Zöld kötvény a Budapesti Értéktőzsdén - Tízmilliárdos forrás gyárbővítésre
PénzügyMegtörtént az első ipari termelő vállalat zöld kötvény-kibocsátása Magyarországon, ezt hazánk vezető higiéniai papírtermék-gyártója, a Vajda Papír Kft. bocsátotta ki 9,9 milliárd forint értékben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjában (NKP).
A kötvény az aukciót követő 90 napon belül bevezetésre kerül a vállalati kötvények kereskedésére kialakított kötvényplatformjára, a BÉT Xbondra. A fix kamatozású, amortizálódó kötvény futamideje 10 év, a kötvény kupon mértéke 3,5%, a hozama pedig 2,82%. A zöld kötvények jelentős befektetői érdeklődést váltottak ki, az aukció során összesen mintegy 16,6 milliárd forint értékű ajánlat érkezett. A 9,9 milliárdos forrással a cég a dunaföldvári üzemének újabb gyáregységgel való bővítését alapozza meg, egyben eleget tesznek a vállalat Zöld stratégiájában foglalt vállalásainak is.
A Vajda-Papír tavaly novemberben jelentette be, hogy újabb gyáregységet épít Dunaföldváron, amely a gyártási kapacitás bővítésén túl az alapanyag-gyártás biztosításával kiszámíthatóbbá, más alapanyag beszállítótól függetlenné és környezet kímélőbbé teszi a termelést. A vállalat 16 milliárd forint értékű beruházásához, amely 520 munkahelyet véd meg és 50 új munkahelyet teremt, a kormány 5,5 milliárd forintos támogatást nyújtott a Nagyvállalati Beruházási Támogatási programban.
Vajda Attila, a Vajda-Papír ügyvezető igazgatója a kibocsátással kapcsolatban elmondta: a beruházás stratégiai előnyt jelent a vállalat számára, ugyanis a vállalatcsoport gyártókapacitása 50 százalékkal, azaz 70 ezer tonnával nőhet, miután az új üzem 2022. első felében megkezdi működését. Egy alappapírgyártó gépsor beüzemelése révén pedig teljessé válik a saját előállítású alapanyag biztosítása a cég higiéniai termékeihez. Vajda Attila kiemelte: büszke arra, hogy Magyarország első ipari termelő vállalatának zöld kötvényét hazánk vezető higiéniai papírtermék-gyártója, a Vajda Papír Kft. bocsátotta ki.
A Vajda-Papír több mint két évtizedes tevékenysége során egyértelmű vezető szerepet vállalt a fenntarthatósági és CSR kezdeményezések területén, az NKP keretében történő zöldkötvény-kibocsátásunk szintén a fenntarthatóság, környezettudatosság iránti elkötelezettségünket mutatja.”
Hozzátette: nagy eredménynek tartja, hogy a minősítés során a Vajda-Papír minden komoly kritériumnak megfelelt. Tavaly nyáron Magyarország egy olyan piacra lépett, ahol még szűk a kínálat és mindössze 14 államnak van zöldkötvény-keretprogramja, noha a nemzetközi végbefektetők felől van rá igény.
Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke pedig azt emelte ki, hogy a hazai vállalati zöldkötvény-kibocsátások hozzájárulnak az ország klíma-, fenntarthatósági és energiastratégiai céljainak eléréséhez. Az MNB elkötelezett abban, hogy a hazai vállalati kötvénypiacon további, hasonlóan sikeres kibocsátásokra kerüljön sor.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója hozzátette, a Vajda Papír által kibocsátott zöld kötvény nem csak a fenntarthatósági célok hazai tőkepiacon való megjelenése és a Magyar Nemzeti Bank európai központi bankok között elsők között meghirdetett Zöld Programja tekintetében, hanem a Budapesti Értéktőzsde kötvényplatformja, a BÉT Xbond történetében is jelentős mérföldkő, hiszen ez az első olyan hazai, vállalati zöld kötvény, amely nem az ingatlanszektorhoz kötődik.
A kötvények zöld minősítését vizsgáló olasz Sustain Advisory cég megállapította, hogy a beruházás megfelel a minősítés kritériumainak nevezetesen, hogy a célok között szerepel az energiahatékonyság, a megújuló energiák arányának növelése, a károsanyag-kibocsátás csökkentése, a fenntartható víz- és szennyvízgazdálkodás, illetve a vízfogyasztás csökkentése. Ezen túl biztosított az öko-hatékony és/vagy körforgásos gazdasághoz igazított termékek, gyártási technológiák és folyamatok alkalmazása, valamint az erdők védelme.