Durva kampány a láthatáron - Prőhle Gergellyel beszéltünk arról, mi lesz most Európa legnagyobb gazdaságával
InterjúSejthető, hogy a német választások után csak olyan koalíciós kormány hozható majd létre, amelynél a felek nagyon különböző álláspontokat képviselnek majd akár a gazdasággal, akár a társadalompolitikával kapcsolatban - mondta el a növekedés.hu-nak Prőhle Gergely, volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézetének programigazgatója.
Mostanra eldőlt: előrehozott választások lesznek Németországban. Hogyan látja, a mostani kormány bukása után kik nyerhetnek?
Elég furcsa kampányidőszak áll előttünk. Már csak azért is, mert a maga hat hetével viszonylag rövid lesz, ráadásul télen fog zajlani, amire nagyon ritkán van példa Németországban.
A kampány korábbiaknál sokkal durvább hangvétele pedig már a napokban megtartott Bundestag-vita alapján is megjósolható.
Elvégre a kancellár erkölcsi éretlenséggel vádolta meg a korábbi koalíciós partnerét, a szabaddemokraták elnökét.Az ellenzék vezetőjéről pedig megállapította, hogy ’szokott hülyeségeket beszélni’. Mindez nem sok jót jelez előre.
A közvélemény-kutatások alapján egyébként úgy tűnik, hogy a kereszténydemokraták fogják megnyerni a választást.
De hogy milyen arányban, arra inkább nem tennék jóslatot. Ám sejthető, hogy csak olyan koalíciós kormány hozható majd létre, amelynél a koalíciót kötő felek nagyon különböző álláspontokat képviselnek majd akár a gazdasággal, akár a társadalompolitikával kapcsolatban.
Az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű pártnak milyen szerep juthat?
Az AfD-t igyekeznek tűzfal mögött tartani. Sokan tartanak attól, hogy a párt egy blokkoló kisebbséget tud majd létrehozni. Különösen a Sahra Wagenknecht nevével fémjelzett párttal együtt. Ennek az lehet a következménye, hogy alkotmányos kérdésekben, tehát a kétharmadot igénylő témáknál a német politikai elit így vagy úgy mégiscsak rá lesz utalva ezeknek a pártoknak a közreműködésére.
A német gazdaságnak milyenek a kilátásai? Az eddigi nehézségekkel mit tud kezdeni az új kormány?
A gazdasági problémáknak eleve komoly szerepe volt abban, hogy a koalíciós válság kipattant. A baloldali pártok természetesen elsősorban egy államközpontú gazdaságpolitikát próbálnak megvalósítani, míg a liberálisok nem. Ez egy súlyos ellentét, mint ahogy az is, hogy az egyes politikai szereplők mit gondolnak az adósságfékről.
Ehhez a liberálisok ragaszkodnak, mint ahogy az ellenzéki pártok közül a vezetésre álló CDU is. Míg a szociáldemokraták azt gondolják, hogy bizonyos keretek között érdemes lenne feloldani, már csak a befektetések felpörgetése és a gazdaság beindítása miatt is.
Nagy probléma egész Európa számára, hogy a német gazdaság recesszió közeli állapotban van, most már két egymást követő évben is.
A gond az, hogy a korábbi modell elbukott.
Hisz eddig nemcsak Németország, hanem egész Európa gazdasági felemelkedésének fontos záloga volt az olcsó, orosz energia és a német technológiai fölény. Előbbi az ukrán háború miatt lett a múlté. Közben a technológiai kérdésekben az Egyesült Államok és Kína látványosan tudott előrelépni, Németország pedig lemaradt.
Van egyfajta elkényelmesedés is: Németországban a rendszerváltást követően nem fektettek eleget olyan kulcsfontosságú területekbe, mint például a vasúti infrastruktúra, vagy a digitalizáció. Több téren is súlyos elmaradások vannak, ezek pedig most megbosszulják magukat.
Van esély rá, hogy Németország a választások után magára tud találni és a gazdaság be tud indulni?
A német politikának és a gazdaságnak is megvan a maga megújuló képessége. Ezt már többször láttuk. Nincs okunk kételkedni abban, hogy adott esetben akár most is meg tud újulni Európa legnagyobb gazdasága. Nem gondolnám, hogy a kishitűség a legjobb tanácsadó. Az viszont biztos, hogy a politikának nagyon észnél kell lennie ahhoz, hogy ezek a folyamatok jó irányba induljanak el.
( Kép forrása: NKE)