A fémmegmunkálás mesterei

Interjú2024. ápr. 16.Növekedés.hu

Az MBH Bank Példaképek sorozatának ötödik részében a Török Kft. tulajdonosával és ügyvezetőjével, Török Istvánnal beszélgettünk. Az interjúból kiderül, hogy az 1991-ben mindössze 60 négyzetméterről elinduló vállalkozás hogyan juttatta el acélszerkezeteit a nemzetközi piacra, és hogy mekkora szakemberhiánnyal küzd ma a szakma. A Török Istvánnal készült interjúhoz az MBH Bank oldaláról Szarka László, a bank Középvállalati Üzletágának Hálózatirányításért felelős igazgatója csatlakozott.

Mesélj kérlek a kezdetekről! Hogyan indult a Török Kft.?

1991-ben elkezdett motoszkálni a fejemben, hogy már nem szeretnék tovább állami vállalatnál dolgozni, helyette inkább vállalkozó leszek, mert ez olyan nagy divat volt akkor. Ez a SÁÉV telep - mert ezt úgy hívták rég, ahol most is vagyunk – akkoriban egy nagy panelüzem volt.

Tulajdonképpen innen építették fel Kaposvár lakótelepeit, azokat a panelházakat, amiket ma is látunk. Tíz tonnás daruk segítségével mozgatták az épületelemeket, amiből volt négy vagy öt a telephelyen. Örök mementónak még ma is itt van egy nagy daru, amit a régi idők emlékére tartottam meg.

Amikor a tudomásomra jutott, hogy lehetőség van területet és műhelyeket bérelni ezen a telephelyen, nem sokat teketóriáztam. Eljöttem és beszéltem az illetékessel, volt is még szabad hely, így ki is tudtam bérelni szinte azonnal egy 60 négyzetméteres műhelyt.

A vállalkozásomhoz gépekre volt szükségem, ezért egy-két gépet vásároltam a Kaposvári Mezőgéptől, ahol korábban művezetőként dolgoztam.

Mikor bejelentettem, hogy elmegyek, akkor a vállalat vezetői olyan rendesek voltak, hogy még

90 ezer forint végkielégítést is adtak,

ami annak idején nem kevés pénz volt, viszont pont

elég volt a kezdő gépeim beszerzéséhez.

Ezen az első 60 négyzetméteren három kollégámmal együtt indultunk el úgy, hogy én lettem a vállalkozó, ők pedig az alkalmazottaim. 

Később a 60 négyzetméterből lett 180 négyzetméter is, majd pedig megvásároltam az itteni csarnokokat és műhelyeket. 

Ma már több mint 30 éves tapasztalattal a hátunk mögött foglalkozunk

szénacél, rozsdamentes acél, illetve alumínium félkész- és késztermékek

tervezésével és előállításával, emellett pedig acélszerkezeteket is gyártunk. Tevékenységünk minden technológiai folyamatot lefed, amelyeket mind a kaposvári telephelyükön végzünk. Így a hegesztéstől, a lézervágáson át egészen a porfestésig minden a mi feladatunk.

(balról jobbra) Szarka László, az MBH Bank Középvállalati Üzletágának Hálózatirányításért felelős igazgatója és Török István a Török Kft. tulajdonosa és ügyvezetője

Az elején honnan volt megrendelésetek? Hova és kinek gyártottatok?

Nagyon érdekesen indult az élet. Az első ügyfelemet egy ismerősömnek köszönhetem, aki bemutatott egy olyan embernek, aki egy

német munkakapcsolatot

segített kialakítani. Nagy szériaszámú tűzihorganyzott termékeket gyártottunk, amikor is a családom, a barátaim, vagyis mindenki eljött segíteni nekem, ekkoriban éjt nappallá téve dolgoztunk.

Emellett nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki Segesden a Ferrokov Kft.-vel is, hiszen oda hordtam tűzi horganyoztatni ezeket az alkatrészeket.

Ebben az időben százával, ezrével, kamionszám küldtük ki az elkészült megrendeléseket. A családommal éjszakánként csomagoltunk Segesden a tűzihorganyzás után, mert a kamionoknak indulniuk kellett. Ez volt az első lépés, ami megközelítőleg három évig tartott. Nagyon nehéz és könyörtelen évek voltak ezek.

Akkor ez a német irány be is vált nektek, ha jól gondolom. Egyébként befelé észrevettem a német feliratot is a ponyván és a sarokban is látok egy zászlót. Más nemzetiségű cégekkel is dolgoztok együtt?

A kérdés megválaszolásához visszaugrok a jelenbe. A legtöbb megrendelésünk valóban

német cégektől érkezik, néhány osztrák is van köztük, a tavalyi évig viszont az egyik legnagyobb megrendelőnk holland volt.

Sajnos azonban őket is elérte az a recesszió, ami Európában vagy kifejezetten a német piacon is megjelent, és ennek köszönhetően megközelítőleg másfél milliárdos megrendelésünktől estünk el.

Mivel ennek az európai vállalatnak amerikai cég volt a tulajdonosa, így ezt a megrendelést is odaadták nekik a hollandok, hogy az amerikai céget életben tartsák. Egyébként van egy holland zászlónk is, amit ki is teszünk, ha olyan vendég érkezik hozzánk. Szerencsére a hollandok mellett van még legalább 12 másik német vállalat, akikkel együtt dolgozunk. 

Van esetleg olyan ügyfeletek, akivel a kezdetek óta együtt dolgoztok?

Igen! Amikor az első tűzihorganyzott termékek gyártása három év távlatából végre befejeződött, akkor szintén Segesden, egy ottani kapcsolatom révén újabb német céggel kezdtünk el tárgyalni. Ennek köszönhetően mind a mai napig, már több mint harminc éve dolgozunk együtt a németországi Geko-val, azaz a Metallwarenfabrik Gemmingen Kft.-vel. Ez egy áramfejlesztőket gyártó cég, amihez szinte mindent mi gyártunk nekik.

A gyártáshoz biztosan szükségeket volt egy megbízható vállalatirányítási rendszerre is. Hogyan léptetek ezt meg?

Hamar eljutottunk odáig, hogy szükségünk lett egy olyan vállalatirányítási rendszerre, ami segíthet minket abban, hogy a cégünk jól és átláthatóan működjön. Ez azonban nagyon nehezen indult. Több helyről is hallottam, hogy ennek a rendszernek a bevezetése hosszú éveket vesz igénybe, mire az tényleg úgy működik, ahogyan kellene neki. Mi végül a német

INFOR-t

vezettük be, és valóban 4-5 év kellett ahhoz, hogy ez a rendszer már megközelítse azt, amit elvárunk tőle.

A németek is ezzel dolgoztak, illetve Magyarországon volt még egy olyan cég, aki ezzel foglalkozott, így mi is tőlük vettük meg. Természetesen a kollégáink közül többen is tudnak németül vagy angolul, ami elengedhetetlen az itteni munkához.

Mennyire kiszámítható az acélszerkezet gyártás piaca? 

A működésünk nagyon változó. Amíg a holland céggel együtt dolgoztunk, addig hosszú távon, megbízható megrendelésekre számíthattunk, aminél tudtuk azt, hogy ebben az évben például mit fogunk gyártani. Tehát átlátható és tervezhető volt.

Azelőtt kb. három hónapig láttunk előre, és ez már harminc éve így működött, hiszen a partnereinknek kifejezetten rövid határidőre gyártottunk termékeket. A több lábon állás feltétlenül szükséges ahhoz, hogy jól lehessen kezelni a mi iparágunkban a hektikusságot.

Ha jól tudom, akkor ma már 100-110 alkalmazott dolgozik a vállalatban, amihez még hozzájönnek az alvállalkozók is. Szeretnétek esetleg növekedni a jövőben? Vannak egyáltalán elérhető szakemberek?

Mindig el szoktam mondani, és ez lehet, hogy közhelynek tűnik, de nekem egyetlen utam van: mindig csak előre. Tehát igen, szeretnénk a jövőben növekedni. Számomra az a legfontosabb, hogy legyen megrendelés. Csak ezután jön az a probléma, hogy nincsenek megfelelő szakemberek.

Ugyanakkor vannak olyan örömteli pillanataim is, mint például, amikor ma felhívott egy régi kollégánk, hogy ő most két hétre el tudna jönni hozzánk hegeszteni. Látod, ő pont egy olyan szakember, akire állandóan szükségünk lenne a gyártáshoz. Tehát rátapintottál a fő problémára, ami az, hogy nincs elég szakember. 

Van egyáltalán ilyen típusú képzés, ami kifejezetten fémmegmunkálási alapismereteket ad? 

Sajnos ez is egy nagyon összetett kérdés, hiszen a legtöbb szakember ma nem igazán kapja meg azt a szakmai képzést, amire ehhez a munkához szükségük lenne. Így ezt nekünk kell biztosítani,

mi tanítjuk be őket,

amire természetesen időt kell szánni.

Vannak nők is, akik jelentkeznek erre a munkára?

Hogyne lennének, sőt az egyik hölgy még ma is nálunk dolgozik, és az egyik legjobb hegesztőm! 

Honnan tudnak rólatok a megrendelők? Jártok külföldi kiállításokra vagy esetleg ajánljátok egymást?

Szerencsénk van, hiszen a cégek egymásnak adják a névjegykártyánkat. A már emlegetett Geko például - aki a legelső cégünk, és a mai napig az egyik legnagyobb megrendelőnk - két olyan cégnek is beajánlott bennünket, akikkel aztán hosszú távon együtt dolgoztunk. 

Mi befolyásolja azt, hogy jó vagy esetleg rossz évetek lesz? Van egyáltalán ilyen tényező?

Az éves teljesítményünket egyértelműen befolyásolja az euró aktuális árfolyama. Nekünk az a legjobb, ha magas az árfolyam, hiszen akkor ugyanazért a munkáért többet kapunk.

Szinte mindent euróban fizetünk, és euróban is kapjuk a megrendelések értékét.

Az energiaköltségeket se felejtsük ki innen, ami szintén meghatározhatja az évünket, mivel ez egy nagyon energiaintenzív tevékenység. Hiszen ezek az energiaárak hirtelen megnőhetnek, ami szintén befolyásolhatja a kiadásainkat. Erre volt is példa talán 2022-ben. 

Ide sorolnám még a német gazdaság aktuális állapotát, vagy a hollandok miatt az amerikai piacot is. Itt kifejezetten számít az, hogy egy-egy cég milyen hosszú időre előre tudja tervezni a megrendelésállományát.

Ennek tudatában mit látsz magad előtt? Milyen lesz a cég jövője?

Azt látom, és ezt szeretném is elérni, hogy a fejlődésünknek egy következő szakaszába léphessünk. Nagyon szeretnék olyan munkákat szerezni, amivel csodákat lehet alkotni, engem ez éltet. Azt szeretném például, hogy egyszer itt robotok hegesszenek. Vagyis azt, hogy korszerűbbnél korszerűbb gépeket tudjunk vásárolni, ezáltal még jobbak lehessünk a piacon, és tovább öregbíthessük a hírnevünket.