Egyszerűbb igénylés, magasabb elérhető hitelösszeg az OTP Banknál
PénzügyAz OTP Bank április 22-től elérhető új terméke lehetővé teszi a Falusi CSOK és a CSOK Plusz együttes igénylését. A megoldás kedvező lehetőséget kínál azoknak a Falusi CSOK igénylésére jogosult, gyermeket vállaló házaspároknak, akik az államilag támogatott megoldások előnyeit kihasználva a korábbinál egyszerűbben szeretnének nagyobb összeghez jutni lakáscéljaik megvalósításához - írja az OTP közleménye.
Az év elejétől elérhető, megújult állami támogatások és hitelekiránti élénk érdeklődést jól mutatja, hogy az OTP Bank adatai alapján a hitelintézetnél április közepéig közel 1500 család igényelte az új falusi CSOK támogatást, összesen több mint 12 milliárd forint étékben. Az igényelt összeg 80 százalékát használt lakóingatlan vásárlására és bővítésére vagy korszerűsítésére, további 15 százalékát meglévő ingatlan korszerűsítésére igényelték. Ugyanebben az időszakban közel 1600 család nyújtott be CSOK Plusz hitel iránti igényt mintegy 40 milliárd forint összegben a hitelintézethez.
Az OTP Banknál április 22-től elérhető új lehetőséggel az ügyfelek egy hitelügyleten belül tudják benyújtani a Falusi CSOK-ra és a CSOK Plusz hitelre vonatkozó igényüket, ami a mellett, hogy a hitelintézet várakozásai szerint jelentősen egyszerűsíti az ügyintézés teljes folyamatát, azért is előnyös, mert vegyes hitelcélnál az ingatlan korszerűsítésének, bővítésének munkálatai jóval hamarabb megkezdődhetnek,
a két otthonteremtési megoldás összekapcsolásával ráadásul az ügyfelek a korábbinál nagyobb összeget vehetnek fel lakáscéljaik megvalósítására.
Az egy gyermeknél többet nevelő vagy vállaló házaspárok korábban is felvehettek államilag támogatott hitelt a Falusi CSOK mellé, a gyermekszámtól függően maximum 10 vagy 15 millió forintos összegben. A CSOK Plusszal összekapcsolt konstrukcióban már egy vállalt gyermekkel is igényelhetnek 15 millió forintos kedvezményes kölcsönt, ami két gyermeknél (legalább az egyik gyermeknek vállaltnak kell lennie) 30, háromnál vagy többnél (ehhez igazolni kell, hogy már úton van és betöltötte a 12 hetet a magzat) 50 millió forintig mehet fel.
Mindez azt jelenti, hogy egy legalább háromgyermekessé váló család a 15 millió forintos, vissza nem térítendő Falusi CSOK mellé optimális esetben 50 milliós kedvezményes hitelt is felvehet.
A CSOK Plusz hitel igénylése esetén ráadásul a kölcsönkérelem benyújtását követően született vagy örökbefogadott gyermekek közül a második és minden egyes ezt követően született, vagy örökbefogadott gyermek után gyermekenként 10 millió forint összegű vissza nem térítendő gyermekvállalási támogatás is igénybevehető, melyet a hiteltartozás csökkentésére kell fordítani.
Az OTP Bank azoknak a családoknak kínál a korábbinál egyszerűbben, egy hitelügyleten belül elérhető pénzügyi megoldást, akik a Falusi CSOK mellé legalább 15 millió forintos CSOK Plusz hitelt szeretnének igénybe venni lakáscéljaik megvalósításához. Ezek a célok változatosak, vegyesek is lehetnek, beleértve új otthon építését, régi vagy új lakás vásárlását, korszerűsítését, bővítését. Korábbi tapasztalataink szerint az ügyfelek többsége a használt lakás vásárlásával kombinált korszerűsítésre vette igénybe a falusi CSOK-ot, így az új konstrukció bevezetése után is ezen a területen számítunk a legnagyobb érdeklődésre
– mondja Kasziba Erika az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője.
Az OTP Bank szakértői készséggel állnak az ügyfelek rendelkezésére, hogy megtalálják a számukra legjobb megoldást lakáscéljaik megvalósítására az államilag támogatott otthonteremtési konstrukciók nyújtotta lehetőségek kihasználásával - hívja fel a figyelmet a bank közleménye.
Ha például egy két gyermekes, még egy gyermeket vállaló házaspár preferált kistelepülésen használt lakást vásárolna és azt korszerűsítené, az általuk elérhető pénzügyi megoldások az alábbiak szerint alakulhatnak:
|
Preferált kistelepülésen alkalmazott klasszikus megoldás (Falusi CSOK és Falusi CSOK hitel) |
CSOK Plusz és Falusi CSOK külön ügyletben és külön időpontban történő igénylése esetén* |
CSOK Plusz és Falusi CSOK egy ügyletben történő igénylése esetén |
Igénylés módja |
A támogatást és a kölcsönt egyidőben kell igényelni. A folyósítás szakaszosan történik. |
Először a lakásvásárlást kell megvalósítani. Később külön igénylés keretében érhető el a támogatás korszerűsítésre. |
A támogatást és kölcsönt a vegyes lakáscélra egyidőben kell igényelni. A folyósítás szakaszosan történik. |
Állami támogatás összege |
15 millió forint, melyből legfeljebb a támogatás 50 %-a fordítható lakásvásárlásra. |
lakásvásárlás: 0 Ft korszerűsítés: 7.5 millió forint |
15 millió forint, melyből legfeljebb a támogatás 50 %-a fordítható lakásvásárlásra. |
Kamattámogatott kölcsön összege |
15 millió forint, mely összeg lakásvásárlásra és korszerűsítésre is fordítható |
50 millió forint, ami lakásvásárlásra használható fel. |
50 millió forint, ami lakásvásárlásra használható fel. |
Folyósítás |
A hitelből és a támogatásból is szakaszosan, először a lakásvásárlásra, majd a korszerűsítésre. |
A lakásvásárlásra egyösszegben folyósításra kerül a kölcsön. A támogatás szakaszosan kerül folyósításra a korszerűsítési munkákra. |
A lakásvásárlásra egyösszegben folyósításra kerül a kölcsön. A támogatás szakaszosan kerül folyósításra először a lakásvásárlásra, majd folyamatosan a korszerűsítési munkákra. |
*részben egyező hitelcél esetében.
Mindezek mellett a preferált kistelepülésen Falusi ÁFA (adóvisszatérítési) támogatás is elérhető, legfeljebb 5 millió forint erejéig.
A két konstrukció együttes igénylésének további előnye, hogy használt lakás vásárlása és korszerűsítése, vagyis kettős felhasználási cél megjelölésekor kétszer akkora támogatási összeget lehet igényelni, mint a szimpla korszerűsítésre.
Összefoglalva, egy ügyletben történő igénylés esetén a gyorsabb és egyszerűbb ügyintézéssel akár 7,5 millió Ft állami támogatással többet is kaphat az ügyfél. És amennyiben a Falusi CSOK támogatást CSOK Plusszal kombináljuk, akkor akár 35 millió Ft-tal magasabb támogatott hitelösszeg is igényelhető.