Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A lakások közel 80 százaléka energetikailag korszerűtlen

Ingatlan2019. jún. 24.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

Csak nagyon lassan javul a hazai lakások energiahatékonysága: a lakások közel 80 százaléka energetikailag átlagos vagy gyenge besorolású. A korszerű lakások aránya mindössze 23 százalékos.

Lassan javul a magyar lakások energiafogyasztása, de az ingatlanok túlnyomó része továbbra is korszerűtlennek mondható - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely a Lechner Tudásközpont adatain, illetve több mint 417 ezer ingatlanhirdetés statisztikáin alapul. 

Lassan javul az ingatlanok energiahatékonysága

Az energiatanúsítványok az ingatlanok értékesítése vagy hosszútávú kiadás előtt készülnek, így ezek megoszlása pontos képet ad a forgalomképes ingatlanállomány energiahatékonyságáról is.

A kiadott energiatanúsítványok szerint az elmúlt három évben 20-ról 23 százalékra nőtt a korszerű vagy annál is jobb energetikai besorolású ingatlanok aránya, míg az átlagos besorolású ingatlanoké 38-ról 48 százalékra emelkedett.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a legkevésbé energiahatékony lakóingatlanok aránya 42 százalékról 29 százalékra mérséklődött.

energiahatékonyság a lakásoknál

20-25 ezer új lakás épül idén

Javíthat a helyzeten, hogy idén 20-25 ezer lakás is megépülhet, amik korszerűségben és energiahatékonyságban nagyságrendekkel jobbak lehetnek a jelenlegi használt lakás állománynál. Ráadásul 2020-ban várhatóan kevesebb lakásberuházás indul mint a korábbi években, ami miatt több szakember és kapacitás juthat majd a lakásfelújításokra is.

Az új lakások építését és vásárlását, illetve a meglévők felújítását az alacsony lakáshitelkamatok, a háztartások kedvezőbb jövedelmi helyzete, valamint az állami lakástámogatási rendszer bővülése is elősegítheti. A júliusban induló falusi CSOK keretében támogatás igényelhető a meglévő ingatlanok felújítására is, ami főként a kistelepüléseken található ingatlanok minőségét javíthatja.

A minőség és energetikai hatékonyság javulásához hozzájárulhat az is, hogy az uniós szabályok szerint 2021-től minden új lakásnak közel nulla energiaigényűnek kell lennie.

A jelenlegi tendenciák alapján azonban több évtizedbe is telhet, amíg a legkevésbé energiahatékony lakóingatlanok kiszorulnak az ingatlanpiacról.