Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Zöld innováció a középfeszültséghez itthon is!

Interjú2021. dec. 1.Növekedés.hu

Bár környezetvédelmi szempontból aggályos, mégis a legtöbb középfeszültségű kapcsolóberendezés olyan gázt is tartalmaz, amely üvegházhatást okoz. Itt az ideje a váltásnak! A Schneider Electricnél már elérhető olyan alternatíva, amely nem károsítja a környezetet. A technológiáról lapunknak Géczy Áron, a vállalat termékmenedzsere beszélt bővebben.

Mit csinálnak a kapcsolóberendezések és mi a Schneider Electric újdonsága?

A középfeszültségű kapcsolóberendezésekkel lehet az energiaelosztást vezérelni, vagyis az áram útját kijelölni. Mint annyi más ágazat, jelenleg ez is komoly átalakuláson megy keresztül. Az egyik oldalról a digitális megoldások segítik növelni a hatékonyságot, a másik oldalról pedig a fenntarthatósági szempontok itt is egyre inkább előtérbe kerülnek, a zöld megoldások folyamatosan növekvő szerepet kapnak.

Ez a két kulcsterület az, amire a Schneider Electricnél is a lehető legnagyobb hangsúlyt helyezzük,

új berendezéseink ugyanis egytől egyig a környezetvédelem és a digitalizáció jegyében készülnek.

Milyen problémák jelentkezhetnek a kapcsolóberendezéseknél és ezt miként küszöbölheti ki a Schneider Electric újítása?

Jelenleg körülbelül 30 millió olyan középfeszültségű kapcsolóberendezés van a világon, amely SF₆-ot tartalmaz. Ez egy kifejezetten erős üvegházhatású gáz. Mivel magas globális felmelegedési potenciállal rendelkezik, környezetvédelmi szempontból kifejezetten problémásnak számít.

Az efféle kapcsolóberendezésekből újonnan nagyságrendileg 2,5 milliót telepítenek évente, ráadásul az ágazat növekedése folyamatos.

Csak összehasonlításképpen: az új telepítések olyan környezeti terhelést jelentenek, mintha minden évben kétmillió új autó kerülne az utakra.

A Schneider Electricnél igen sok időt és energiát fordítottunk arra az elmúlt időszakban, hogy a kapcsolóberendezéseknél mellőzni tudjuk az SF₆ használatát. Ennek az ágazatnak is szerettünk volna a meglévőnél lényegesen fenntarthatóbb technológiát kínálni.

A megoldás mostanra meg is született: a káros gázt színtiszta levegőre cseréltük le.

Egész pontosan miért jó a tiszta levegő használata?

Leginkább azért, mert az üvegházhatási potenciálja gyakorlatilag nulla. Ráadásul egyáltalán nem mérgező, amit azért is fontos leszögezni, mert vannak olyan újfajta középfeszültségű kapcsolóberendezések, amelyeknél az SF₆-ot alternatív mesterséges gázzal próbálják meg helyettesíteni.

Ezek a gázok azonban mérgezőek lehetnek, ezért az ilyen berendezések esetében fokozottan kell ügyelni az esetleges szivárgásokra. Ráadásul jelenleg még nem lehet pontosan tudni, hogy a jövőben milyen szabályozás jelenik majd meg használatuk kapcsán.

A Schneider Electric új megoldásával azonban mindkét szempontból teljesen nyugodtak lehetünk, a tiszta levegőt illetően ilyen kockázatok fel sem merülnek.

Az új technológiára történő átállás azért is fontos, mert az Európai Unióban évente mintegy 500 ezer SF₆-ot tartalmazó kapcsolóberendezést telepítenek évente. Az igények pedig egyre nőnek, mivel - részben a megújuló energiaforrások elterjedése miatt - egyre komplexebbek lesznek villamosenergia-rendszereink.

Becsléseink szerint tíz év múlva az Európai Unióban az SF₆ a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás 5-10 százalékát is kiteheti majd. Ez az, amit meg tudunk előzni azzal, ha leváltjuk a régi technológiát.

Hogyan lehet átállni az új technológiára? Milyen segítséget kapnak ehhez a cégek?

Azt szoktuk tanácsolni, hogy azok a vállalatok, akiknek fontos a környezetvédelem és a fenntarthatóság, új beruházások elindításánál - legyen szó akár felújításról, akár bővítésről - már a tervezési fázisban gondolkodjanak el az új, innovatív megoldások használatán.

Az átállás egyébként rendkívül egyszerű, hiszen az új szabadalmainkkal mind funkcionalitásban, mind fizikai méretekben sikerült a korábbi elvárásokat túlteljesíteni.

Van olyan berendezésünk, ami teljes mértékben csere-kompatibilis a régi SF₆-ot tartalmazó megoldással. A kezelőknek sem kell új rutinokat elsajátítani, így ebből a szempontból is nagyon egyszerű lehet az átállás.

Mennyire népszerű az új technológia?

Az új megoldás népszerűségét jól mutatja, hogy az egyik első érdeklődő a kínai állami áramszolgáltató volt.

A Schneider Electric eddig több mint 600 ilyen berendezést telepített Kínában, de Európában is több mint 300 rendelést teljesítettünk az elmúlt egy-másfél évben.

Ez a technológia ráadásul annak ellenére rendkívül népszerű, hogy Európában az energiaelosztásnál még nincs olyan szabályozás, amely az SF₆ gázt jelentősen érintené. Vagyis a vállalatok maguktól döntenek úgy, hogy SF₆-mentes technológiákkal szeretnék bővíteni a rendszereiket, és nem pedig szabályozói nyomás hatására – ez mindenképpen örömteli.

Összességében elmondható, hogy a megrendelők egyelőre főleg olyan multinacionális vállalatok közül kerülnek ki,

akik konkrét klímastratégiával rendelkeznek és célként tűzték ki karbonlábnyomuk jelentős csökkentését.

Milyen szállítási idővel számolhatnak a megrendelőik?

Ezeket a berendezéseket a Schneider Electric Magyarországon gyártja, ez mind a hazai, mind pedig az európai megrendelők számára helyzeti előnyt jelent. De a mostani ellátási láncokat érintő globális nehézségeket mi is tapasztaljuk, csakúgy, mint szinte minden piaci szereplő.

Folyamatosan nagy erőket mozgatunk meg, hogy minden fronton helytálljon a termelés és a kilátásaink kifejezetten jók, hiszen erős pozícióban vagyunk beszállítóinknál.

Milyen lépéseket kell megtennie annak, aki átáll az új technológiára?

Ha valaki lecseréli a meglévő technológiát, mindenképpen terveznie kell a bontási költségekkel, amelyek ezeknél az eszközöknél pont az SF₆ gáz miatt merülnek fel. Szigorú szabályozások írják ugyanis elő, hogy az életciklus végén ki és hogyan kezelheti az SF₆-ot tartalmazó berendezéseket, ezzel muszáj pontosan tisztában lenni.

Aki a kezdetektől SF₆-mentes, zöld megoldást szeretne használni, annak ezt már a tervezési szakaszban el kell döntenie.

A Schneider Electric folyamatos oktatásokat szervez a tervezőknek, így azok a vállalatok, akik érdeklődnek a zöldberendezésekkel kapcsolatban, találnak olyan tervezőket, akik naprakészek és felkészültek ezeket a berendezéseket és magát a technológiát illetően.