Fordulat a turizmusban: kiderült, mennyit költünk utazásra
UtazásAz éves kereset 4-5 százalékát költik a magyarok turizmusra, de viszonylag kevés, 4-7 napot fordítanak utazásra - derül ki az MBH Bank elemzéséből. Budapest a top 15 európai városok egyike a nemzetközi utazók által eltöltött vendégéjszakák alapján. A szobánkénti bevétel szerint a régióban a második helyen áll Budapest. Ausztriából, az Egyesült Királyságból és az USÁ-ból érkező turisták költik a legtöbbet.
A magyarok utazási kedve visszatért, de inkább a külföldi nyaralást részesítették előnyben, miközben a Magyarországra érkező külföldiek száma emelkedett, összességében a járvány előtti szintet érte el a turizmus – hangzott el az MBH Bank Ágazati Kitekintőmrendezvénysorozat sajtóbeszélgetésén.
A belföldi turizmus minimálisan csökkent, melynek oka a külföldi utak számának emelkedése.A turizmus a hazai GDP több mint tíz százalékát adja, a foglalkoztatottak 9 százaléka dolgozik az ágazatban, a reptér fejlesztése és a vidéki desztinációk növelésével a nemzetgazdasági tárca célja a 20 százalékos részesedés elérése.
Idén július és augusztus között 7 millió turista érkezett, ami éves szinten 9 százalékos növekedést jelent, a legtöbbet az USÁ-ból, Nagy-Britanniából és Ausztriából érkező vendégek költötték a legtöbbet Magyraországon. A budapesti szállodi szobaárak 130 euró környékén mozognak.
A cégek szempontjából koncentrációt látni a szektorban, miközben a vendéglátóhelyek száma tavalyhoz képest 2000 -rel csökkent.Ennek hátterében az áll, hogy felértékelődött a hatékonyság és pontos működés szerepe a turizmusban, amivel sok hazai tulajdonos nem tudja felvenni a versenyt, így sokan a vállalat eladása mellett döntenek.
A SZÉP-kártya szolgáltatásokat már közel 3 millió ügyfél használja, az elfogadóhelyek száma közel 15 ezer, a bankkártyával fizetett utazások száma folyamatosan emelkedik.
Csak idén 100 ezer fővel emelkedett a SZÉP-kártya birtokosok száma
Az MBH Bank felmérése szerint 21 százalék nem tudott magának nyaralást megengedni, a többiek átlagosan 4-7 napot töltöttek utazással.A nyaralók átlagosan 459 ezer forintot, a külföldre utazók 518 ezer forintot költöttek el.A hazai utazók 80 százaléka saját megtakarításból nyaral, és bankkártyával vásárol külföldön.
A külföldre utazók 40 százaléka évente többször is nyaral külföldön, az utazók 58 százaléka rendelkezett biztosítással külföldi utak esetében. A legnépszerűbb célpont Horvátország, Görögország és Olaszország.A felmérés szerint a megkérdezettek 38 százaléka a biztosítók weboldalán köti meg a biztosítását.
Erre az évre a bank elemzői azt várják, hogy a járvány előtti szint visszarendeződik, és a vendégéjeszakák száma 5-10 százalékkal haladhatja meg a tavalyi szintet.
Az idei első nyolc hónapban a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 11,4 millió fő volt, ami 18,6 százalékos bővülést jelent, becslések szerint év végére az utasforgalom jelentősen meghaladhatja a 2019-es rekordszintet, 16,2 millió főt.
A turizmus és vendéglátás ágazatában dolgozó középvállalatok, szolgáltatók körében, ügyfélszámot tekintve, nagyjából 26,5, míg a kiadott hitelek terén mintegy 15,5 százalék az MBH Bank részesedése – mely összesen közel 44 milliárd forintos hitelállományt tesz ki.
A számlavezetés tekintetében szintén markáns a pénzintézet jelenléte: a szálláshely szolgáltatók körében a piac 28,2, vendéglátó cégek esetében 24,1 százaléka veszi igénybe a pénzintézet számlaszolgáltatásait.