Inkább külföldi webáruházakból verik át a magyar fogyasztókat

Pénzügy2023. márc. 20.Sz.A.
A rovat támogatója:

Naponta egy családot károsítanak meg kiberbűnözők, a visszaélések száma emelkedett. Mindenkinek saját magának kell megvédenie az adatait, és egészségesen gyanakvónak kell lennie - hangzott el a KiberPajzs - Védelem a pénzügyekben című konferencián, amely a kibertérben történt csalások elleni fellépéssel foglalkozik. A KiberPajzs kezdeményezéshez csatlakozott az Igazságügyi Minisztérium.

KiberPajzs néven közös oktatási és kommunikációs együttműködést indított az MNB, a Magyar Bankszövetség, az NMHH, az NBSZ-NKI, illetve az ORFK, melyhez ma az Igazságügyi Minisztérium is csatlakozott.

A digitális pénzügyi bűnözők elleni közös aktív fellépés elengedhetetlen, hogy a fogyasztók az érzelmi manipulálására és a megtévesztésére alapuló csalási mintázatokat felismerjék.  

A KiberPajzs együttműködés alapító és csatlakozó szervezetei a lakossági ügyfelek pénzügyi tudatosságának erősítése, a kiberkockázatok minél hatékonyabb kezelése érdekében fogtak össze.

Patai Mihály, az MNB alelnöke emlékeztetett arra, hogy a digitalizációs folyamatok rohamos felgyorsulásával párhuzamosan a bűnözők is egyre inkább a kibertér felé terelik a pénzügyi vetületű bűncselekményeket, ami jelentős kockázatokat hordoz.

Ugyanakkor leszögezte, hogy az elektronikus pénzforgalom Magyarországon továbbra is kiemelkedően biztonságos, hazánk nemzetközi összehasonlításban is nagyon előkelő helyen szerepel.  

Naponta egy családot megtévesztenek a kiberbűnözők, a kibertérben a pénz és a nyom eltűnik. Eljutottunk odáig, hogy az embereket saját maguktól kell megvédeni. Pénzügyi területen a bankszámlához tartozó jelszavak megadásának, vagy a PIN kód kérése, és a sürgetés is gyanús - mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára.

A pénzügyi tudatosság emelése fontos, ebben kiemelendő a hazai Pénz7, és a páneurópai pénzhét szerepe. A Pénz7 keretében idén több mint 115 ezer diák számára több száz önkéntes szakértő tartott tanórákat, a fő téma a digitális biztonság volt.- A világgazdaságban az integráció nem megvalósítható a pénzügyi tudatosság emelése nélkül - tette hozzá.

Mint mondta, ezen a héten a Miskolci Egyetemen kerül megrendezésre a Fintelligence, illetve elindul a Digitális Szimat kihívás program.

A KiberPajzs védelem alapítói az MNB, a Magyar Bankszövetség, az ORFK, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, ehhez csatlakozott most az Igazságügyi Minisztérium.

- Bizalom, védelem, biztonság és gyanakvás jellemzi a kiberteret. Az online térben rejlő fenyegetésekben az Igazságügyi Minisztériumnak is jut feladat - mondta el Répássy Róbert, a minisztérium miniszter-helyettese.

Az internetes zaklatás, a pénzügyi csalás fő áldozatai a fiatalok és az idősek, a kibercsalások áldozatainak száma erősen növekszik,ezért is döntött a tárca a KiberPajzs projekthez csatlakozás mellett.

A tárca minél hatékonyabban szeretne segíteni az áldozatoknak, így is segítik a kiberbűnözési trendek felmérését, a bűnesetek kiszűrését. Igyekeznek felhívni a figyelmet az online bűnözés veszélyeire, és kiemelt figyelmet fordítanak a 14-18 éves korosztályra, akik rendelkeznek már bankkártyával. Különösen kiszolgáltatott a 65 évnél idősebb korosztály is.Az internetes zaklatás, a személyes adatok ellopása, és a nem létező online boltok becsapásai ellen az oktatással, a fogyasztói tudatosság növelésével is lehet megelőzésként védekezni - mondta.

Az online kereskedelem az idei ellenőrzések fontos területe, a tapasztalatok, az újfajta csalási módok megosztásával tudnak hozzájárulni a kibertér védelméhez.

A bankkártyáknál 0,016 század százalékban került sor visszaélésre, az átutalások esetében ez a mutató 0,0018 százalék az átutalási tranzakció számához viszonyítva, de a számok emelkednek - mondta Bartha Lajos, az MNB ügyvezető igazgatója.

Jellemzően külföldi webáruházakból kerül sor átverésre, és éles váltás látszódik a bűnözők magatartásában a lehetőségek felismerése kapcsán.

A digitalizáció terjedése miatt szinte mindenkinek van internet hozzáférése és okos eszköze, egyre könnyebb a fogyasztók távoli elérhetősége, és egyre jelentősebb a különböző megtévesztések és a pszichológiai manipulációk szerepe.

Nem történik más, mint a készpénzes környezetben korábban is meglévő esetek elektronikus csatornákra terelése.

Ami viszont változik, az a módszerek választékossága és kifinomultsága. A kerettörténetek tárháza pedig szinte kimeríthetetlen - mondta el Bartha Lajos.

A bankok nevében elkövetett csalások lényege

  • a fiktív támadás szimulálása,
  • a sürgető hangnem,
  • nyomásgyakorlás,
  • alkalmazások letöltése.
  • a csalók gyakran banki dolgozóknak kiadva magukat sürgető ügyekben.

Sokszor fordulnak elő kéretlen, váratlan email-ek és sms-ek is: ilyenkor banki jelszómódosítást kérnek, de több esetben hamis csomagküldési értesítőket küldenek a csalók, amelyben kérik a fizetést egy inkre kattintva. 

- Az MNB a pénzügyi tudatosság fejlesztése mellett a visszaélések megelőzésére is koncentrál, ezért ajánlást fogalmazott meg a bankok felé a valós idejű és kockázat alapú tranzakció szűrésre - fogalmazott Bartha Lajos.

Zajlik a Központi Visszaélésszűrő Rendszer kiépítése a hálózati hatások feltérképezése a bűnszervezetek korai felismerése és felszámolása érdekében.