Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Ez a legkedvesebb karácsonyi ajándék, mégis egyre kevesebben gondolnak rá

Pénzügy2024. dec. 16.Brusztné Kunvári Enikő

A különböző korosztályok eltérően viszonyulnak a saját készítésű ajándékok kérdéséhez. Egy biztos: valamennyi generáció szívesebben gondol vissza a személyre szabott, az ajándékozó által készített ajándékokra.

A karácsony amellett, hogy örömteli és csodás időszak, sok szülő számára kihívást jelent a felelős pénzügyi döntések, a tudatos vásárlás terén. A karácsonyi készülődés ideje azonban kiváló lehetőség arra, hogy gyermekeinknek megtanítsuk az ünnep valódi értékét, amelyet nem az ajándékok mennyisége és ára határoz meg, hanem az együtt töltött minőségi idő és a szép hagyományok, szokások közös megélése.

Egy brit reprezentatív felmérés szerint a válaszadók 71 százaléka sokkal szívesebben gondol vissza a szívből jövő és személyre szabott ajándékokra, mint a boltban vásárolt, drága árucikkekre. Örömmel kapunk tehát olyan ajándékot, amiből érezhetjük, hogy szeretettel gondoltak ránk, de vajon hajlandóak vagyunk időt szánni azok elkészítésére?A Pénziránytű Alapítvány gyermekeknek, fiataloknak és felnőtteknek szóló pénzügyi személyiségtesztjeinek válaszait vizsgálva kiderült, hogy a gyerekek körében némileg elfogadottabb az ajándékkészítés gyakorlata, de felnőttkorra már sokkal kisebb lesz erre a motivációnk. A három korosztály személyiségtesztjeinek kérdéseit 2024-ben összesen 10 600 fő válaszolta meg.

A kitöltőknek azt az állítást is osztályozniuk kellett egy 1-től 5-ig terjedő skálán, hogy mennyire igaz rájuk, hogy saját készítésű ajándékokkal lepnek meg másokat.

A gyerekek értettek a leginkább egyet az állítással, ám az ő esetükben is a válaszok értéke épp csak megközelítette a 3-as középértéket (átlag: 2,9). A középiskolások kevésbé motiváltak (átlag: 2,6), míg a felnőttek átlaga alig haladta meg a 2,5 értéket.

Tudatos karácsonyi vásárlás: amit a gyerekeknek most megtaníthatunk

A szülőkben az ünnepek közeledtével felmerülhet a kérdés, hogy szükséges-e beszélni a gyerekekkel az aktuális pénzügyi eseményekről. A válasz egyértelműen igen. Ezt támasztja alá a pénzügyi műveltséget vizsgáló PISA-mérés, amelyet 20 ország – köztük Magyarország – 15 éves diákjai körében végeztek.

A 2022-es PISA felmérés eredményéből kiderül, hogy azok a magyar diákok, akik hetente vagy havonta megvitatják otthon saját kiadásaikra vonatkozó döntéseiket, 30 ponttal magasabb eredményt értek el a pénzügyi műveltséget mérő teszten, mint azok, akik arról számoltak be, hogy soha nem kerülnek szóba ilyen témák a családban.

Jó hír, hogy a PISA-eredmények szerint a magyar családok nagyobb részében beszélgetnek a gyerekekkel pénzügyi témákról, mint a felmérésben részt vevő országokban átlagosan. A fiatalok arról számoltak be, hogy a leggyakrabban érintett témák a családban a megkérdezettek által megvásárolni kívánt termékek, az online vásárlás, a zsebpénz és annak felhasználása voltak.Minél fiatalabb korban kezdjük el a pénzügyi edukációt, annál tartósabban és mélyebben épülnek be a megfelelő pénzügyi magatartásformák a gyerekek szokásai közé.

Ezt támasztja alá a Michigan Egyetemen végzett kutatás is, amely szerint a szülők sokkal korábban megtaníthatják és meg is kell tanítaniuk gyermekeiket a pénz használatára, mint azt gondolták.

A tanulmány 225 gyermek részvételével zajlott, a gyerekeknek különféle kérdéseket tettek fel a megtakarítással és a költekezéssel kapcsolatban és mérték az arra válaszul adott érzelmi reakcióikat.

Érdekes módon az ötéves gyerekek érzelmileg már reagáltak a költekezésre és a pénzmegtakarításra.

A kutatás megmutatta, hogy az 5-10 éves gyerekek költésre és megtakarításra adott érzelmi reakciói hasznos előrejelzői annak, hogy a későbbiekben hogyan fognak bánni a pénzzel, költekező vagy megtakarító magatartásúak lesznek.A tanulmány vezető szerzője szerint a korai költekezési magatartás előrevetítheti a rossz pénzügyi döntéseket az élet későbbi szakaszában, és fontos, hogy korán beavatkozzunk annak érdekében, hogy a megfelelő pénzügyi magatartások kialakulhassanak.

7 tipp, hogyan fejleszthetjük a gyerekek pénzügyi tudatosságát

  1. Beszélgessünk a gyerekekkel az ajándékok értékéről

Magyarázzuk el nekik, hogy nem az ajándék pénzbeli értéke, hanem a szívből jövő gesztusok számítanak igazán. Meséljünk arról, miért értékes egy közös program, vagy egy saját készítésű ajándék. Tervezzünk közös élményeket, kirándulásokat, családi játékesteket, amelyek hosszú távon emlékezetesebbek lehetnek az ajándékoknál.

  1. Készítsünk költségvetést, határozzunk meg egy maximális keretet az ajándékokra

Vonjuk be gyermekeinket a karácsonyi költségvetés tervezésébe. Határozzunk meg együtt egy pénzkeretet, amennyit legfeljebb elköltünk a karácsonyi ünnepekhez kapcsolódóan. A kisebbeket a karácsonyi ajándékok beszerzésébe, elkészítésébe még nem tudjuk bevonni, de az ünnepi dekorációra és a karácsonyi időszak étkezéseire szánt költéseinket megtervezhetjük velük közösen.

  1. Írjunk listát arról, hogy kit, mivel szeretnénk megajándékozni, illetve mit kell beszerezni az ünnepekre

A lista szerepe, hogy ne bocsátkozzunk felesleges költésekbe. Ehhez egyrészt fontos megállapítani azt, hogy mit szükséges valóban megvásárolni. A túlköltekezést úgy tudjuk megelőzni, ha tartjuk magunkat a listán szereplő tételekhez, azokon felül nem vásárolunk semmit.

  1. Hasonlítsuk össze az árakat

Szánjunk időt arra, hogy a listánkon szereplő termékek áráról tájékozódjunk, ne a legelső üzletben, vagy a legelsőnek megjelenő webáruházban vásároljunk. A nagyobb gyermekeket már bevonhatjuk a kutatásba, adjuk ki nekik feladatnak, hogy gyűjtsék ki egy-egy termék árát legalább 3 üzletből vagy online áruházból, és magyarázzuk el nekik melyiket és miért érdemes választani.

  1. Megbízható helyen vásároljunk

A termék árán túl a minősége is fontos szempont, illetve az, hogy megbízható helyről szerezzük be a listánkon szereplő árucikkeket. Ismeretlen, a máshol fellelhető ár töredékéért árut kínáló üzleteket inkább kerüljük el. Az üzlet korábbi vásárlói értékelései is segíthetik a döntéseinket. A fizetéskor fordítsunk figyelmet a biztonságra, online vásárlásainkhoz használjunk egyszer használatos virtuális kártyát vagy webkártyát.

  1. A kreatív ajándékkészítés, mint lehetséges alternatíva

Bátorítsuk gyermekeinket, hogy saját kezűleg készítsenek ajándékokat. Ezzel nemcsak pénzt takarítanak meg, hanem fejlesztik kreativitásukat és megtanulják a munka és az idő befektetésének értékét.

  1. Adományozás és önkéntesség

Mutassuk meg gyermekeinknek, hogy a karácsony az adakozásról és a rászoruló embertársainkon való támogatásról is szól. Közösen válasszunk ki egy jótékonysági szervezetet, amelynek adományozhatunk, vagy vegyünk részt egy önkéntes programban.

Ha ezeket a tanácsokat megfogadjuk, a karácsonyi időszak nemcsak örömteli, hanem pénzügyileg is tudatos lesz. Tervezéssel, előre gondolkodással és egy kis kreativitással elérhetjük, hogy az ünnepek valóban a szeretetről és az együtt töltött minőségi időről szóljanak, nem pedig a túlköltekezésről. Bátran kezdjünk el beszélgetni a gyerekekkel a pénzügyekről, az apró lépések vezetnek a legnagyobb változásokhoz.

A szerző a Pénziránytű Alapítvány munkatársa.