekkel az Egyesült Államokat összhangba hoznák vele. Az Egyesült Államokban nagyjából 10%-os globális minimumadó van érvényben, amely része Trump 2017-es, a republikánusok által jóváhagyott, mérföldkőnek számító adócsökkentési csomagjának.Azok az országok azonban, amelyek elfogadták a 15%-os globális minimumadót, olyan helyzetben lehetnek, hogy „feláras” adót szedhetnek be az alacsonyabb adókulcsot fizető amerikai vállalatoktól. Trump feljegyzése az ilyen intézkedéseket „megtorló intézkedéseknek” nevezte.

Aláírt egy rendeletet is, amellyel ismét kilépteti az Egyesült Államokat az éghajlatváltozásról szóló nemzetközi párizsi egyezményből, és ezzel felmenti az Egyesült Államokat a globális felmelegedés elleni küzdelemmel kapcsolatos kötelezettségvállalások alól.

Trump pénzügyminiszter-jelöltje, Scott Bessent csütörtökön azt mondta, hogy a globális minimumadó-megállapodás követése „súlyos hiba” lenne - írja a Reuters.

Az OECD által javasolt globális minimumadó eredeti célja a nagy, nyereséges multinacionális vállalatok adózásának megosztása azokkal az országokkal, ahol termékeiket értékesítik.