Erste elemző: Kisebb meglepetést hozott a Monetáris Tanács mai kamatmeghatározó ülése
PénzügyKisebb meglepetést hozott a Monetáris Tanács mai kamatmeghatározó ülése - olvasható az Erste Bank elemzői közleményében. Mint Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője írja: A majdnem egyöntetű 100 bázispontos kamatcsökkentést váró elemzői konszenzussal szemben a testület az előző hónapokban „megszokott” óvatosabb, 75 bázispontos kamatcsökkentő lépés mellett döntött. A jegybanki alapkamat új szintje így 10 százalék lett. Értelemszerűen 75 bázisponttal csökken a kamatfolyosó felső, illetve alsó széle is holnaptól: rendre 11, illetve 9 százalékra. A kamatdöntést követő alelnöki sajtótájékoztató hangsúlyozta, hogy bár a gazdaság fundamentális tényezői, az infláció csökkenése és a folyó fizetési mérleg egyenlegének javulása a nagyobb kamatcsökkentést is lehetővé tette volna, az elmúlt napok pénzpiaci folyamatai óvatosságot indokoltak.
Ami a dezinflációt illeti, a jegybank szerint a magyar gazdaságban a dezinfláció hónapok óta erőteljesebb a várakozásoknál, miközben mind a külső, mind a belső keresleti nyomás tartósan alacsony. Mindez párosulva a folyó fizetési mérleg trendszerű javulásával lehetővé tette a kamatcsökkentés folytatását. Ismét két forgatókönyv volt a tanács előtt: a 75 és a 100 bázispontos csökkentés lehetősége. A tanács „nagy többséggel” döntött az óvatosabb lépés mellett, tehát most - a korábban megszokottal szemben - nem volt egyhangú a döntés. Az alelnök többször is hangsúlyozta az adatvezéreltséget, aminek megfelelően fogják meghozni az elkövetkező hónapokban is a döntéseiket - áll az Erste Bank által kiküldött közleményben.
A Monetáris Tanács előretekintő iránymutatása is lényegében változatlan maradt:
A globális dezinflációt övező kockázatok és a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága egyaránt körültekintő monetáris politikát indokol. A tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. A következő hónapokban ezen információk alapján adatvezérelten dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről.
Amennyiben javul a kockázati megítélés az elkövetkező egy hónapban, nem zárható ki, hogy az MNB februárban már valóban 100 bázispontra gyorsít a kamatvágás ütemén. Mivel azonban véleményünk szerint már a második negyedévben kifullad a mostani ütemes dezinfláció, és az éves index várhatóan újra kikerül a jegybanki célsávból, nem biztos, hogy érdemes lesz egy nagyon rövid időre gyorsítani. Összességében a kamatcsökkentések folytatására kétségkívül van tér továbbra is, s várakozásunk szerint a nyár elejére 6,5-7 százalékra csökkenhet az alapkamat.