Egy bank ideiglenesen kiszállt a lakáshitel piacból

Pénzügy2022. márc. 9.Növekedés.hu

Minden lakáshitel termékének forgalmazását beszüntette a Budapest Bankkal fúzióra készülő MKB Bank. A Bankholding többi tagja eközben újabb nagy lépést tett az egységes lakáshitel árazás felé a money.hu kamattükre szerint. A kedvezménystruktúra átalakításának a komolyabb engedményre nem jogosultak örülhetnek, nekik ezentúl kisebb kamaton elérhetőek a jelzáloghitelek.

Az MKB nem köt új lakáshitel szerződést

Március 5-től nem lehet semmilyen jelzáloghitelt igényelni az MKB Banknál – derül ki a money.hu kamattükréből.

A Budapest Bankkal fúzióra készülő hitelintézet egy hete már március hónapra felfüggesztette a támogatott konstrukciók - Babaváró, CSOK, NHP Zöld hitel -, valamint a fogyasztóbarát lakáshitelek értékesítését.

A mostani döntést követően ugyanakkor teljessé vált a paletta, a következő kölcsönökre nem lehet – egyelőre – szerződni a banknál:

  • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
  • Kamatkövető Forint Lakáshitel
  • Kamatrögzítő Forint Lakáshitel
  • Megoldás Forint Lakáshitel
  • Kamatkövető Forint Magánhitel
  • Kamatrögzítő Forint Lakáshitel
  • Megoldás Forint Magánhitel
  • Forint Ingatlanhitel
  • Állami kamattámogatású hitelek
  • Új Otthon kamattámogatott hitel
  • Új Otthonteremtési hitel
  • Otthonfelújítási Kamattámogatott Kölcsön

A felfüggesztés hangsúlyozottan átmeneti.

Van, ahol kamatcsökkentést hoz az együtt lépő Bankholding

Mindeközben a Bankholding másik két tagjánál végképp egységesítik és egyszerűsítik a lakáshitel kamatok struktúráját. Ennek eredményeképp ugyanakkor

a banki hitelajánlatok egy jelentős részében a jelenlegi piaci körülmények között példátlan módon - amikor újabb, 100 bázispontos szigorítást vár csütörtökre a piac - a korábbinál kisebb kamat mellett vehetnek fel hitelt az ügyfelek.

Az áprilisban az MKB Bankkal egyesülő és így nevét elvesztő Budapest Banknál (BB) március 7.-től már az 5 éves kamatperiódusra kínált hitelek egy részét is kisebb kamatszint mellett tudják felvenni az érdeklődők, mint korábban - noha az ajánlati kamatsáv itt a korábbi 5,44-7,59 százalék helyett 5,99-7,79 százalék lett. A 10 éves kamatfixlás mellett a korábbi 5,29-8,5 százalék közötti ajánlatot 5,59-7,59 százalékos kamattábla váltotta fel. Általánosságban elmondható, hogy a kisebb összeget igénylő és kevesebb kamatkedvezményre jogosultak találkozhatnak kedvezőbb kamat-ajánlattal a banknál.

A BB-nél március 7.-től az 5 éves és a végig fix Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) 50, a 10 évre fixált fogyasztóbarát lakáshitelek kamatai 30 bázisponttal emelkedtek.

Hasonló jelenséggel találkozhatnak a Takarékbank ügyfelei is. Itt még egyértelműbben látszik, hogy a kedvezmény nélküli kamatok lettek alacsonyabbak.

A fix20 hitelnél a korábbi 4 hitelösszeg sávból 2 maradt. A 12 millió forint alatti hitelt igénylők így számottevően kisebb kamattal szembesülhetnek, hiszen a korábbi ajánlati sáv 5,49-8,19 százalék helyett 5,99-6,69 százalékra csökkent. A 10 éves fixálásnál a március 1-jétől érvénes 5,29-8,50 százalékos sáv 5,59-7,09 százalékra szelidült. Az 5 évre fixált kölcsönök esetében ugyanakkor szerényebb a nyerhető összeg, a kamatok itt a korábbi 5,29-7,59 százalékos sáv helyett 5,79-7,29 sávban vannak jelenleg.

Az átlag ügyfélnek ez bizony kamatemelés

Azt, hogy az átlagos ügyfél ezeknél a bankoknál is kamatemeléssel szembesül, azt a Takarékbank reprezentatív példáiban szereplő Teljes Hiteldíj Mutató (THM) értékei pontosan megmutatják:

A THM értéke

  • a Takarék Ötös Otthon Lakáshitel esetében 7,01%-ról 7,66%-ra,
  • a Takarék Tízes Otthon Lakáshitel esetében 6,86%-ról 7,44%-ra,
  • a Takarék Fix20 Otthon Lakáshitel esetében 6,79%-ról 7,22%-ra nőtt.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetében a THM

  • a Takarék Ötös MFL esetében, 7,04%-ról 7,58%-ra,
  • a Takarék Tízes MFL esetében és 7,11%-ról 7,36%-ra
  • a Takarék Fix20 MFL esetében 6,44%-ról 7,15%-ra emelkedett.

Azonos lett kedvezménystruktúra

Az egységesítés jegyében a Takarékbank megszüntette a 15 éves végig fix termékek kínálatát.

A kedvezménystruktúra átalakításban mind a BB, mind a Takarékbank a jelzáloghiteleinél a korábbi 2-ről 3 millióra emelte a minimálisan igényelhető összeget. Egységes az is, hogy a Bankholding tagoknál 3, 12 és 24 milliós hitelösszegnél vágják meg a sávokat. A kedvezménykategóriák is egységesedtek – ezentúl 4 sávot határoz meg mindkét pénzintézet. Míg ez a BB-nél a korábbi 6 ajánlati sáv négyre szűkülését hozta, a Takarékbanknál eggyel bővült a korábbi 3 kedvezménycsomag száma.