Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Újabb 50 vállalati sikertörténetet mutatott be a BÉT

Hírek2019. szept. 19.Növekedés.hu

Negyedik alkalommal tette közzé a Budapesti Értéktőzsde saját, BÉT50 – ötven hazai vállalat sikertörténete címet viselő kiadványát. Az ötven ígéretes hazai középvállalatot felvonultató, a vállalkozásokban rejlő potenciált konkrét példákon keresztül szemléltető kiadványt ebben az évben is a BÉT50 kkv-k csúcstalálkozója esemény keretében mutatták be. A résztvevőket Patai Mihály, a Budapesti Értéktőzsde elnöke és a Magyar Nemzeti Bank alelnöke köszöntötte, a rendezvény nyitóelőadását pedig Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tartotta meg.

A Budapesti Értéktőzsde a mai napon mutatta be a nyilvánosság számára kiadványát, a BÉT50-et. A kiadvány bemutatására a középvállalatok éves csúcstalálkozóján, a BÉT50 konferencián került sor, amelyet Patai Mihály, a BÉT elnöke és az MNB alelnöke nyitott meg Budapesten. Az esemény nyitó előadását Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tartotta meg.

A tőkepiac fejlesztését és szélesítését sürgette a jegybankelnök, megemlítve, hogy ennek legjobb eszköze a vállalati kötvények tőzsdei bevezetése. Matolcsy György egyebek mellett arról beszélt, hogy a tőkepiac lehetőséget teremt a vállalatoknak a fejlődésre, és ezt a lehetőséget a vállalati siker egyik legnagyobb tartalékának nevezte.


Megismételte, hogy 2010 óta a külső mellett belső források is jelentősen támogatják a növekedést, így a magyar gazdaság 2013 óta felzárkózási pályán van. A sikerhez nagyban hozzájárult, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban is élen jár a kamatkiadások csökkentésében, hiszen két százalékponttal mérséklődtek az államadósság után fizetett kamatok - emelte ki.

A jegybank elnöke ismét figyelmeztetett az újabb kihívásokra, amelyek miatt egyre fontosabb szavai szerint a jól működő, stabil tőkepiac és az erős tőzsdei struktúra megléte.

Emlékeztetett rá, hogy a jegybank 330 pontos versenyképességi programjának egyik kiemelt eleme a tőkepiacok fejlesztése, hiszen egyértelmű összefüggés van a fejlettség és a tőzsdei kapitalizáció között. Egy innováció által vezérelt, külső és belső technológiai tudásra épülő modell kiépítését a tőzsdére kell alapozni - hangsúlyozta.
 

A tőzsde fejlesztése szempontjából kulcsfontosságúnak nevezte a magyar bankok és az állami vállalatok tőzsdei bevezetését, és a belföldi vállalati kötvénypiacok támogatását, emellett megemlítette a hosszú távú megtakarítások ösztönzését az állam és a piac együttműködésére épülő jóléti alapok létrehozásával, illetve a hazai kis- és középvállalkozások tőkéhez juttatását mind uniós, mind hazai források bevonásával.

A GDP-arányos hitelállományban és a vállalati kötvények hitelezésen belüli arányában, illetve a vállalati kötvények GDP-hez mért szintjében is jelentős tartalékok rejlenek - jegyezte meg.

Az esemény idén több mint 500 résztvevőt számlált: a BÉT50-esek klubjához újonnan csatlakozó vállalatok képviselői mellett a korábbi évek BÉT50 kiadványaiban szereplő cégek vezetői, tulajdonosai, hazai kereskedelmi bankok és brókercégek képviselői, tanácsadó cégek vezetői, szenior munkatársai, illetve a külföldi előadók egyaránt megjelentek.

A konferencia fókuszában a vállalatokat érintő gazdaságpolitikai irányok, a tőke- és kötvénypiac sajátosságai, illetve a növekedéssel együtt járó kihívások álltak. Előadást tartott többek között a Wallis Csoport elnökeként Veres Tibor, akinek számos tőzsdei cégben van érdekeltsége. Ezek a vállalatok a tőkepiac adta minden lehetőséget kihasználnak a növekedéshez, így a konferencián résztvevő, szintlépést tervező társaságok számára lehetnek követendő példák. Veres Tibor a vállalatépítésről, tőkepiaci jelenlétről tartott előadást a csúcstalálkozó résztvevőinek.

A BÉT50 kiadvány története 2016-ban kezdődött. Célja, hogy a hazai gazdasági szféra figyelmét a kimagasló teljesítményt nyújtó, sikeres szintlépéseket produkáló, ezzel versenyképességüket folyamatosan növelő hazai vállalatokra irányítsa.

Alapkövetelmény a kiválasztáskor, hogy az adott vállalat kiemelkedő sikereket tudjon felmutatni saját piacán, illetve eredményes múlttal és olyan növekedési potenciállal rendelkezzen, amely megfelelő alapja lehet a későbbi bővülésnek, legyen az tőzsdei bevezetés, nemzetközi terjeszkedés, vállalatfejlesztés vagy egyéb beruházás.

Az újonnan beválogatott 50 vállalattal a BÉT50 kiadvány teljes mezőnye immár 200 vállalatot számlál. A hosszas kutatómunkában és a kiválasztás folyamatában szakmai partnerek segítették a BÉT-et.

„A Budapesti Értéktőzsde szerint 400 tőzsdeképes hazai tulajdonú középvállalat van ma Magyarországon, melyekből a Tőzsde a BÉT50 kiadványban az eltelt négy év alatt bemutatott már 200 izgalmas céget. Ez most már egy dinamikusan formálódó közösség a BÉT50 Klub rendszeres rendezvényeivel. A hazai középvállalatokat a tőzsde nem csupán rendezvényekkel, de számos új szolgáltatással is segíti, hogy a tőkepiacra lépéssel növekedési céljaikat elérjék.” – nyilatkozta az eseményen Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.

A konferencia szervezésében és a BÉT50 kiadvány elkészítésében együttműködő partnerként az EY és a Figyelő szakértői, kiemelt partnerként a Takarékbank támogatták a Budapesti Értéktőzsdét.