Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kína összefog a londoni tőzsdével

Pénzügy4 órájaMTI

A pénzügyi szolgáltatási együttműködés jelentős bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína.

A londoni pénzügy tárca vasárnapi tájékoztatása szerint Rachel Reeves brit pénzügyminiszter és Ho Li-feng kínai miniszterelnök-helyettes Pekingben aláírt megállapodásai közvetlenül 600 millió font (csaknem 300 milliárd forint) többletbevételhez juttatják a brit gazdaságot.
Az ismertetés szerint a két ország közötti intézményes tőzsdei kapcsolatrendszer - UK-China Stock Connect - révén kínai vállalatok eddig hat sikeres kibocsátást hajtottak végre a Londoni Értéktőzsdén (LSE) összesen 6,6 milliárd dollár értékben.
Kína arra biztatja a sanghaji és a sencseni tőzsdén jegyzett vállalatokat, hogy a Stock Connect kapcsolatrendszer keretében globális letéti jegyeket (GDR) hozzanak forgalomba Londonban.
A Stock Connect megállapodás alapján először a Londoni Értéktőzsdét és a sanghaji tőzsdét kapcsolták össze 2019-ben. A lépés lehetővé teszi, hogy a két piacon jegyzett vállalati papírokkal letéti jegyek formájában mindkét tőzsdén kereskedni lehessen.
A London-Shanghai Stock Connect kezdeményezéssel első ízben nyílt lehetőség a külföldi vállalati papírok tulajdonjogát igazoló és megtestesítő letéti jegyek tőzsdei forgalmazására Kínában.
A londoni pénzügyminisztérium vasárnapi beszámolója szerint Rachel Reeves pekingi tárgyalásain megállapodás született a brit és a kínai kötvénypiacok közötti kapcsolatrendszer megteremtését célzó munka folytatásáról is.
Ennek első lépése a brit-kínai OTC-kötvénypiaci kereskedés beindítása, amelynek révén a nemzetközi befektetők brit időzónában is forgalmazhatnak jüankötvényeket.
A tárca tájékoztatása szerint a tárgyalásokon egyetértés született annak megvizsgálásáról is, hogy a tőzsdén kereskedett befektetési alapok (ETF) számára is létre lehet-e hozni kétoldalú brit-kínai Connect-programot.
A közös közlemény szerint Kína elismeri azt a vezető szerepet, amelyet London tölt be globális devizapiaci központként, és a kínai fél támogatja, hogy Nagy-Britanniában bejegyzett kínai pénzügyi intézmények jüanban denominált pénzügyi termékekkel jelenjenek meg a piacon.
Kína emellett üdvözli brit intézményi befektetők aktív jelenlétét és a kereskedési tevékenységét a kínai bankközi piacon - hangsúlyozza vasárnapi tájékoztatásában a londoni pénzügyminisztérium.
Az ismertetés szerint Kína az idén jüanban denominált szuverén "zöld kötvényt" hoz forgalomba, és ezt a londoni tőzsdére vezetik be.
Ez lesz a londoni piacon tervezett kínai "zöld" szuverén kibocsátási program első lépése - áll a brit pénzügyi tárca tájékoztatásában.