Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Vendégmunkások helyett a kényszerszabadságon lévőkkel végeztetnék a gyümölcsszedést Nagy-Britanniában

Hírek2020. ápr. 27.MTI

A brit környezetvédelmi miniszter szerint az új koronavírus okozta járvány miatt bezárt vállalatok kényszerszabadságon lévő alkalmazottai segíthetnének a földeken hamarosan elkezdődő gyümölcsszedési munkálatokban, mivel valószínűleg messze nem lesz elegendő külföldi idénymunkás e feladat elvégzésére.

George Eustice, aki a járványról szóló napi kormányzati sajtótájékoztatót tartotta vasárnap a Downing Streeten, elmondta: a brit kormány becslése szerint az idei gyümölcsszezonban a betakarítási munkákhoz szükséges külföldi munkaerőnek alig a harmada érkezik Nagy-Britanniába.

Eustice elmondta: a kormány a mezőgazdasági vállalkozásokkal együttműködve igyekszik olyan megoldásokat kidolgozni, amelyek arra ösztönzik a korlátozó intézkedések miatt jelenleg nem működő egyéb üzleti vállalkozások kényszerszabadságra küldött dolgozóit, hogy vegyenek részt a gyümölcsszedési munkálatokban.

A miniszter szerint az idénymunkások hiánya jelenleg még nem okoz problémát, mivel a szezon alig kezdődött el, de a kormány várakozása szerint júniusban már szükség lesz pótlólagos munkaerőre a földeken.

A mezőgazdasági vállalkozások ugyanakkor igyekeznek kelet-európai munkaerőt is toborozni.

Az egyik legnagyobb brit termelő, a Kelet-Angliában működő G's Fresh a minap közölte, hogy külön bérelt repülőgépjáratokkal szállít Romániából idénymunkásokat nagy-britanniai telephelyeire. Az első, 150 romániai munkavállalót szállító repülőgép már meg is érkezett, és a cég júniusig további hat járatot tervez.

A brit mezőgazdasági szövetség (NFU) külön nyilatkozatban hívta fel a figyelmet arra a kockázatra, hogy ha nem lesz elég idénymunkás, a gyümölcstermés jelentős része a földeken fog elrothadni.

Az NFU becslése szerint a szektornak az idén 70 ezer idénymunkásra lesz szüksége a gyümölcs- és a zöldségtermés betakarítására.

A szervezet hangsúlyozta, hogy e munkavállalók nagyon nagy többsége hagyományosan a kelet-európai EU-országokból érkezik.