Megállt a kamatemeléssel a világ legnagyobb jegybankja
PénzügyIsmét nem változtatott az irányadó kamat célsávján az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed). Így 22 éve nem látott magasságban - 5,25-5,5 százalékon - marad az alapkamat. Amerikában visszaesett a jelzálog hitelezés a magas kamatkörnyezet miatt.
A döntés megfelelt a várakozásoknak. A célsáv a második egymást követő alkalommal maradt 5,25-5,50 százalékon.
A Federal Reserve kétnapos ülését követő sajtótájékoztatón Jerome Powell elnök a döntést befolyásoló tényezők közül kiemelte: az infláció ugyan csökken, de változatlanul jóval meghaladja a célnak tekintett 2 százalékot.
Kitért még a változatlanul élénk munkaerőpiacra, valamint az erős gazdasági növekedésre is.
A GDP-növekedéssel kapcsolatban megjegyezte, hogy sok elemző várja annak mérséklődését, de hozzátette, hogy a gazdaság egyelőre "meglepően ellenállónak bizonyul" a különböző piaci hatásokkal szemben.
Az infláció alakulása az Egyesült Államokban (%, év/év, forrás: tradingeconomics)
Jerome Powell ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai emberek pénzügyi körülményei romlottak a magas kamatkörnyezet miatt, hiszen a hitelköltségek emelkedtek, a lakáspiac pedig gyakorlatilag befagyott.
A jövővel kapcsolatban kijelentette, hogy most nem esett szó a decemberi kamatdöntő ülésről, de "két alkalommal történt szinten tartás után nehéz újra emelni az irányadó kamatszinten".
Ezzel együtt arról is beszélt, hogy még nem érték el azt a pontot sem, amikor további kamatemelés nélkül az infláció visszalendíthető lenne a 2 százalékos szint felé.
A Fed-elnök a tájékoztatón a kamatdöntést befolyásoló tényezők között említette a július óta másfél évtizede nem látott magasságba emelkedett amerikai államkötvényhozamokat is.Elemzői vélemények szerint a Fed a jövő év első hónapjaiban is az 5,25-5,5 százalék közötti sávban tarthatja az irányadó kamatszintet.
A Fed alapkamat változása 1998-2023 (%, forrás: tradingeconomics)
Az Egyesült Államokban a 30 éves jelzáloghitelek átlagos kamata hét egymást követő hét után először csökkent a múlt héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Az MBA honlapjára felkerült adatok szerint a 30 éves lejáratú, fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamata az előző heti, 2000 szeptembere óta legmagasabb 7,90 százalékról 7,86 százalékra csökkent.
Ugyancsak szerdán ismertették, hogy a jelzáloghitel-igénylések száma az Egyesült Államokban a múlt héten 2,1 százalékkal esett, és ezzel 1995 óta a legalacsonyabb szintre került, mivel a kamatok gyors emelkedése egyre több potenciális lakásvásárlót szorít ki a piacról, emellett a refinanszírozási tevékenységet is visszaveti.
Mint arról korábbi elemzésünkben írtunk, most az amerikai 10 éves kifejezetten jó vételnek tűnik:
a dollárban megtakarítóknak olyan magas kockázatmentes hozamot kínál, amire közel két évtizede nem volt példa.