Kiderült, mennyi a munka aránya a hazai GDP-ben

HR2024. jún. 10.Növekedés.hu

Az elmúlt évtizedekben zajló folyamatok világszinten mérsékelték a munka GDP-n belüli arányát, amely a globális világra vonatkozó átfogó becslés szerint 1980-2022 között nagyjából 6 százalékponttal csökkent - olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató elemzésében. A magyar gazdaság sem kivétel: az AMECO-adatbázis alapján 1995-ben a munka GDP-n belüli részaránya közel 60% volt, majd kilengések mellett 2023-ra 50% alá csökkent az aránya. A tendenciával párhuzamosan a tőke szerepe egyre inkább felértékelődik a termelésben és a munka kiváltásában is - írja az Oeconomus Intézet.

Több ok is meghúzódik globálisan a munka részarányának csökkenése mögött, amelyek közül a leginkább meghatározóak: a technológiai forradalom (digitalizáció, automatizálás, robottechnológia stb.), globalizáció, a nagyvállalatok pozíciójának erősödése, a munkavállalók alkupozíciójának gyengülése.

A munka részarányának GDP-n belüli változása a munkajövedelmek megtermelt nemzeti jövedelmen belüli részarányának változásával is együtt jár: amennyiben csökken a munka és nő a tőke GDP-n belüli aránya, annyival lesz kevesebb a munkások, illetve több a tőke tulajdonosainak a jövedelme. Ezek az elosztási hatások a társadalmi egyenlőtlenségek éleződéséhez is vezethetnek.

Ugyanakkor fontos azt is látni, hogy a technológiai fejlődés bizonyos vívmányai kiegészítik, megkönnyítik a munkát és növelhetik a munkatermelékenységet. Így pozitívan hathat a jólétre, az általános életszínvonalra a munka részarányának csökkenése, amennyiben egy hatékonyabb termelési technológiára áll át a vállalat, vagyis az automatizáció, a robotizáció egyre inkább elterjed az adott gazdaságban – növelve a hatékonyságot, a termelékenységet.

A bemutatott oksági tényezők alapján akár várható is a munka részarányának további csökkenése, de egyes tényezők árnyalják a jövőképet: a jelenlévő és várhatóan továbbra is velünk maradó munkaerőhiány növeli a munkavállalók alkuerejét a bértárgyalásokon, így jobb fizetési lehetőségeket alakíthatnak ki.

A teljes cikk itt olvasható.