Elindultak a BÉT új indexei
PénzügyA középvállalatokra specializált Xtend piachoz kapcsolódó indexet indít a Budapesti Értéktőzsde. A mutató a jövőben referenciaként szolgál a befektetők számára a hazai gazdaság gerincét alkotó középvállalati szektor Xtenden jelen lévő képviselőinek teljesítménye kapcsán. Az XTEND index indulás a növekvő vállalati szegmens bővülését tükrözi. Az új mutató lehetővé teszi a befektetők számára a piac jobb követését, ugyanakkor nagyobb láthatóságot ad a kibocsátóknak. A középvállalati fókuszú index-szel párhuzamosan elindul az új, valós időben számított CETOP index is.
A mai nappal elindult a Budapesti Értéktőzsde XTEND indexe, amely az Xtend platformon jelen lévő kibocsátók részvényeinek teljesítményét tükrözi, napi számítás mellett. Az index felülvizsgálatát negyedéves gyakorisággal végzi el a BÉT, ezzel is támogatva a dinamikusan fejlődő BÉT Xtend piac új szereplőinek gyorsabb indexbe kerülését.
A BÉT számára kulcsfontosságú, hogy a magyar értékpapírok likviditásában és ármeghatározásában vezető szerepet töltsön be. Ezen törekvést a tőkepiaci értéklánc hatékonyságának növelése mellett az indexfejlesztések jelentősen támogatják.
Az XTEND indexbe való bekerülés az eddiginél nagyobb láthatóságot és erőteljesebb tőkepiaci jelenlétet biztosít a kibocsátók számára.
A fejlesztés egyúttal a Budapesti Értéktőzsde középvállalati szektor fejlődésének támogatására irányuló stratégiai céljának legújabb lépcsőfoka, amelynek jegyében korábban olyan mérföldköveket valósított meg a BÉT, mint az Xtend piac 2017-es indulása, a társaságok nyilvános piacra lépését elősegítő szolgáltatáspaletta kiépítése, valamint a szektor zöld átállását elősegítő programok életre hívása.
A középvállalatok tőzsdére lépésének ösztönzésére irányuló munkánk sikeres volt, a BÉT Xtend piacon jegyzett kibocsátók száma ugrásszerűen megnőtt az elmúlt két évben. Az új index elindulása lehetővé teszi, hogy a befektetők naprakész információhoz jussanak a szegmens teljesítményéről, közvetetten pedig a likviditásra is jótékony hatással lehet a részvénymutató. Az új CETOP index-szel pedig azt a célt támogatjuk, hogy referenciaként szolgáljon a közép-európai térség iránt érdeklődő befektetők számára, ezáltal is támogatva őket befektetési döntéseikben
- mondta el Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
A cetop index - mind a meglévő, napi számítású, mind az új, valós időben számított index -referenciamutatóként szolgál. A Budapesti Értéktőzsde számára kiemelten fontos, hogy innovatív megoldásokkal és befektetési lehetőségekkel szolgáljon a hazai és regionális befektetők számára, folyamatosan bővítve a befektetési opciókat.
Az XTEND indexről
Az XTEND index a Budapesti Értéktőzsde Xtend multilaterális kereskedési platformján (MTF) regisztrált vállalatok részvényeinek teljesítményét tükrözi. Fő funkciója, hogy a jövőben referenciamutatóként szolgáljon a befektetők számára az Xtend piaci magyar feltörekvő középvállalatokkal kapcsolatban. Az index számítása 2023. augusztus 31-től történik, 1.000 pontos bázisértéktől indulva.
Az XTEND index főbb jellemzői:
- Egyszeri, nap végi számolás.
- Árindex, tehát az osztalékot nem veszi figyelembe.
- Negyedéves gyakorisággal felülvizsgálat, amely a közkézhányadot nem veszi figyelembe.
- Egyenlő súlyozású index – a felülvizsgálat alkalmával bekerülő részvénysorozatok súlya a felülvizsgálatkor meg fog egyezni.
- A felülvizsgálatoknál csak forgalmi kritérium van, legalább 1 kötés szükséges az azt megelőző negyedévben, hogy a részvény az indexbe kerüljön.
- Xtend index elérhető a BÉT honlapján: link (aznap élesedik)