Magyar innováció segíti az erdők fenntarthatóságát
VállalkozásKülönleges erdészeti fejlesztést mutat be a 31. FeHoVa kiállításon az MBH Bank és a MEGOSZ.
Magyarországon és Európában is egyedülálló műszaki eszközt mutat be a nagyközönségnek a 31. Fegyver, horgászat, vadászat (FeHoVa) kiállításon február 6. és 9. között az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága és szakmai partnere, a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ).
A kifejezetten az erdészeti igényekre kialakított forgókapás talajművelő gép teljes egészében hazai fejlesztés, amely hatékonyabb gyomirtást, takarónövény-szabályozást és nedvességmegőrzést tesz lehetővé az erdős területeken és a nemzeti parkokban, természetvédelmi területeken, ezáltal segítve a fenntartható művelést, a zöld átállást és a klímavédelmi célok megvalósulását.Magyarország 9,3 millió hektáros területéből csaknem kétmillió hektárt borít erdő, ebből valamivel több mint egymillió hektárt állami tulajdonban lévő 22 erdőgazdaság, 47 százalékot pedig magángazdák üzemeltetnek.
Az erdős területek mintegy ötöde természetvédelmi rendeltetésű, hozzávetőleg 60 százalék pedig a faanyagtermelést szolgálja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A legnagyobb területet az akác, a cser-, a kocsánytalan, valamint a kocsányos tölgy, továbbá az erdeifenyő, a gyertyán és a bükk borítja, a kitermelt fa mennyisége eléri az évi 7-8 millió köbmétert.
A fa rendkívül sokoldalúan hasznosítható nyersanyag, az erdőgazdálkodás és a fafeldolgozás pedig évente mintegy 250-300 milliárd forint értékű kibocsátást generál, vagyis az ágazat fontos szerepet tölt be a magyar gazdaságban. Ugyanilyen jelentősek azonban az erdők éghajlatra, talajra és vízháztartásra gyakorolt pozitív hatásai is. Így két okból is rendkívül fontos, hogy olyan innovációk és fejlesztések szülessenek, amelyek elősegítik a korszerű, fenntartható, hatékony művelést, és a klímavédelmi célok megvalósulása mellett az ágazat versenyképességének növelését is
– emelte ki Csanádi Tamás, a MEGOSZ elnöke és Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója.
A BUSATM forgókapás innovációján alapuló BUSA FX-2 teljesen egyedi működési elvű talajművelő eszköz, amely az erdészetben alkalmazott hagyományos talajművelési módszerekhez képest gyorsabb, nedvességtakarékosabb megoldást kínál, az erdészeti igényekre fejlesztett egyedi kialakítást és speciális erősítéseket vonultatva fel.
Az erdőgazdaságokban elsősorban a friss telepítésű vagy fiatal erdők ápolásában – a gyors, hatékony talajművelésben és a gyomirtásban – jelenthet segítséget, a nemzeti parkok, természetvédelmi területek kezelésében pedig a vegyszermentes gyomszabályozásban, regeneratív technológiák alkalmazása esetén a takarónövény-szabályozásban és a diverzitás fenntartásában lehet hasznos. Emellett a faiskolákat is segítheti hatékonyságuk növelésében.
A forgókapás eszköz minimális energiával és munkamélység mellett képes a teljes gyomirtásra, takarónövény-szabályozásra használva pedig az erősség állításával érhető el a kívánt eredmény: elkerülhető vele, hogy a takarónövény megfojtsa a fákat, de maradjon belőle annyi, hogy csökkentse a túlmelegedést, fékezze a vízveszteséget.
A tapasztalatok szerint a nyári forróságban a forgókapa nedvességstabil struktúrája lényegesen több nedvességet fog meg a boronatárcsázott területekhez képest.
Az eszközzel biztonsággal tartható a kis védőtávolság. A műveletlen sáv a sor egyenességétől függően akár 10-15 centiméterre csökkenthető, ami minimalizálja, vagy akár elhagyhatóvá teszi a kézimunkaigényt. A forgókapa gyorsan haladva sem dobál, így rövid idő alatt lényegesen több terület művelhető meg vele. A rotorok állíthatók, ami lehetővé teszi a munkamélység és az erősség mindenkori körülményeknek megfelelő beállítását
– mondta Horváth Bence, a BUSA Bt. fejlesztőmérnöke.
A gép fenntarthatósági jelentőségei közé tartozik a csökkentett vegyszerhasználat, a talajélet támogatása, a regeneratív technológia és a gazdaságos üzemeltetés: a kis védőtávolság miatt jelentősen kisebb felületet kell gyomirtóval kezelni, a sekély művelés nyomán nedvességstabil struktúra jön létre, folyamatosan életben tartható a növényzet úgy, hogy nem veszélyezteti a fiatal fákat, végül pedig az alacsony energiaigény és nagy hatékonyság költséghatékonnyá teszi az eszközt.
A BUSATM FX-2 a BUSA Bt. több évtizedes mérnöki tapasztalatára és gyakorlati fejlesztéseire épül, amely során gépészmérnökök, agrárszakemberek és gyakorló erdészek együttműködésével született meg a Kecskeméten gyártott termék.
A MBH Bank és a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) partnerségének – amelynek keretében az erdészeti eszközt is bemutatjuk – legfőbb célja, hogy a magyar agrárium legjelentősebb finanszírozója és a hazai gépgyártók szakmai szövetsége közösen segítse elő, hogy minél több magyar gyártású gép járuljon hozzá az agrárium fejlődéséhez és versenyképességének növeléséhez
– emelte ki Hollósi Dávid, hozzátéve, hogy az együttműködés emellett elősegítheti az agrárgazdaság jobb alkalmazkodását az agrártechnológia, a digitalizáció és a fenntartható gazdálkodás terén.
Bankunk emellett a Fenntartható Jövő Bankja nevű komplex ESG-programunk keretében nagy hangsúlyt fektet az olyan kezdeményezések támogatására is, amelyek segíthetnek hazánk természeti élőhelyeinek és állatfajainak megvédésében. Ennek keretében több nemzeti parkkal és erdőgazdasággal is együttműködünk.
Hollósi Dávid emlékeztetett arra is: cél, hogy a jelenlegi 21-22 százalékról az évtized végére 27 százalékra nőjön az erdős területek aránya Magyarországon. Ennek érdekében az elkövetkező években több mint 220 milliárd forint áll majd rendelkezésre erdőgazdálkodásra és -telepítésre az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP) Stratégiai Tervében elérhető pályázatok keretében.