Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tippek kezdő, felnőtt síelőknek

Utazás11 órájaUtazás
A rovat támogatója:

Felnőttként olyan érzés síelni, mintha egy kicsit újra újra gyerekek lennénk és felfedeznénk a tél örömeit.

Remek lehetőség arra is, hogy közös élményeket gyűjtsünk a családunkkal, barátainkkal.

Csodaszép, magas hegyekkel körülvett környezetben sportolhatunk néhány napot, ami nemcsak izgalmas kaland, hanem remek lehetőség arra is, hogy a nap végén büntetlenül kortyolgassunk egy-egy pohár forralt bort a lejtő aljában, hiszen pótolnunk kell az elveszett energiát.

Van néhány dolog, amit a síterep kiválasztásán, a síszállás lefoglalásán és a saját erőnlétünk „felturbózásán” felül érdemes figyelembe venni az első sítúra megtervezésekor. Íme a lista arról, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni:

Hóbiztos síterep

A magasabb fekvésű síterepek általában hóbiztosabbak, mivel a hegyen hidegebb van, és nagyobb a havazás esélye.  Az 1500 méter feletti terepek már megbízhatóbbak, de az igazán hóbiztos helyek 2000 méter felett találhatók.

Válasszunk „kezdősíelőbarát” síterepet! Legyen sokféle, könnyű pálya, (kék vagy zöld színnel jelölt) amelyeken bátran elkezdhetjük a lesiklást, és nem árt ha  találunk egy jó síiskolát.  

Kezdőként mindenképpen ajánlatos profi síoktatóktól tanulni. A nagyobb síterepeken mindenből több van, úgyhogy ilyet keressünk. Fontos szempont a sípálya megközelíthetősége is, mert nem mindegy, hogy mennyit kell gyalogolnunk az autóktól, síbusztól vagy a szállásunktól az elsőre nem túl kényelmes sícipőnkben, síléccel a vállunkon.

Az időjárás

Az időjárás bármely síelő számára meg tudja szépíteni vagy éppen megkeseríteni  a napot. A hőmérséklet, a szél, a hóesés (vagy a síelők rémálma, az eső) és a jó látási viszonyok mind fontos szempontok. A friss porhó és a széles „leratrakolt” (ratrak = pályakarbantartó-gép) pálya mindenki számára öröm. Egy ilyen terepen viszonylag hamar rá lehet érezni a síelésre, bátran csúszni a lejtőn a hóekének nevezett, felnőttek számára nem túl egyszerű, de hasznos technikával.

Első alkalommal – ha megtehetjük – érdemes a síszezon közepét, (január közepe- február vége) választani, bár aki napsütéses, nem túl hideg síelésre vágyik egy márciusi, sőt áprilisi  időpontot is megpróbálhat. Mindenképpen érdemes követni az időjárás és hójelentéseket.

A síelős társaság

A síelőtársak sok mindenben hozzájárulhatnak a fejlődésünkhöz (vagy a frusztrációnkhoz). Amennyiben síoktatóval is tanulunk, az órák után nagy élmény ha a jobban síelő társaink csatlakozzanak hozzánk a könnyű pályákon. Síoktató nélkül valószínű, hogy valamelyik már régebben síelő barátunk vesz majd a szárnyai alá.

Sokat segít, ha a társak elfogadják, hogy lesz egy kezdő síelő a csoportban, hiszen ez némi kompromisszummal jár számukra. Itt is igaz, hogy minél  több órát gyakorlunk, annál gyorsabban fejlődünk. Ha felnőttként tanulunk meg síelni, egy kicsit újra gyereknek érezhetjük magunkat, hiszen kezdetben egy kis gyámolításra szorulunk. Pozitívum viszont, hogy ahogy fejlődünk, olyan gyermeki lelkesedést fogunk érezni, amilyet már rég nem.

Sífelszerelés

A síelés – akárhogy is szépítjük - drága sport. Az utazás és a szállás költségek valóban jelentős összeget tesznek ki, ehhez jön még a síbérlet és szükséges felszerelés költsége.

A síruházatból érdemes jó minőségűt vásárolni olyat ami kényelmes, jól tartja a meleget, ugyanakkor jól szellőzik, sok zsebe van (nem feltétlenül a legutolsó divat szerintit, fontosabb a ruházat technikai jellege). A síruhák kialakítása nem sokat változik az évek során, ezért több szezonon át viselhetjük.

A kezdeti időszakban a sisakot, síbakancsot, sílécet és síbotot érdemes bérelni. A kölcsönzőkben profi szakemberek segítenek kiválasztani a sítudásunknak, alkatunknak leginkább megfelelő felszerelést. Az első síelős élmények után majd eldönthetjük, hogy vásároljunk-e magunknak saját  sílécet, cipőt.

Biztosítás

És végül kössünk síelős utasbiztosítást. Az utazással kapcsolatos egyéb kiadásokhoz képest az utasbiztosítás meglehetősen csekély összegű, de mindenképpen ajánlatos.

Felelősségkódex

Az Alpin Felelősségkódex alapvetően arról szól, hogy kellő elővigyázatossággal használjuk a pályákat és a sílifteket. A balesetek elkerülése érdekében figyelnünk kell egymásra.

A pályákon sítudásunknak megfelelő sebességgel síeljünk, figyeljünk az előttünk, mellettünk síelőkre. Pihenjünk meg gyakran – főleg a nap vége felé – lehetőség szerint a pálya szélén, ahol nem zavarjuk a többieket.

A jó hangulatú, gyakran zenés „Hütték” csábításának nehéz ellenállni, de az alkohol fogyasztásával azért legyünk óvatosak. Inkább csúszunk le a lejtő aljába, csatoljuk le a lécünket és némi alkoholos ital fogyasztása mellett máris táncolhatunk a sícipőkben az örökzöld síelős slágerekre.