Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

VOSZ felmérés: A vállalatvezetőknek csak a negyede tervez fizetésemelést

Vállalkozás2025. ápr. 3.Sz.A.
A rovat támogatója:

Fogynak a cégek tartalékai, és továbbra is az alacsony kereset, a kiszámíthatatlan külső környezet, a magas árszint és a szakképzett munkaerő hiánya jelentik a legnagyobb problémát a hazai vállalatvezetőknek.

Magasan ragadt az infláció és az árszint, ami befolyásolja a bizalmi indexeket, a fogyasztás visszaesett 2023-ban, és továbbra is óvatos a fogyasztás bővülése, amely tavaly 4-5 százalékkal emelkedett - mondta a VOSZ első negyedéves Barométer konjunktúra felmérésének bemutatóján Kozák Ákos, VOSZ társelnöke, Egyensúly Intézet társalapítója és gazdaságkutatási igazgatója. Kiemelte, hogy minden megyében több cég szűnt meg, mint amennyi új alakult, ami egyrészt konszolidációt is jelent, másrészt a beruházások aránya kedvezőtlen képet mutatott.

Idén két százalékosGDP- növekedéssel, és 4-5 százalék körüli inflációval számol a szervezet,

Az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban a legfontosabb problémák közül a vállalkozók a következőket emelték ki:

  • infláció, a magas árszint
  • általánosan magas adóteher
  • szakképzett munkaerő hiánya
  • korrupció

a mindennapi üzletmenettel kapcsolatban a vállalkozók a legtöbbet a csökkenő vásárlóerőt és a kiszámíthatatlanságot említették, mint akadályt, de sokan a veszteséges működés kockázatát is bevették a kockázatok közé.

A jövőbeli céges kilátásokkal kapcsolatban emelkedés történt az üzleti hangulatindexben: az 57 százalékos mérték 3 százalékpontos emelkedést jelent, de még mindig a második legalacsonyabb az elmúlt két évben.

A fizetési morállal kapcsolatban a cégvezetők 44 százaléka tapasztalt negatívumokat.

A VOSZ Barométer és pilléreinek értékei

A beruházások alindexe javulást mutat negyedéves összehasonlításban, de a megelőző évekhez képest kedvezőtlen, 36 százalékon áll, tehát 10 vállalkozásból négy szeretne fejleszteni.

Minden tizedik cégvezető gondolja úgy, hogy idén elbocsátásra lehet szüksége.

Minden negyedik válaszadó tervez legfeljebb 10 százalékos fizetésemelést az alkalmazottak körében, de a vállalkozást vezetők 73 százaléka nem tervez fizetésemelést adni. A többségnek nincs fizetési problémája, és lejárt adóssága.

A cégvezetők 73 százaléka tervezi, hogy beépíti az inflációt az eladási árakban – ebben az árszínvonal alakulását övező bizalmatlanság jelenik meg.

A legfontosabb munkaerőpiaci kihívásnak a többség a következőket érzi:

  • az élőmunkateher
  • szakképzett munkaerő hiánya
  • adminisztratív terhek
  • idősödő társadalom
  • külföldre vándorolt munkaerő itthoni hiánya

A többség a klaszterekben, a szakképző intézményekkel együttműködésben, a gyakornoki programokban és a digitális készségek fejlesztésében bízik.

A Demján Sándor Program jól halad - mondta Perlusz László a VOSZ főtitkára, kiemelve, hogy ebben az évben kis mértékű emelkedésre számítanak a céges beruházások terén. Mint mondta, kell tartani a lelket a vállalkozásokban, erre is jó a Demján Sándor Program, de a beruházási kedv visszatérése nem magától értetődő.