Continental igazgató: Bár megemelkedtek a költségek, jó évet zárt a vállalat

Interjú2023. júl. 11.Kovács Dániel

A jövőt az önvezetés fogja meghatározni, egyre nagyobb igény mutatkozik ezen a területen a különböző autóipari – például biztonságtechnikai – megoldásokra is - mondta a növekedés.hu-nak Dapsy Zoltánt, a Continental veszprémi telephelyének ügyvezető igazgatója. A gyár folyamatosan alkalmaz külföldi munkaerőt, mivel Veszprlémben már nagyon kevés a szabad munkaerő.

A világ egyre jobban eltolódik az elektromos autók irányába. Milyen lépésekkel próbálnak igazodni az új trendekhez, a Veszprémben zajló K+F és gyártás hogyan kapcsolódóik az új mobilitási trendekhez, elektromos mobilitáshoz?

Az elektromos járművek már mindennapi mobilitásunk részét képezik, vállalatunk pedig egyre szélesebb körű elterjedésükre, számuk további növekedésére számít. A Continental számos speciális autóipari technológiai megoldást fejleszt elektromos meghajtású járművek számára is.

Az elektrifikáció mellett az önvezető járművek fejlődése alakítja majd tovább az elkövetkező években az iparág mobilitásról alkotott felfogását.

Egyre növekszik az asszisztált és automatizált vezetéstechnika piaca, melynek következménye, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik ezen a területen a különböző autóipari – például biztonságtechnikai – megoldásokra is.

A veszprémi telephely fejlesztőközpontjában legújabb generációs járműdinamikai és menetbiztonsági, akár egyedi megoldásokat is alkotunk ügyfeleink számára. Számos egyedülálló mérnöki és fejlesztési feladatunknak köszönhetően pedig a nemzetközi Continental vállalatcsoport életében is fontos szereppel bírunk.

30 éve nyitott meg a Continental veszprémi üzeme. Ez volt a cég első magyarországi beruházása? Miért pont Veszprémre, erre a régióra esett a választás?

A Continental már a veszprémi gyár létrejötte előtt rendelkezett gumiabroncs-értékesítő irodával Magyarországon, amely Budapesten üzemelt. Azonban, ha a gyártó egységeket illetően vizsgáljuk a vállalat jelenlétét hazánkban, akkor Veszprémet tekinthetjük az ország első Continental telephelyének.

A telephely 1993 júniusában kezdte meg működését, első feladata kerékfordulatszám-jeladók gyártása volt. Ezen termékek segítségével mérte fel a jármű blokkolásgátló vezérlése, hogy a kerék áll vagy forog, így téve lehetővé a fékerő pontos szabályozását.

A Continental veszprémi egységének portfóliója ezt követően az elmúlt három évtized során rengeteget fejlődött. A gyártási feladatok mellett a telephely 2001-ben szoftverfejlesztési tevékenységet folytató kutatás-fejlesztés központtal egészült ki. Egy újabb kulcsfontosságú mérföldkő következett 2009-ben a vállalat saját tesztpályájának megnyitásával. A járműdinamikai létesítmény 2020-ban megújult és számos további funkcióval, illetve modullal többszörösére növekedett. Mára Közép-Európa egyik legnagyobb vállalati kézben lévő tesztpályájává fejlődött.

A Continental Veszprémben az évek során emellett több új termelési sorral és épülettel, valamint gyártáshoz kapcsolódó tesztelési és prototípuslaborral bővült. Idén pedig elérte az egymilliárd darab legyártott szenzort.

A város számos, egy nagyvállalat számára fontos szempont tekintetében kiemelkedő lehetőségekkel bírt – és bír a mai napig is. Ilyenek például a rendkívül jól képzett munkaerő jelenléte a térségben, vagy a kimagaslóan erős oktatási háttér, köszönhetően többek között az ipari szakközépiskoláinak, valamint a Pannon Egyetemnek. A régió kifejezetten vonzó térségnek számít.

A Continental Veszprémben az évek során emellett több új termelési sorral és épülettel, valamint gyártáshoz kapcsolódó tesztelési és prototípuslaborral bővült. Idén pedig elérte az egymilliárd darab legyártott szenzort.

Rengeteg fejlődött megalapítása óta a Continental veszprémi telephelye. Ennyire jól érzik Veszprémben magukat? 

Igen, veszprémi telephelyünk kimagasló fejlődésen ment keresztül fennállásának 30 éve alatt. Ez köszönhető többek között a rendkívül támogató gazdasági és közéleti környezetnek, a térségben elérhető színvonalas beszállítói portfóliónak, hozzáértő kollégáinknak, valamint támogató anyavállalatunknak egyaránt.

Az évek során olyan tudásbázis alakult ki a veszprémi telephelyen, amit felismerve a Continental vezetősége újabb és újabb feladatokat adott az itt dolgozó kollektívának. Ezek sikeres megvalósítása tette lehetővé a telephely széles körű bővítését és fejlesztését.

Mennyire vetette vissza a Continental veszprémi telephelyén a munkát a koronavírus-járvány, és hogyan érinti Önöket a háborús helyzet?

A Covid-járvány – hasonlóan a többi nagyvállalathoz – nagy nyomás alá helyezte a kollégákat és a vezetőséget is. Az otthoni munkavégzés részleges, esetekben teljes bevezetésével és a biztonsági, valamint az egészségügyi kontrollszabályok megerősítésével sikerült egy jól működő és stabil rendszert kialakítani, ami szinte egyáltalán nem vetette vissza a telephely hatékonyságát.

Az Ukrajnában zajló háború és annak hatásai értelemszerűen következményekkel járt vállalatcsoportunk számára is. A háború eredményeképp megemelkedtek a nyersanyag, a félkész termék, az energia és a logisztikai költségek. A kihívásokkal teli makrogazdasági környezet ellenére azonban a vállalat 2022-ben is eredményesen teljesített.

Mennyire érinti a veszprémi üzemet a munkaerőhiány, rászorulnak emiatt külföldi munkaerő alkalmazására? Ha igen honnan, ki hozza be őket, hol laknak a vendégmunkások és mennyire illeszkedtek be?

Mivel Veszprém régióban kiemelkedően alacsony a munkanélküliségi-ráta, vannak bizonyos feladatkörök, például a betanított operátori pozíció, amit elengedhetetlen külföldi munkavállalókkal pótolni. Ezen kollégákat hivatalos közvetítőcégeken keresztül alkalmazzuk, foglalkoztatásuk időszakos, mindig a munkaügyi lehívásainkat követik.