A következő nagy háború már a nyakunkon lehet, de hogy fog lezajlani? Egy szakértővel beszéltünk a témáról
InterjúHa kipattan a totális háború Izrael és Irán között az hasonló lenne az ukrán konfliktushoz. Minden bizonnyal sokáig tartana – mondta el a növekedés.hu-nak Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és az Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
Mióta Izrael likvidálta a Hamász vezért, Iszmail Haníjet Teheránban, a Közel-Keleten forrnak az indulatok. Mire lehet számítani, mit fog lépni Irán?
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma még vasárnap közzétett egy nyilatkozatot, amely szerint 24-48 órán belül várható valamilyen offenzíva.
Még nem világos, hogy ki indítja be a támadást: Irán, vagy valamelyik meghatalmazottja, mondjuk a Hezbollah. Elképzelhető az is, hogy együtt indítják meg a csapásokat Izrael ellen.
Nagyon valószínű, hogy valamilyen támadásra tényleg sor fog kerülni.
Egyelőre szállnak a fenyegetések: az izraeliek megmondták, hogy bármilyen ellenük indított offenzíva komoly megtorlást fog vonni maga után. Az irániak pedig leszögezték, hogy mindenképpen meg fogják bosszulni, hogy a saját területükön ölték meg Iszmail Haníjet.
Úgyhogy valóban nagy a feszültség a felek között, ráadásul az éjszaka folyamán már komoly légicsapásokra került sor. A Hezbollah nyilatkozata szerint a 91. divíziót megtámadták Izraelben és több izraeli katona is életét vesztette. Izrael pedig a tegnapi nap folyamán lebombázott egy iskolát, ahol több mint harmincan meghaltak.
A harcok már zajlanak és még az is lehet, hogy mindez egy totális háborúba fog torkollni. Hogy mekkora eséllyel azt nehéz megmondani.
Ha tényleg kiüt, milyen lefolyása lehet egy totális háborúnak?
Azt azért érdemes leszögezni, hogy most az Egyesült Államok és a szövetségesei mindent elkövetnek annak érdekében, hogy ne legyen eszkaláció.
Mindenesetre, ha a Hezbollah fog izraeli célpontokra támadni, akkor nagyon valószínű, hogy Izrael nagyon súlyos csapásokat fog mérni Libanonra.
Ha Irán fog támadni, az már egy másik történet. Abból egy nagyon komoly háború is kialakulhat. Az Egyesült Államok azt mondta, hogy ők a védekezésben fognak segíteni, a támadásban nem.
Tehát, ha kipattan akkor ezt a háborút Izraelnek elvileg magának kell megvívnia. Bár az elmúlt időszak tapasztalatai alapján, az USA valószínűleg rengeteg segítséget adna Izraelnek.
Mekkora félnivalója van Izraelnek?
Tudjuk, hogy a Hezbollah-nak, az elmondásuk szerint a különféle katonai drónok mellett több mint 150 ezer rakétája is van. Az izraeliek védelmi rendszerét a Vaskupolát, túl tudják terhelni. Erre nagyon sok példa volt az elmúlt hetekben.
Az iráni haderő pedig akár csak az izraeli benne van a világ 20 legerősebbje között.
Ha elkezdenek háborúzni, az hasonló lenne az ukrán konfliktushoz. Minden bizonnyal sokáig tartana.
Iszmail Haníje kiiktatása mennyire rázza meg a Hamászt?
Ahogy láthatjuk a Hamász egy olyan szervezet, amely azt is túléli, ha több ezer vagy tízezer tagját likvidálják. Majd választanak egy új vezetőt, aki persze szintén belekerülhet Izrael célkeresztjébe.
A Hamász nem Iszmail Haníje személyétől függött. Ő eleve egy politikai vezető volt. A kiesésétől nem fog szétesni a Hamász.
A folyamatos harcok miatt mondhatni ez a csoport újratermeli magát, hisz rengeteg fiatal csatlakozik a soraikba.