Bőven négy százalék felett lesz idén az infláció, 404 körül alakulhat a forint árfolyam
PénzügyIdén 4,6 százalékos inflációval kalkulálnak az MBH Elemzési Centrum elemzői, és idén 2,6 százalékos GDP növekedést tartanak reálisnak. Az orosz-ukrán háború gyors lezárása a gáz árának csökkenését hozhatja, ami nagy mértékben emelné a magyar gazdasági növekedést.
Érdemben bővül idén a magyar gazdaság, és az év második felében a beruházások is bővülhetnek, így átlagosan 2,6 százalékkal nőhet az idén a GDP. Év végére 4 százalékra emelkedhet a negyedéves összehasonlításban a növekedés üteme, ami jövőre is kitarthat.
Van esély a külső konjunktúra javulására, ugyanakkor sok a kockázat. Az ipari termeléssel együtt mozgó ZEW konjunktúraindexen látszik, hogy a jelenlegi helyzet megítélése az utóbbi két hónapban már javul. Az optimista forgatókönyvek szerint az új német kormány élénkítheti a gazdaságot, így javulásra lehet számítani, annak ellenére, hogy a kínai vállalatokkal szemben egy versenyképességi lemaradás alakult ki.Az ukrán-orosz háború esetleges gyors lezárásának lehetőségéről Árokszállási Zolán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója elmondta: sok függ majd a gázárak alakulásától.
Az Európai Központi Bank szerint ha tíz százalékkal emelkedik a gáz ára, akkor 0,1 százalékkal csökken az európai gazdaság növekedése, ugyanakkor Magyarország esetében a gázimport kitettsége sokkal nagyobb, mint az euróövezeté. Így a gázárak csökkenése akár fél százalékkal emelhetné a magyar gazdaság teljesítményét, amennyiben pedig az ukrán újjáépítésben magyar vállalatok is részt vehetnének, az szintén pozitív módon hat a gazdasági növekedésre.A magyar költségvetési hiány a régióban nem mondható kifejezetten magasnak, és jelentős csökkenést láthattunk, a kamatkiadások csökkennek, így négy százalék közelébe csökken a költségvetési hiány.
A kormány által jelzett növekedés nem lesz tartható, így a 3,7 százalékos hiánycél tartásához új intézkedések kellenek majd
– mondta Árokszállási Zoltán.
A munkaerőpiac alakulásával kapcsolatban Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője kiemelte, hogy az év második felében javulhatnak a foglalkoztatottsági adatok.Az infláció 4,6 százalék körül alakulhat idén, a szolgáltatások ismét felfelé húzzák az inflációt, emellett az év eleji adóemelések is megdobták a maginflációs adatot. Nem kedvező az infláció szerkezete, a januári adatok miatt át kellett írniuk az éves előrejelzésüket, egész évben az MNB inflációs célja felett alakulhat az év során.
Az euróövezetben megtorpant a dezinfláció, de már közeledhet a célértékhez az infláció az euróövezetben és Amerikában is, ezért tudott kamatot csökkenteni az Európai Központi Bank és a Fed is.
idén a forint-euró árfolyama átlagosan 404 forint körül alakulhat, mert az MNB-től nem várnak kamatcsökkentést egyelőre a befektetők a magas infláció miatt, emellett a háború lezárásáról szóló kedvezőbb hírek is erősíthették a forintot.Az év elején látottakhoz képest tehát tartósan erősebb forintra lehet számítani a bank elemzői szerint.
A forint erősödéséhez azonban az is kell, hogy az MNB tartsa még a 6,5 százakékos kamatot és a háború lezárásáról pozitív hírek érkezzenek. Az éves forint-dollár árfolyam 387,5 forint körül alakulhat, év végére 6,25 százalékra mérséklődhet az alapkamat - a bank elemzői szerint.
A költségvetési hiány magasabb lesz a tervezettnél, ahhoz hogy teljesüljön a 3,6 százalékos növekedési cél, a német gazdasági növekedés javulása szükséges. A német gazdaság strukturális problémái azonban nem oldódhatnak meg egyik pillanatról a másikra - mondta Árokszállási Zoltán.
A tervezettnél magasabb infláció ugyanakkor több adóbevételt jelent a költségvetésnek az áfa-bevételekből, így a hiány túllépése minimális lehet. A fogyasztás idén is emelkedni fog, és a beruházások már nem húzzák le idén a GDP-t - tette hozzá.