Új országos képzés indul: az állami gondoskodásban élő gyerekek és nevelőik pénzügyi ismereteket kapnak
PénzügyÚj, országosan elérhető képzéssel támogatja a nevelőotthonokban élő gyermekek önálló életre való felkészítését a Pénziránytű Alapítvány a BM Gondoskodáspolitikai Államtitkárságával együttműködésben.
Az akkreditált képzés az otthonokban dolgozó szakemberek és a nevelőszülők számára nyújt pénzügyi ismereteket. A program célja, hogy a résztvevők hatékonyan fejleszthessék saját maguk és a rájuk bízott gyermekek pénzügyi tudatosságát. A Pénziránytű Alapítvány a képzés elvégzőinek ingyenes tananyagot is biztosít, erősítve ezzel a képzés gyakorlati hasznát. A képzés ingyenes, e-learning formában valósul meg, 20 továbbképzési pont szerezhető vele.Az országos képzés meghirdetését egyéves előkészítő munka, valamint egy pilot-program előzte meg, mely 2024 júliusában indult. A visszajelzések és a nagy számú túljelentkezés nyomán született meg az országos képzésre vonatkozó döntés.Magyarországon mintegy 23 ezer gyermek él gyermekvédelmi gondoskodásban. Közülük gyermekotthonokban és lakásotthonokban nevelkedik nagyjából 7 ezer, nevelőszülőknél pedig 16 ezer gyermek. A gondoskodásban élő gyermekek pénzügyi nevelése különösen fontos, hiszen már fiatalon a saját jövedelmükkel kell gazdálkodniuk, miközben fel kell készülniük az önálló élet kihívásaira.
A Pénziránytű Alapítvány akkreditált, ingyenes képzéssel támogatja a szociális szférában dolgozó szakembereket annak érdekében, hogy hatékonyan adhassák át a gyakorlati pénzügyi ismereteket a rájuk bízott gyermekek számára.
A képzés a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által minősített, így a családvédelem, családgondozás, a gyermekjóléti alapellátás, valamint a gyermekvédelmi szakellátás szakterületeken dolgozók számára a továbbképzési kötelezettségbe beszámítható.
A képzés e-learning formában valósul meg, elvégzésére a résztvevőknek egy hónap áll rendelkezésére. A 20 órányi tananyag elsajátításával és sikeres záróvizsgával 20 továbbképzési pont szerezhető. 2025-ben minden hónapban indul képzés, amelyre az ország bármely pontjáról jelentkezhetnek a nevelők. A képzésre az alapítvány honlapján lehet regisztrálni.A továbbképzés során a résztvevők megismerik a gazdaság működésének alapjait, a háztartások költségvetés-készítésének fontosságát és elemeit, a saját pénzzel való gazdálkodás alapvető fogalmait, valamint kitekintést kapnak a háztartások állammal való pénzügyi és gazdasági kapcsolataira is.Az alapítvány a képzést elvégző intézményi munkatársak és nevelőszülők számára ingyenes tananyagokat is biztosít, amelyek segítik a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztését.
A 2024 júliusában indult pilot visszajelzései és a nagy számú túljelentkezés nyomán született meg az országos képzésre vonatkozó döntés a Belügyminisztérium Gondoskodáspolitikai Államtitkárságával együttműködésben.
A pilotban résztvevő nevelők arról számoltak be, hogy hasznos tudást kaptak nemcsak a rájuk bízott gyermekek pénzügyi edukációjához, hanem a saját pénzügyeik intézéséhez is.
Az alapítvány mai satótájékoztatóján részt vettek a Kelet-Magyarországi Református Gyermekvédelmi Központ képviselői is, akik az anyaggal kapcsolatban kifejtették, hogy részletes, nagyon jól hasznosítható, gyakorlatias képzést ad.