Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

"A gazdaság nehezebben talál magára, mint gondoltuk" 

Interjú2024. jan. 2.D.J.

Az uniós pénzcsapok megnyílásával úgy tűnik, hogy 2024-ben a 3 százalékos GDP növekedés talán nem egy megugorhatatlan szint. A 4 százalékos növekedés viszont messze van - mondta el a Növekedés.hu-nak adott interjúban Árokszállási Zoltán, az Equilor vezető elemzője.

Milyen kilátásai vannak a magyar gazdaságnak? Jövőre hogyan alakulhat a GDP?

Az egész évre vonatkozó adat 2023-ban még mindig mínuszt fog mutatni, mivel a recesszió hosszan tartott. De szerencsére úgy látszik, hogy sor került a fordulatra, hisz a GDP növekedése a harmadik negyedévtől beindult Magyarországon.

A kilábalás kapcsán a sebesség a kérdéses. Az mindenképp örvendetes, hogy az uniós forrásokról az utóbbi napokban jó hírek érkeztek.

Viszont látható, hogy a gazdaság nehezebben talál magára, mint ahogy azt fél-egy éve gondoltuk. A legfrissebb októberi adatok alapján az ipari teljesítmény még mindig nem tudott növekedési pályára állni, a kiskereskedelmi forgalomnál pedig egy trendszerű csökkenést látunk.

Az uniós pénzcsapok megnyílásávak úgy tűnik, hogy 2024-ben a 3 százalékos GDP növekedés talán nem egy megugorhatatlan szint.

A 4 százalékos növekedés viszont messze van.

Különösen úgy, hogy az Európai Unió gazdasági kilátásai nem túl rózsásak: hisz a növekedés nem biztos, hogy jobb lesz az EU-ban, mint tavaly. Ami minket is érzékenyen érint, mert a magyar exportnak az Unió gyakorlatilag a négyötödét vásárolja fel.

A bejelentett akkumulátoripari beruházások pedig igazán 2025-ben érhetnek be, így ezek még jövőre nem igazán tudják pörgetni a gazdaságot.

A reálbérek lehetséges növekedése mennyiben segíthet?

Az infláció átlagosan 2024-ben bőven 6 százalék alatt lehet, emiatt egy komoly reálbér-emelkedésre lehet számítani. A fogyasztás terén lehet bízni a növekedésben.

A költségvetési hiány vajon miként fog alakulni?

Idén sokat szenvedett a költségvetés attól, hogy rengeteg várt áfabevétel maradt el. Sajnos sejthető, hogy ebben szerepet játszott a szürkegazdaság újbóli megerősödése.

Viszont, ha a várakozásoknak megfelelően kicsit erőre kap a fogyasztás, beindulhat némi javulás.

A kiadási oldalon a költségvetésnek jót tehet jövőre, hogy az energiapiacokon komoly csökkenést látunk az árakban. Emiatt 2024-ben várhatóan jóval kevesebbet kell költeni rezsitámogatásra.

De még így is kérdéses, hogy a 3 százalék alatti hiány elérhető-e. Ehhez az kéne, hogy a gazdaság a vártnál sokkal jobban teljesítsen, vagy további kiigazításokat kell tenni a költségvetésben.

Korábban mi arra számítottunk, hogy a költségvetési hiány elszaladása miatt lesznek kiigazítások, viszont a kormány úgy döntött, hogy inkább a gazdasági növekedése a fontos. Ha ez a hozzáállás fennmarad - amire komoly esély van - akkor a hiány 3 százalék fölött maradhat.

A vállalati hitelezés beindulhat jövőre?

A kamatcsökkenések miatt növekedés jöhet a hitelezés terén, de szerintem markáns bővülésre nem érdemes számítani. 2023-ban ugyan nőtt nominálisan a hitelmennyiség, de óriási infláció mellett, azaz reálértelemben nem igazán lehet hitelbővülésről beszélni.

2024-ben ebben kismértékű javulás elképzelhető, de markáns fordulat egyelőre nem várható.

A probléma az, hogy a gazdasági szereplők bizonytalansága továbbra is viszonylag magas. A hitelezés beindulása egy ilyen környezetben nem csak a kamatokon múlik. Drámai hitelbővülésre semmiképp nem számítok.

Kormányzati oldalon van egy olyan remény, hogy a külföldi befektetések lesznek az egyik motorjai a gazdasági növekedésnek. Ez mennyire reális várakozás Ön szerint?

A külföldi befektetők felé mindenképp pozitív jel, hogy a gazdasági kilátások javulnak, az infláció és a kamatok jönnek lefelé, és Magyarország megkaphatja az EU-s forrásokat. Mindez valóban segítheti a külföldi befektetések beáramlását.

Másrészt a nagy külföldi beruházásoknak idő kell mire beérnek.

Ha lesznek is komolyabb bejelentések a következő hetekben-hónapokban, ezeknek még aligha lesz hatása a jövő évi gazdasági adatokra.