Ha befektet, akár saját magánklinikája is lehet
InterjúEgyre több Mozgásklinika nyílik országszerte, ahol mozgásszervi betegségben szenvedő pácienseket kezelnek, magyar fejlesztésű koncepció alapján. A jogtulajdonos szerint elérkezett az idő, hogy franchise-rendszerben bővüljenek tovább. Czeglédi Tamás aki a hálózat társalapítója is, a Növekedés.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy a folyamatos fejlesztéshez nem elég a tőke, egyéb erőforrások is kellenek.
Nemrég jelentettek meg egy felmérést, miszerint Magyarországon nagyon magas a mozgásszervi megbetegedések száma. Népbetegségről van szó?
Azt gondolom, hogy igen. De hozzáteszem, nemcsak Magyarországon, hanem a világ számos országában. A WHO is rendszeresen készít felmérést a mozgásszervi megbetegedésekkel kapcsolatban. A legfőbb gondot az ülőmunka és a mozgásszegény életmód jelenti. Az általunk készített, 1000 fő bevonásával készült felmérésből az derült ki, hogy a válaszadók 95 százaléka szenved rendszeres derékfájástól, illetve 60 százaléka él porckorongsérvvel, porckopással vagy gerincferdüléssel. Vagyis jelentős az érintettek köre, nekik nyújt hatékony megoldást a Mozgásklinika terápia.
Ha ekkora az igény, akkor jó üzleti lehetőség magánszolgáltatóként jelen lenni. Megéri?
Mivel saját mozgásklinikákat is működtetünk, biztosan állíthatom, hogy igen. Vagyis kiváló befektetési lehetőség, ami akár 2 éven belül is megtérülhet.
Miért döntöttek úgy, hogy franchise-rendszer alapú hálózatot építenek? Hiányzik a terjeszkedéshez szükséges saját tőke?
A folyamatos növekedéshez nem elég a tőke, egyéb erőforrások is kellenek. Családi vállalkozás vagyunk, amelynek megvannak a korlátjai. A franchise-rendszer a legjobb konstrukció számunkra, hiszen a szolgáltatási minőségre rálátásunk marad, ugyanakkor a napi működés terhei nem minket nyomaszt.
Ráadásul a befektető – lehet szakmai vagy pénzügyi – megtalálhatja hamar a saját üzleti számítását.
Sok kockázati tőkebefektető keresett már meg minket az elmúlt 13 év alatt, ám úgy a szakmai kontroll kicsúszott volna a kezünkből, ám ezt nem engedhetjük meg magunknak.
Mégis mennyi pénz kell ahhoz, hogy egy befektetőnek saját Mozgásklinikája legyen?
Az egészségügy rendkívül forrásigényes, az egyik leginnovatívabb iparág. Nagyon gyorsan avulnak el a berendezések, folyamatosan új gépek, kezelések jelennek meg a piacon. A Mozgásklinika azonban e tekintetben is kicsit más.
Azaz?
Nálunk nem high-tech gépek segítik a gyógyulást elsősorban, hanem olyan eszközök, amelyek mechanikus módon segítik a gyógyulást. Így a beruházás nem avul el pár év alatt, emiatt is gyorsan megtérülhet a befektetés.
Vagyis: mennyi az annyi?
Már 18 millió forint már elegendő egy Mozgásklinika komplex elindításához. Ez tartalmazza a Mozgásklinika helyszínének bérleti díját, eszközöket, közel 1000 oldalas részletes szakmai és marketing leírást, a terapeuták kiválasztását és betanítását, és a teljes berendezést. Viszonyításként egy fogászat műszaki felszerelése ennek többszöröse is lehet.
Bárhol nyílhat Mozgásklinika a jövőben?
Nyilván a nagyvárosokban több a lehetséges páciens, de a kisebb városok is képesek eltartani egy-egy Mozgásklinikát. Vagyis szabad a vásár.
Budapesten már 3 Mozgásklinika nyílt, de több kerületben a is folyamatban van a nyitás, Budaörsön és Győrben pedig egy-egy és Pécsett is hamarosan nyílik egyrendelő.
Ezek közül a győri és a budaörsi már franchise-rendszerben működik, mindkettő stabil cash-flow mellett működik. Mi 30 rendelőből álló hálózat felállításával kalkulálunk idehaza, amit pár határon túli klinika egészítene majd ki.
Ön üzletember. Ki garantálja a szakmai hátteret?
Szentiványi Rita gyógytornász-manuálterapeuta, aki a Mozgásklinika alapítója és szakmai vezetője is egyszemélyben. Első magánrendelőjét 2008-ban hozta létre. 2010-ben már MozgásKlinika márkanév alatt működött a rendelője és az elmúlt 13 év alatt több mint 10.000 pácienst kezelt. A tapasztalataira építve alkotta meg a Mozgáspiramis-rendszert, ami egy komplex terápiás koncepció, s a közeli jövőben a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál is bejegyzett szabadalommá válik.