Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Betelt a Baross Gábor Hitelprogram kerete

Pénzügy2024. feb. 13.Növekedés.hu

Újabb mérföldkő történt a január 15-én újranyitott Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramban. Mintegy egy hónap leforgása alatt az EXIM Magyarországhoz annyi kérelem érkezett be a magyar vállalatoktól, mely kimerítette a 200 milliárd forint többletforrással megnövelt hitelprogram keretét - írja az Eximbank.

A kérelmező vállalatok összesen 150 darab hitelkérelmet nyújtottak be beruházási céljaik megvalósítására. A kiemelt érdeklődésre tekintettel a hitelkérelmek befogadása szünetel, a már beérkezett igénylések elbírálása pedig folyamatban van.

Töretlen az érdeklődés a kedvezményes hitelek iránt a magyar vállalatok részéről: a 200 milliárd forinttal megnövelt keretösszegű Baross Gábor Hitelprogram forrásait egy hónap alatt teljes egészében lefedték az érdeklődő vállalatok által beadott hitelkérelmek.

Ez azt jelenti, hogy a finanszírozási keret betelt, jelenleg már a benyújtott hiteligénylések elbírálása zajlik.

A korábbinál is kedvezőbb finanszírozási feltételekkel kínált hiteltermékekre a 2024. január 15-én történt újranyitás óta az EXIM-hez összesen 150 darab kérelem érkezett be.

A beruházásokat támogató Baross Gábor Hitelprogram igényléseinek összege 84%-ban euró alapú hitelre szól. Az eddigi kérelmekből 97 db mintegy 135 milliárd forint értékű ügylet került jóváhagyásra az EXIM részéről, amelyeket teljes mértékben az EXIM refinanszírozó partnerein keresztül regisztráltak.

A jóváhagyott kérelmek 36%-a a kis- és középvállalkozásoktól, míg ágazati megoszlás szempontjából 47,4%-uk a feldolgozóiparból származik legfőképp Budapestről, Pest-, Bács-Kiskun és Fejér vármegyéből.

Az energiaárak drasztikus emelkedésének és a magas kamat- és inflációs környezet negatív hatásainak ellensúlyozása érdekében döntött a Kormány a népszerű hitelprogram 2024-es folytatásáról.

Az EXIM Magyarországon keresztül a hazai vállalatok a korábbinál is kedvezményesebb feltételek mellett, forintban akár 5%, euróban akár 3% kamatozású, maximum tízéves lejáratú hitelt igényelhetnek. A hitelprogramra az élelmiszeripar, az építőipar, a telekommunikáció, a gyógyszergyártó szektor, a turizmus és vendéglátás, az autóipari beszállítók, valamint a logisztika területén működő vállalatok jelentkezhettek.

A beruházásösztönző hitelprogram célja a nemzetközi versenyképesség növelése, a beszállítók technológiafejlesztése, valamint a fenntarthatósági beruházások révén a nemzetközi előírásoknak való megfelelőség biztosítása is.

A hitelprogram a megjelölt iparágakban működő vállalatok sikerességét növelő külföldi és hazai tőkebefektetések támogatására is lehetőséget nyújt.

A 200 milliárd forintos keret termelő és szolgáltató tevékenységhez kapcsolódó beruházásokra, külföldi kifektetésekre, továbbá logisztikai, szállítmányozási és termelőeszközök finanszírozására használható fel alacsony kamatozású forint- és euróhitelekkel, lízingkonstrukciókkal.