Mi jelenthet versenyelőnyt 2024-ben a piacon?

Tech2024. ápr. 4.Szabadkai Liza

Talán nem is gondolnánk, de szinte minden piacon kiéleződött a verseny az utóbbi években. A háttérben nem más áll, mint a szoftverek alkalmazása. Ahogy a technológia gyors tempóban fejlődik, úgy a szoftverek minden eddiginél fontosabb szerepet töltenek be mindennapjainkban. Ebben a környezetben a szoftvertesztelés nem csupán egy kötelező feladat, hanem egy stratégiai eszköz, amely képes versenyelőnyt biztosítani, akár fejlesztő, akár adaptáló cégként használunk szoftvereket.

Digitális biztonság a különböző piacokon

A szoftverek használata ma már nem korlátozódik le adott piacokra, szinte minden iparágban döntő szereppel rendelkeznek, legyen az autóipar, egészségügy, építőipar vagy a pénzügyi szektor. A digitális térben exponenciálisan növekvő kiberfenyegetések közepette a szoftvertesztelés alapvető fontosságúvá vált.

A vállalatoknak és a felhasználóknak egyaránt szükségük van olyan megbízható megoldásokra, amelyek védelmet nyújtanak az adatok és rendszerek számára. A jól tesztelt, biztonságos szoftverek előtérbe helyezése kulcsfontosságú a digitális bizalom megteremtésében.

2024-ben a szoftvertesztelés már régen nem arról szól, mint tíz évvel ezelőtt: nem csak a hibák kiszűrésére van szükség, hanem arra is, hogy értéket teremtsünk akár a vállalatok, akár a végfelhasználók számára. Egy szoftvernek mindig teljesítenie kell azt, amit a gyártó, fejlesztő vállalat ígér a felhasználóknak. A biztonság kérdése mellett az ügyfélélmény fenntartása szintén kulcsfontosságú, és minden helyzetben szükséges, hogy ezen elvárásoknak megfeleljen a termék.

Tehát minőség, biztonság és megbízhatóság iránt megnövekedett igények mellett a tesztelés elengedhetetlen része ma már a sikernek. És éppen ez adhatja a mai piacokon a legnagyobb versenyelőnyt.

Azok a vállalatok, amelyek megértik és alkalmazzák ezt a stratégiát, nem is sejtik, mekkora erőt és előnyt tartanak a markukban.

Miért értékelődik fel a szoftvertesztelés?

A szoftvereket fejlesztő vagy megrendelő cégek esetén is egy alapvető igazság áll fenn: ha létezik lehetőség a hibák keletkezésére a fejlesztés során, akkor valószínűleg hibák keletkezni is fognak. A minőségi szoftverek azonban éppen azok, amelyekben a lehető legkevesebb ismert vagy rejtett hiba marad. Ennek elérése érdekében mit tehetünk, hogyan minimalizálhatjuk a hibák számát a szoftverünkben?

A megoldás már a fejlesztés korai szakaszában végzett szoftvertesztelésben rejlik.

Ezt a nézetet James Derbyshire, a Garrison böngésző izolációs technológiák szakértője is alátámasztja. Egy, nemrégiben a Fintech Magazine-nak adott interjúban a szakértő hangsúlyozta, hogy a zsarolóvírusok által okozott incidensek nem csak pénzügyi károkat jelentenek a cégek számára, hanem az ügyfelek bizalmának elvesztéséhez is vezethetnek, ami hosszabb távon további negatív következményekkel járhat.

Különösen a pénzügyi és fintech szektor számára létfontosságú a szoftverhibák kiküszöbölése, mivel ezeknek még súlyosabb, adatvédelmi következményei lehetnek.

Derbyshire szerint is jelentős előnyt biztosíthat a piacon a szoftverbiztonság, ahol a minőségbiztosítás célja a kiberbiztonsági és adatvédelmi kockázatok, valamint a felhasználói élmény szempontjából kritikus hibák csökkentése. A hibák elkerülhetetlenek a fejlesztés során, de azokat nem észlelni vagy figyelmen kívül hagyni súlyos mulasztás.