Egy magyar vállalat szoftvere biztosítja a balti országok stabil villamosenergia ellátását
VállalkozásTörténelmi pillanathoz érkezett a balti villamosenergia piac: sikeresen megvalósult Észtország, Lettország és Litvánia villamosenergia-rendszerének szinkronizálása a kontinentális Európával és egyúttal megszűnt az orosz IPS/UPS rendszertől való függőségük. Ez a siker a magyar Navitasoft Zrt. szoftverfejlesztő nélkül elképzelhetetlen lett volna.
Évekig tartó előkészületek, hónapokig tartó finomhangolás és a végső visszaszámlálást követően a balti államok 2025. február 8-án, szombaton a kora reggeli órákban hivatalosan átkapcsolódtak a kontinentális Európa villamosenergia hálózatára, hátrahagyva ezzel az orosz villamosenergia rendszert. Ez a balti energiafüggetlenség meghatározó mérföldköve.
A Baltikum hálózatain belül jelentős infrastrukturális fejlesztések mentek végbe, hogy önállóan is helyt tudjanak állni. Az átálláshoz azonban informatikai rendszerre is szükség volt: a Navitasoft és alvállalkozója, a belga N-SIDE által közösen kifejlesztett Balti Kiegyenlítő Kapacitáspiac (BBCM) platformra.
A stabilitást és fejlődést biztosító szoftver
A BBCM platform optimalizálja a Baltikumban az erőforrások felhasználását, amivel növeli az ellátásbiztonságot, valamint elősegíti a megújuló energiaforrások biztonságos használatát.
A BBCM az éles indulás óta hibátlanul működik és biztosítja a kiegyenlítő szolgáltatások zökkenőmentes beszerzését napról napra. A rendszer képes kezelni a valós idejű piaci feltételeket, miközben fenntartja a hatékonyságot és az átláthatóságot.A balti országok Európához csatlakozással piaci alapon működő villamosenergetikai forrásokra tettek szert. Az első napok tapasztalatai alapján az integráció jól működik, de az EU régi tagállamai és a balti országok közti átviteli hálózat szűkületei miatt magasabb kiegyenlítő piaci árak alakultak ki a korábbiaknál.
Iparági tapasztalatok és a piac törvényszerűségeire alapozva szakértői egyetértés van abban, hogy a balti országokban rugalmas erőművek, akkumulátorok telepítése jelentős mértékben várható. Az EU energiaszolgáltató vállalatai addig is új piacot nyertek. Ne feledjük, hogy a villamos áram az együttműködő hálózatban a fizika törvényei szerint áramlik, amit a Navitasoft megoldása üzletileg is lekövet.
– mondta Füzi Ákos, a Navitasoft Zrt. alapítója és vezérigazgatója.
A BBCM sikeres elindítása meghatározó pillanat a balti energiaágazat számára. A platform bevezetésével Észtország, Lettország és Litvánia a villamosenergia rendszerét az Európai Unióhoz kötötte, ezzel a világ talán legfejlettebb és legnagyobb együttműködő rendszeréhez csatlakozva megerősítette energiafüggetlenségét és biztosította villamos hálózataik stabilitását a jövőre nézve.
Ez hatalmas mérföldkő a szuverén balti nemzetek geopolitikai átalakulásában.
A Navitasoft Zrt. szakértői büszkék arra, hogy a BBCM platformot határidőre, a költségvetésen belül és hibátlanul szállították le. Az átállás bebizonyította, hogy a megfelelő technológiával, partnerekkel és együttműködéssel még a legambiciózusabb energiaprojektek is megvalósíthatók.