Gyors hitel az önkormányzatoknak

Pénzügy2 órájaNövekedés.hu

Itthon a 25 ezer főnél kisebb települések közt sok olyan akad, amelyik pusztán azért küzd likviditási gondokkal, mert a bevételei nem egyenletesen folynak be. Nekik segíthet az október elseje óta az OTP Banknál elérhető egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitel.

Kereken tíz éve, hogy véget ért az az adósság-konszolidáció, amelynek keretében a kormány átvállalta a települési önkormányzatok teljes adósságát. Azóta az önkormányzatok hitelállománya mintegy ötszörösére, a betétállománya pedig a háromszorosára nőtt.

Az energiaválság és az infláció alaposan felbolygatta a települések pénzügyeit. A működési költségek megnőttek, miközben a bevételek sok esetben csökkentek. Kiesést jelent többek között, hogy a kormányzat a vállalkozások terheinek enyhítésére lefaragott néhány adóbevételt.

Jellemzően azok a kisebb települések, amelyek túlnyomó részt az állami támogatásokon keresztül jutnak pénzhez, likviditási problémákkal küzdenek. A központi kormányzat ugyan segíti a legsérülékenyebb önkormányzatokat,

azonban az állami források nem mindig fedezik az egyre nagyobb költségeket.

Az elmúlt évek válságai miatt megnőtt az igény a likvid hitelezés iránt.

Nem egy hiányzó forrás pótlásáról van szó. A likvid hitel az éven belüli átmeneti működési hiányra lehet orvosság. Erre azért is van szükség, mert az önkormányzatok bevételei nem egyenletesen jelentkeznek, ám a kiadásaik havonta megjelennek

- mondta el Aladics Sándor, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatója. Mint hozzátette: figyelemmel kísérik az önkormányzatok működését, és támogatást nyújtanak ott is, ahol a helyi költségvetés ugyan stabil, de mégis szükség lehet az átmeneti pénzügyi zavarok kezelésére.

Aladics Sándor, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatója

Tapasztalatuk szerint a legfeljebb 25 ezres lakosságszámú helyeken gyakran megjelennek olyan ellátandó közfeladatok - akár településen túlnyúló igénnyel – amelyeket a helyi vezetés nem tud folyamatosan finanszírozni a bevételekből. Ezt figyelembe véve úgy látták, hogy az önkormányzati hitelezés egyszerűsítése a közepes méretű, legfeljebb 25 ezer lélekszámú, főleg kisvárosi és községi ügyfelek esetében célszerű.

Épp nekik akarnak segíteni az innovációjukkal, az egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitellel. Mivel a likviditási nehézségek közben nincs idejük az önkormányzatoknak a bonyolult banki folyamatokra,

az OTP a Magyar Államkincstár adatai alapján „azonnal” hitelez.

Pusztán az, hogy a teljes banki kontrollfolyamatot nem kell manuálisan és papírokkal végig vinni, napokkal-hetekkel lerövidíti a hitelfelvételhez szükséges eljárási időt.

Az önkormányzat hitelkérelmére sem kell várni, mert az OTP munkatársai az ajánlattal felkeresik a településeket. Ez főleg azoknál az önkormányzatoknál nagy segítség, ahol december 31. napján lejárnának a folyószámlahitel szerződések. Hiszen az új testületek csak október 1-je óta vannak mandátumban.

Az önkormányzatok és az OTP Bank közötti partnerségnek komoly múltja van. A pénzintézet 1971-ben vette át az akkori tanácsok számlavezetési feladatait, tehát 53 éve intézi az önkormányzatok és jogelődjeik pénzügyeit.

Az OTP Bank ma is piacvezető az önkormányzati szektorban: a hitelpiaci részesedése jelenleg 55,7 százalék. A betétpiacon 53,8 százalékos részesedéssel rendelkeznek.

Az OTP-t a piac feletti növekedés jellemzi a hitelezés terén. A bank szakemberei úgy látják, a likvid hitelezés iránti igény folyamatosan nő, ezért 2025-re növekedést várnak.