Állásra pályázik? Jobb, ha tisztában van egy-két gyakorlati teendővel.
Mivel manapság egyre többen keresnek állást, sokszor váltanak munkahelyet, mint a korábbi években, nagyobb jelentősége van egy állásinterjúnak. Az új generációk megjelenésével (Y, Z) sokszor adódik az a helyzet, hogy olyan állásokra jelentkeznek, amihez nem feltétlenül van tapasztalatuk, szimplán csak érdekli őket az állás. Ezekben az esetekben is és egy normál tapasztalati úton történő helyzetben is fontos, hogy milyen benyomást keltünk egy interjú során. Elterjedt a cégek körében, hogy már az első telefonbeszélgetést előszűrésnek szánják, így tesztelik az idegennyelv tudását, kommunikációt, érdeklődést. Ha ezen a teszten „átmegyünk", nagy a valószínűsége van annak, hogy állásinterjúra is behívnak minket.
Vegyük sorra, hogy mik azok a tényezők, amikre figyelnünk kell, ha állásinterjúra hívtak minket:
Pontos információszerzés
Ahhoz, hogy meg tudjunk jelenni az interjún, pontos információkra van szükségünk a helyszínt, időpontot és cég nevét, pozíciót illetően. A kapcsolattartó személyt mindig kérdezzük meg arról, pontosan hol lesz az interjú és kérjük el tőle a telefonszámát is, egy esetleges késés miatt vagy ha nem találnánk meg a helyet, hogy fel tudjuk hívni (ezt soha 5-10 perccel az interjú előtt tegyük). Sokan esnek abba a hibába, hogy nem értik a telefonban mi a cég neve és nem mernek visszakérdezni. Legyünk bátrak és kérjünk információt, tekintve, hogy állást keresünk és nem feltétlenül csak erre a helyre jelentkeztünk. De egy fontos aranyszabály, hogy késni nem érdemes!
Szerezzünk információt a cégről is!
Fontos, hogy a lehető legtöbbet tudjunk meg a cégről, a cég történetéről, mivel foglalkozik, hányan vannak, mik azok a területek, ami érdekes lehet számunkra. Milyen közcélú felelősségvállalásokat tesz a cég. Pl. oda figyelnek a munka magánélet összhangra, ami nekünk szimpatikus, szemét gyűjtő akciókat szervez stb. Ezekre ne féljünk reflektálni és kifejezni szimpátiánkat. Biztosak lehetünk abban, hogy ezek a kis megvillanások maradandó benyomást keltenek. Az interneten manapság rengetek információt lehet gyűjteni a saját honlapukról, illetve sok oldalon találni összefoglalókat egy-egy cégről.
Figyeljünk az öltözködésünkre!
Mivel ismeretlenül vagy egy telefonbeszélgetést követően az emberek csak az első benyomásból tudnak megítélni minket, fontos, hogy milyen ruhát választunk az interjúra. Ha utána néztünk a cégnek, akkor arra is van esélyünk, hogy céges képeket láttunk, illetve nagyjából tisztában kerülünk a cég stílusával. Nagyban meghatározza a viseletünket a pozíció milyensége. Nyilván mindenki belátására van bízva, hogy milyen ruhában érkezik az interjúra, de azt javasoljuk, hogy inkább maradjunk a jól megszokott elegáns viseletnél. Higgyük el, hogy azzal nem lövünk mellé és csak a jó benyomás marad utánunk.
Mit mondjunk magunkról?
Az interjúztatóval soha ne viselkedjünk túlságosan lazán. Maradjunk a magázásnál, még akkor is ha egy nálunk fiatalabb személlyel beszélünk. Az interjú során nem érdemes sokat beszélni, mert az zavart kelthet. Mivel az interjúnak általában kötött ideje van, figyeljünk arra, aki kérdez tőlünk és csak a kérdéseire próbáljuk kielégítő válaszokat adni, annyit, amennyi érdekelheti még a kérdezőt. Igy jobban fognak ránk emlékezni, és ha jól megválasztjuk azt az egy-két mondatot, akkor szimpatikusabbá válhatunk.
Mennyi az annyi?
Sokak számár ez a legkellemetlenebb téma az interjú során. Lehet-e magunktól kezdeményezni fizetés kérdést, vagy várjuk meg még megkérdezik, mennyire értékelhetem magam stb. Ezzel kapcsolatban azt tanácsoljuk, hogy az interjú előtt gondoljuk végig anyagi helyzetünket. Mennyi az a legkevesebb összeg, amennyiért még érdemes elvállalnunk az állást. Ha megkérdezik tőlünk, hogy milyen összegre gondoltunk, meg kell kérdezni, hogy “havi bér várható-e? bejelentett munka-e? bruttó vagy nettó összegben gondolkozzak? Van-e cafeteria a cégnél?”.
Célszerű egy bérsávot mondani, például bruttó 250- 300 ezer forint közötti összegre gondoltam havonta. Válaszunk után érdemes kivárni és figyelni a reakciókat. Ha nincs semmi reakció, akkor nyugodtan megkérdezhetjük, hogy hasonló összegre gondoltak a pozíció kapcsán vagy sem. Fontos, hogy tudjuk, hogy jól lőttük-e be magunkat. Ha negatív a válasz, akkor érdemes jelezni, hogy akár rugalmasan is lehet beszélni az összegről. (Persze, ha még az belefér a korábban magunkban meghatározott összegbe).
Összességében tehát, az interjú előtt, közben és után, a jó megfigyelő képességünkre lesz szükségünk, megspékelve az érdeklődésünkkel. Legyünk magabiztosak, de egyben szerények is, elegánsak és udvariasak.
Mecsei Rita
MAPI Zrt.