Izgalmas vállalkozásba kezdett az olasz nemzeti bank
PénzügyA hazai Pénzmúzeumhoz hasonló intézmény nyílik Rómában a Banca d’Italia exkluzív épületegyüttesében. A 2025-ös nyitás előtt „A Pénz kalandja” című tárlatot bejárva bárki ízelítőt kaphat az élményből egy időutazás keretén belül.
Látva az élményalapú oktatás módszerének sikereit izgalmas vállalkozásba kezdett Olaszország központi bankja, a Banca d’Italia, mely kalandos pénzügytörténeti utazásra invitál egy látványos kiállítás keretében.
A törekvés emlékeztetheti a látogatókat a magyarországi Pénzmúzeum „A Pénz útja” című kiállítására. A cél az olasz intézményben is a lakosság pénzügyi kultúrájának emelése interaktív módon, az élményekre helyezve a hangsúlyt.
Ma már ugyanis így lehet az érdeklődést felkelteni, illetve a tudást átadni.
A módszert helyezte fókuszba a január végén Londonban rendezett BETT (British Educational Training and Technology) Show is, amely az oktatás területén megjelenő újdonságokat, legmodernebb oktatási megoldásokat és technológiai eszközöket mutatta be a közönségnek, ráirányítva a figyelmet a digitalizáció fontosságára, a robotika és a mesterséges intelligencia (MI) sokrétű használatára.
A mostani „Pénz kalandja” kiállítás a jövőbeli olasz pénzmúzeum (MUDEM) anyagából ad ízelítőt. Egy olyan időutazásra viszi a látogatót, ahol a legkorszerűbb digitális technológiák segítik felkelteni az érdeklődés a pénz iránt.
Az utazás a modern gazdasági rendszerek történetével kezdődik.
Ezt követően történelmi kalandozásra csábítják a szemlélőt az ókori Mezopotámiától egészen a huszadik századig: a pénzverés kezdetétől a modern fizetési rendszereken át a digitális tranzakciókig.
Az utolsó három terem a pénzügyi világ további fejlődésének fontosságáról, előnyeiről és kockázatairól, valamint a központi bankok azon szerepéről szól, amit a növekvő gazdasági jólét, a pénzügyi stabilitás és a fogyasztóvédelem biztosításában töltenek be.
Utunkat járva számos fontos kérdésre is választ kapunk:
- Hogyan született az első kölcsönszerződés a sumér városokban, és hogyan fejlődött az ennek hátterében megbújó kamat?
- Hol, s mikor bukkant fel az első vert pénz?
- Milyen pénzügyi innováció eredményeként születtek az első európai bankok a reneszánsz időkben?
- Mi inspirálta az első tőzsde és a modern valuták létrejöttét?
- Hogyan működik a pénzügy, mint „időgép”?
A látványos és izgalmas válaszok mellett kiderül mi az a „fintech”, és hová vezet a magas szintű technológiai fejlődés.
A látogatás különleges élményét a az egyedi vizuális megoldások és a narratív előadásmód adja. A látogatás során minden teremben egyszerű és közvetlen nyelvezettel találkozunk, ami a laikus közönség számára is befogadhatóvá teszi a tartalmat.
Az általános iskolás gyermekek számára egyszerűsített útvonal járható be.