Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Felduzzathatja a nyugdíjpénztári taglétszámot az NGM terve

Ingatlan2024. okt. 2.MTI
A rovat támogatója:

Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerint a nyugdíjpénztári megtakarítások felhasználási lehetőségének ingatlanszerzési célú szélesítése - megfelelő, hosszú távra szóló, az öngondoskodás rendszerébe illeszkedő kialakítás esetén - a pénztártagok hosszútávú érdekeit tudja szolgálni, és még a fiatalabb generációk számára is vonzóbbá teheti a nyugdíjpénztári takarékoskodás megkezdését.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a nyugdíjcélú megtakarítások lakhatás irányába történő mobilizálására törekszik.

A jelenlegi elképzelések lényege, hogy jövőre, egyszeri intézkedésként lakhatási célra lehetne használni az önkéntes pénztárakban gyűjtött nyugdíjmegtakarításokat.

Piaci felmérés alapján ez mintegy 300 milliárd forint forrásnak felelhet meg, ami 60 milliós lakásárakkal és 15 százalékos önrésszel számolva nagyságrendileg 30 ezer tranzakciót jelentene lakáshitelt vagy más forrásokat is bevonva - írták a közleményben.

Kiemelték, hogy az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége 30 éve a nyugdíj- és egészségmegőrzési célú öngondoskodás elkötelezett támogatója. Minden olyan szabályozói kezdeményezésben partner, amely a több mint kétmillió pénztártag (a foglalkoztatottak több mint 42 százaléka) hosszútávú érdekeit szolgálja.

Az NGM-nek a pénztárakban kezelt, nyugdíjcélra félretett megtakarítások azonnali lakáscélú felhasználását célzó tervezetére reagálva az ÖPOSZ jelezte: annak érdekében, hogy a jogszabálymódosítási javaslat összhangba kerüljön a pénzügyi tudatosság és öngondoskodás nyugdíjcélú alapelveivel, a szövetség eljuttatja észrevételeit a szaktárcához.

Egyúttal arra is felhívták a figyelmet, hogy ha életbe lép is egy ilyen változás, a pénztárszektor fő tevékenysége továbbra is az öngondoskodás erősítése, az állami nyugdíj kiegészítése marad.

Az ÖPOSZ álláspontja szerint a nyugdíjpénztári megtakarítások felhasználási lehetőségének ingatlanszerzési célú szélesítése - megfelelő, hosszú távra szóló, az öngondoskodás rendszerébe illeszkedő kialakítás esetén - a pénztártagok hosszútávú érdekeit tudja szolgálni, és még a fiatalabb generációk számára is vonzóbbá teheti a nyugdíjpénztári takarékoskodás megkezdését.