Kezdődik: a gépi értelem lassan a kirúgásokba is beleszólhat
TechA generatív mesterséges intelligencia – ami képes szövegek, képek és egyéb tartalmak generálására – már egy ideje berobbant a mindennapokba, és egyre több területet formál át. Mik azok a kulcsfontosságú MI-trendek, amik nagy eséllyel hatással lesznek a munkavállalók szakmai életére?
A munkavállalók továbbképzik magukat, hogy felvegyék a versenyt
Bár egyes szakértők szerint jogosak az aggodalmak, hogy a mesterséges intelligencia (MI) bizonyos szerepköröket felvált a munka világában, egyúttal azon a véleményen is vannak, hogy a technológia nem fogja megszüntetni/kiváltani az összes humán munkát. A munkavállalóknak arra érdemes fókuszálni, hogy hogyan tudnának együtt dolgozni ezzel a feltörekvő technológiával – írja a BBC Worklife.
Azok a munkavállalók fogják tudni kihasználni a technológiából fakadó előnyöket, akik hajlandóak tanulni és alkalmazkodni az MI-hez.
Bizonyos munkakörökben ez átképzést igényelhet. Sokan úgy érzik, hogy új készségekre lesz szükségük ahhoz, hogy versenyképesek legyenek az MI által vezérelt munkaerőpiacon – derül ki egy nemrégiben végzett felmérésből. A fiatalabb munkavállalók különösen érzik a nyomást:
a Z és a millenniumi generációból a válaszadók 66 százaléka mondta azt, hogy szükségét érzi annak, hogy csiszolja és frissítse készségeit a versenyelőny fenntartása érdekében.
A vállalatok várhatóan felismerik mindezeknek a jelentőségét, és hatékony megoldásokat kínálnak majd a továbbképzéshez, például munkahelyi workshopok, felsőoktatási intézményekkel való partnerségek, mentorprogramok révén.
Átalakítja a felvételi - és elbocsátási - folyamatokat
A HR-szakemberek felkészültek az MI alkalmazására a felvételi folyamatok terén. Bár a segítségével még hatékonyabbá válhat a munkaerőfelvételi folyamat, a jelenlegi technológia messze nem tökéletes.
Az iparági szakértők folyamatosan azon dolgoznak, hogy az MI-t megfelelően tudják integrálni a felvételi (és elbocsátási) folyamatokba egyaránt.
A kutatások ezzel kapcsolatban a felvételi eljárások során használt szűrőeszközökben és az azokat használó szakembereknél megfigyelhető elfogult viselkedés azonosítására összpontosítanak.
A felvételi folyamaton túl további területeken is nagy hasznát lehet venni a technológiának.
A Deloitte globális tanácsadó cég például jelenleg azzal kísérletezik, hogy MI-adatok segítségével hatékonyabban csoportosítsa át a költségvetést, a munkavállalókat a keresettebb pozíciókba helyezze át, és ezzel megakadályozza az elbocsátásokat.
Ez különösen a marginalizált csoportoknak segíthet, akik gyakran a vállalati leépítések célpontjai.
Ösztönözni fogja a széles körű integrációt
Az MI erőteljes eszközzé válhat a fogyatékkal élő munkavállalók számára, az ezzel kapcsolatos előrelépések pedig nagy hatással lehetnek a munkaerőpiacra is. Számos, a korlátozott munkavállalók segítségére kifejlesztett gépi tanulási eszköz válhat elérhetővé.
Például az algoritmus-alapú beszédből szöveggé és szövegből beszéddé alakító eszközök a látás-, illetve hallássérült felhasználók számára nyújthatnak kiegészítő információkat, de a szakemberek úgy vélik, hogy az ilyen segítő eszközök általános elterjedése mindenki számára előnyökkel járhat.
A szabályozás továbbra is nehezen fog lépést tartani a technológia fejlődésével
Az MI széles körű elterjedése bár tagadhatatlanul előnyökkel járhat, de a fejlesztések bevezetése nem lesz zökkenőmentes. Ahogy az MI bekerült a mainstream használatba, egyes tech vezetők a technológia határainak határozott meghúzását sürgetik.
A szakértők szerint a sikeres szabályozási keretrendszerhez a vállalatok, a kormányok és a kutatók globális együttműködésére lesz szükség.
Mivel az MI-technológia gyors fejlődése azzal fenyeget, hogy megelőzi az átfogó keretrendszer létrehozására irányuló erőfeszítéseket, a munkavállalókban jogosan merülhetnek fel aggályok az iparági változások miatt. Ezeknek az aggodalmaknak pedig akár egészségügyi következményei is lehetnek: az American Psychological Association 2023 „Workplace in America” felmérése szerint
azok a válaszadók, akik aggódtak a mesterséges intelligencia munkájukat érintő hatása miatt, nagyobb mértékű stresszről, szorongásról és szakmai kiégésről számoltak be, mint azok, akik elfogadták a technológiát, és a vele járó változásokat.